Karel Bican zůstává zatím i přes svůj loňský homosexuální skandál ve funkci pražského biskupa Církve československé husitské. Odpůrci jeho setrvání v úřadu nezískali na diecézním shromáždění v Praze potřebných 60 procent hlasů. Patriarcha církve Tomáš Butta řekl, že pro odvolání bylo 46 procent delegátů a proti odvolání polovina.
V církvi údajně vzniká iniciativa směřující ke svolání mimořádného sněmu, protože se řada lidí, zejména laiků, domnívá, že je neúnosné a nemyslitelné, aby Bican za této situace zůstal biskupem a poškozoval jméno celé církve.
Bican, pětapadesátiletý ženatý duchovní, požadoval sex po mladém muži, jemuž pomáhal po návratu z vězení. Po zveřejnění případu v médiích nejprve lhal a přiznal se až pod nátlakem.
"Počítal jsem s tím, že nebudu potvrzen ve funkci," tvrdil novinářům. Zároveň řekl, že nezaznamenal žádné hlasy proti sobě.
V církevních kruzích se však předem vědělo, že má v diecézi, pokrývající území metropole a řady přilehlých i vzdálenějších okresů, značnou podporu. "Diecézní shromáždění ukázalo názorovou rozdílnost," konstatoval Butta. Jiní už hovoří přímo o rozkolu v církvi - někteří lidé jsou zděšeni, jiní odmítají aféře uvěřit.
Ústřední rada církve v souladu s názorem biskupského sboru Bicana počátkem roku vyzvala, aby odstoupil. Biskup však abdikovat odmítl a nechal rozhodnutí na těch, kteří ho zvolili. Z 255 přítomných delegátů dnes bylo 117 pro odvolání a 129 proti; sedm se zdrželo hlasování, informovala pražská diecézní rada církve.
"Špatně jsem neudělal nic, jen jsem některé věci ze svého soukromí neřekl rovnou na veřejnosti - a to by se povedlo asi málokomu, pokud by se dostal do stejné situace jako já," poznamenal biskup.
Již dříve řekl, že se za svůj cit nestydí a nechce omlouvat. V církvi v té souvislosti zaznívá řada hlasů, že je možné mu třeba i odpustit homosexuální sklon, že však ztratil bezúhonnost a důvěru; odstoupení by proto bylo chápáno jako logický projev pokání.
O výsledku shromáždění, které nařídila svolat, bude zřejmě ústřední rada v blízké budoucnosti jednat. Patriarcha však řekl, že zatím nemůže další postup církve předjímat.
K petici se sedmi stovkami podpisů, žádající Bicanovo odstoupení, biskup řekl, že pro něj neexistuje. "Pokud se rozhodnu někdy odstoupit, ne kvůli peticím, ty neberu vážně," prohlásil.
Jeho funkční období trvá do roku 2013, zváží však podle svých slov, zda zůstane až do jeho konce. Podle Butty na shromáždění uvedl, že chce ještě uskutečnit úkoly, které považuje za prioritní, a po dvou letech požádat diecézní shromáždění o důvěru.
"Budu dál vykonávat službu biskupa a pracovat, snažit se, abych svůj obraz vylepšil," poznamenal Bican. Ani výzva biskupského sboru a ústřední rady, aby odstoupil, pro něj podle jeho slov neměla váhu. "Co následovalo, byly pouze útoky a psychický teror, tomu já jsem nikdy v životě neustupoval, stejně jako vydírání nebo vyhrožování," prohlásil muž, jehož jméno také figuruje v seznamech spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti.
Patriarcha Butta, který na shromáždění neměl hlasovací právo, se domnívá, že Bicana podporují lidé z diecéze z důvodů osobních a pracovních vazeb. Další delegáti hovořili o tom, že poměr hlasů ve prospěch Bicana převážili pastorační asistenti - jde v diecézi o několik desítek lidí, jimž takto Bican sehnal práci. Pobírají vedle duchovních od státu plat.
O Bicanovi se říká, že díky svému napojení na vysoké státní činitele dovede dobře získávat peníze. "Je mojí povinností být i manažerem," říká k tomu on sám.
Foto: Robert Sedmík