Silné deště mohou způsobit rozvodnění dolních úseků řek, varují meteorologové

Domácí
15. 10. 2020 16:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V části Moravy a Slezska a na severovýchodě Čech dál hrozí povodně vyvolané středečním silným deštěm. Horní části rozvodněných řek by ve čtvrtek již měly klesat, očekává se však rozvodnění jejich dolních úseků, kde by se situace měla uklidňovat od pátku. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Například dolní Morava v Lanžhotě se podle něj dostane nad třetí, nejvyšší stupeň v noci na sobotu a hladina středního a dolního Labe bude nejvýše v pátek, maximálně ale na úrovni prvního stupně povodňové aktivity.

Nejvyšší nebezpečí záplav podle meteorologů platí od čtvrtečního poledne až do odvolání v Pardubickém kraji pro Chrudimsko a Pardubicko, v Jihomoravském kraji pro okolí Břeclavi, Hodonína, Veselí nad Moravou a Židlochovic, v Olomouckém kraji pro Mohelnici a Přerov, ve Zlínském kraji pro Kroměříž, Uherské Hradiště a Otrokovice a v Moravskoslezském kraji pro Hlučín a Kravaře.

Nejvyšší povodňový stupeň, označovaný jako stav ohrožení, platil ve čtvrtek kolem 12:30 podle údajů meteorologů na deseti místech. Na dalších 23 měřicích stanicích dosahovala hladina druhého stupně. Proti ránu těchto povodňových stupňů ubylo, kolem 07:00 byl stav ohrožení na 14 místech a na 25 střední stupeň.

Déšť v noci na čtvrtek oproti středě výrazně zeslábl. "Srážky se vyskytovaly už jen ojediněle. Maximálně napršelo za uplynulých šest hodin pouze do pěti milimetrů," uvedli ráno meteorologové. Ve čtvrtek proto očekávají pokles hladin většiny vzedmutých toků.

Třetího povodňové stupně ve čtvrtek po ránu dosahovala Bečva v Dluhonicích, Morava ve Strážnici, Opava v Opavě, Chrudimka v Nemošicích či Novohradka v Úhřeticích. Druhý stupeň platil mimo jiné na Moravě v Olomouci, Opavici v Krnově nebo Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí.

Řeky a potoky zejména ve východní polovině České republiky rozvodnil silný a vytrvalý déšť v noci na středu. Voda zaplavila silnice, pole, zahrady a sklepy. Hasiči měli v souvislosti s tím stovky výjezdů. Odčerpávali vodu ze zatopených míst, stavěli hráze z pytlů s pískem a čistili propusti, aby mohla voda volně odtékat. Na mnoha místech ale odstraňovali také popadané stromy a větve, které zlomil vítr.

Autor: ČTK Foto: , depositphotos/welcomia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ