Hasiči zažívají krušnou neděli. Silný vítr a požáry jim nedají chvíli klidu. Vysočina, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj už ohlásily na svém území vichřici. Hasičské jednotky nejčastěji vyjíždějí ke spadaným stromům a uvolněným krytinám na střechách. Požáry způsobily několikamilionové škody. V Adršpašských skalách musel dokonce pomáhat vrtulník.
Vítr na Vysočině dosahoval síly mohutné vichřice, v nárazech skoro 120 kilometrů v hodině. Od jihu až jihovýchodu foukal průměrnou rychlostí kolem 90 kilometrů. Hasiči kvůli němu zasahovali ve zhruba čtyřiceti případech. Pomáhali odstraňovat uvolněné plechy a střešní krytiny a také stromy a větve, které bránily provozu na silnicích.
ČTĚTE TAKÉ: Počasí proti hasičům. Počet požárů stoupl na dvojnásobek
Vichřice v Královéhradeckém a Pardubickém kraji porážela stromy a ničila elektrická vedení. V Borovničce na Trutnovsku se pod silou větru zřítila stodola. Stroje se z ní podařilo hasičům včas vyvézt, nikdo nebyl zraněn. Nejvíce vítr zasáhl Trutnovsko. V Trutnově odpoledne vzplál sklad slámy a stavebnin. Požár zřejmě založily děti. Třináctiletého chlapce oheň popálil na zádech a záchranáři ho převezli do nemocnice. Je mimo ohrožení života. Osmiletý chlapec a šestnáctiletá dívka se pohřešují. Škoda na objektech skladu činí asi pět milionů korun, řekli mluvčí krajských hasičů a operační důstojník trutnovských hasičů. Pohřešovaní chlapec s dívkou na místě ohně dosud nalezeni nebyli. "Je možné, že z místa ze strachu utekli," řekl hasič.
Silný nárazový vítr přidělává práci i středočeským hasičům. Vyjíždějí zejména k padlým stromům, které zatím nezpůsobily žádné větší škody. Nikdo zraněn nebyl, řekl odpoledne operační důstojník středočeského hasičského záchranného sboru. "Dopoledne jsme zaregistrovali asi osm událostí, zejména na severovýchodě kraje a zčásti i na jihovýchodě, například na Mladoboleslavsku, Kolínsku a Kutnohorsku," dodal. Hasiči podle něj vyjížděli hlavně k nalomeným nebo zlomeným stromům, které bránily provozu na silnicích.
V nepřístupném terénu Adršpašských skal na Náchodsku vypukl odpoledne požár. Hasiči na jeho likvidaci museli povolat vrtulník se speciálním vakem na vodu. Nyní hasiči požár dohašují. Oheň nikdo nezranil, řekla mluvčí hradeckých krajských hasičů. Zhruba hodinu a půl po poledni do skal vyrazily čtyři jednotky hasičů. Požár se šířil skalními soutěskami. Do kopcovitého terénu ve skalách s převýšením až sto metrů se však hasiči s technikou nemohli dostat. Proto nasadili vrtulník. Do jeho příletu se hasiči snažili požár hasit větvemi a jednoduchými požárními prostředky. "V současné době se požár již nešíří. Plocha zasažená požárem je zhruba třicet krát čtyřicet metrů," uvedla před 18. hodinou mluvčí.
Pozor na nedopalky
Jihomoravští hasiči mají kvůli větru a suchu dvojnásobek zásahů. "Zvýšený počet zásahů máme hlášen ze všech částí kraje. Kromě spadených větví jsou to i lokální požáry travních porostů, které kvůli velkému suchu zapálí například nedopalek cigarety," dodal operační důstojník. Jen od tří hodin odpoledne vyjížděli hasiči ke dvěma požárům trávy a lesního porostu v Božicích na Znojemsku nebo Žernovníku na Blanensku.
Velkokapacitní seník se rozhořel odpoledne v Jenišovicích u Turnova. Předběžná škoda se pohybuje kolem milionu korun, řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru v Jablonci nad Nisou. Hasiči vyjeli k požáru po 14.30. Likvidovali ho uvnitř budovy. Po čase ale museli práci přerušit, protože se obávali, aby se na ně nezřítily žárem narušené stěny. Jejich stabilitu by měl posoudit přivolaný statik. K hořícímu seníku v rozlehlém hospodářském areálu se sjelo pět hasičských sborů. Zásah jim komplikoval silný vítr. "Příčinu požáru zatím neznáme," uvedl operační důstojník.
ČTĚTE TAKÉ: Hezké počasí je zpět. Víkend bude teplý a slunečný
Hasiči evidují od půlnoci do osmnácté hodiny 126 požárů. To je více než dvojnásobek celoročního průměru, který navíc zahrnuje celý den.
Ilustrační foto: ČTK, Lucie Pařízková