Projekt povinných sociálních karet je mrtvý. Nová ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) se sice ještě v pondělí nechala slyšet, že musejí být pro příjemce dávek povinné - a obratem sklidila kritiku od veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského -, premiér Petr Nečas (ODS) však poté oznámil, že už získal příslib od České spořitelny, že sKarty budou dobrovolné.
O povinných sociálních kartách promluvila Müllerová v pořadu Radiožurnálu. Dobrovolnost sKaret by podle ní ohrozila celý systém výplaty sociálních dávek. "Dnes zákon dobrovolnost sKaret nepřipouští. Pokud se rozhodneme, že budeme chtít mít systém dobrovolný, bude to znamenat, že celý systém sociálních karet může být ohrožen," řekla nová ministryně. A dodala, že těm, kdo by si sKartu nevyzvedli na úřadě, bude výplata dávek pozastavena.
Premiér Nečas se však na společné tiskové konferenci s Müllerovou nechal slyšet, že už zahájil jednání s Českou spořitelnou, aby se smlouva mezi bankou a ministerstvem práce a sociálních věcí změnila. "Koncept (nynější podobu sKaret) je možné označit za téměř mrtvý," uvedl premiér.
Sociální karty by podle Nečase měly sloužit jako identifikátor, placení jejich prostřednictvím by však mělo být povinné jen pro ty, kteří dávky zneužívají. "Na základě předběžné dohody, kterou mám s generálním ředitelem České spořitelny, je možné v tuto chvíli označit koncept povinné sKarty za již mrtvý," uvedl premiér. Podle něj by sKarty měly dál fungovat jako průkazka, jako "platební prostředek" by se používaly dobrovolně. Povinné by mohly být jen u dávek hmotné nouze a při podezření na zneužívání pomoci od státu.
Premiér ocenil vstřícný přístup České spořitelny. Díky němu jednání vedou k tomu, že systém bude dobrovolný, řekl Nečas. "Oni mají zájem na funkčním systému, na systému, který nebude budit negativní reakce a negativní emoce u veřejnosti," podotkl premiér. Dodal, že spořitelna je připravena "systém otevřít pro případného dalšího provozovatele, který by zajišťoval hotovostní platby či platby složenkou".
Ombudsman: sKarty nejsou povinné ani dnes
Sociální karty, přes něž si mají potřební vybírat dávky od státu, kritizuje opozice i někteří koaliční politici. Podle místopředsedy opoziční ČSSD Lubomíra Zaorálka je systém sociálních karet nezákonný, protiústavní a zasahuje do soukromí lidí. Sociální demokraté proto budou usilovat o zrušení karet. Pokud toho nedosáhnou, podají stížnost k Ústavnímu soudu, řekl Zaorálek.
Kritikou nešetří ani odbory, rada postižených, či veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Ten v úterý oznámil, že zákon ani dnes příjemcům dávek žádným způsobem neukládá sociální kartu převzít.
"Jako veřejnému ochránci práv mi nepřísluší hodnotit technologické aspekty či ekonomické přínosy sKarty. Jsem však přesvědčen, že by stát měl respektovat zákony. Pokud se příjemce dávky z jakéhokoli lidsky pochopitelného důvodu rozhodne sKartu odmítnout, není možné, aby mu stát svévolně výplatu dávky zastavil," uvedl Varvařovský.
A nezáleží podle něj ani na tom, k čemu se rezort práce a sociálních věcí upsal poskytovateli karet, České spořitelně. "Vůči příjemcům dávek je smlouva mezi ministerstvem a Českou spořitelnou zcela nerozhodná," doplnil ombudsman.
Vydávání sKaret má skluz |
Úřady práce zřejmě nestihnou do konce roku vydat tolik sociálních karet, kolik se plánovalo. Vyplývá to z počtu dosud přidělených sKaret, který sdělilo generální ředitelství Úřadu práce. Letos měli potřební původně dostat 600 tisíc karet, zatím jim jich úředníci od prázdnin předali 132 tisíc. Za poslední měsíc to bylo kolem 81 150 sKaret, přes které si mají lidé vybírat dávky od státu. - čtk - |