Skalníkova obrana: <span>Neudával jsem,</span> agentem jsem nebyl

Domácí
4. 1. 2010 11:30
Agentem StB jsem nebyl, nic jsem nepodepsal, brání se Joska Skalník.
Agentem StB jsem nebyl, nic jsem nepodepsal, brání se Joska Skalník.

Joska Skalník údajně informoval StB, sám to ale popírá.Joska Skalník údajně informoval StB v roce 1989 o dění v Občanském fóru. On sám to popírá. S estébáky, které zajímaly jeho kontakty s americkou ambasádou, se údajně scházel kvůli jediné fotografii. A nikdy prý neřekl nic, čím by někomu ublížil.

Byl jste agentem StB?
Nebyl. Nevím o tom, že bych se jim někdy upsal. Mohu říct jedno: od americké ambasády to v mém případě byla neprofesionální práce. Vznikla tam jedna kompromitující fotografie, kterou mi pak estébáci předložili a vyhrožovali mi, že to je protistátní činnost.

O co šlo?
 Kdo je Joska Skalník

Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze. V roce 1970 spoluzakládal Jazzovou sekci, v roce 1986 byl za činnost v ní uvězněn. Od roku 1977 byl výtvarníkem pražského Činoherního klubu, pro nějž pracuje dodnes. Po listopadu 1989 se stal poradcem prezidenta Václava Havla, ale po několika měsících musel z Hradu odejít, protože se objevily informace o jeho spolupráci s StB. Ústav pro studium totalitních režimů nedávno vydal knihu Občanské fórum, den první, podle níž Skalník donášel StB informace o rodícím se Občanském fóru. Skalník to popírá.

Kdysi jsem prodal obraz a kupci mi zaplatili přes pokladnu americké ambasády. A přímo při té transakci jsem byl vyfotografován. Diplomatům z ambasády jsem řekl, že mě teď s tou fotkou estébáci vydírají, oni se omluvili a řekli, že negativ je zničen. Jenomže už se to rozjelo. A tohle mít na krku v situaci, kdy máte děti ve věku sedm, pět a čtyři roky, to není sranda. Ale že bych se jim k něčemu upsal a práskal na lidi? To se nikdy nestalo. Teprve teď se ze záznamů dozvídám, co jsem měl práskat, ale to není žádné práskání! To jsou záznamy z odposlechů! Už začátkem roku 1983 jsem je měl doma na Letné, na chalupě i tady v ateliéru. Kontrolovaná pošta, občasné sledování. Takže oni měli perfektní informace o všem, včetně mého intimního života. Poslední domovní prohlídka před zavřením Jazzové sekce trvala od pěti ráno do šesti večer. Měli sešit se seznamem a šli najisto pod válendu, kde našli nějaké dokumenty Charty.

To jsme v roce 1986. Váš svazek byl zničen, neexistuje jediný dokument s vaším podpisem. Po revoluci vám na Hradě jisté dokumenty ukazovali Ruml, Křižan a Žantovský. Ty se rovněž ztratily. Ale Jan Ruml tvrdí, že Petruška Šustrová, která byla tehdy jeho podřízenou na vnitru, si je jista, že mezi dokumenty byl i vázací akt StB.
Petruška tvrdí, že tam prý říkám, že nebudu udávat lidi, ale že budu bojovat proti imperialismu. Ale já nevím, že bych tohle podepsal. A všechno, co o tom říká Jiří Křižan, je blbost. Už to, jak popisuje můj odchod z Hradu. První schůzka proběhla tady v ateliéru, kdy sem přišel Jan Ruml. Tehdy byl myslím prvním náměstkem ministra vnitra. Jen mi řekl, že jsem měl mít krycí jméno Black a že šlo o americkou ambasádu. Žádné dokumenty jsem od něho neviděl.

Foto: Robert Zlatohlávek

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ