Sametová revoluce
Skartace svazků StB stále brzdí šetření zločinů komunismu

17.11.2012 07:20 Původní zpráva

Skartace písemností komunistické Státní bezpečnosti (StB) v listopadu a prosinci 1989 jsou i nyní – 23 let po sametové revoluci – překážkou ve vyšetřování totalitních zločinů. Stěžují si na to pracovníci Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV).

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Jan Novák (48 hlasů) 17.11.2012 09:32

  V 89 jsem věřil,že bude lépe.Znal jsem ve svém okolí dost komunistů...

 • petr petr (38 hlasů) 17.11.2012 07:50

  Tak a máme tady vypečený svátek jistě budou slavit rodiny které...

 • Jan Novák (29 hlasů) 17.11.2012 08:13

  Ten projev Havla by se měly povinně učit děti ve školách a studenti z...

 • Petr Vonásek (29 hlasů) 17.11.2012 08:09

  Pan ombudsman Varvařovský tvrdí,že stát si o každém z nás vede různé...

 • Jan Novák (27 hlasů) 17.11.2012 07:47

  Jenomže ta skartace se náramně hodila lidem jako Havel,Klaus atd!!To...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

anketa je zamnipulovaná, jiank v roce 1989 jsem si rozhodně předastavovali něco jiného, ne místo cesty ke svobodě cestu do pekel

3 hlasy

Jak to mohli soudruzi z Občanského Fora dopustit? Samý agent STB to tenkrát byl, co?

6 hlasů

Podle Parl.listů nahlásili pořadatelé asi 20 000 účastníků demonstrace.TV a media to zřejmě obrousí,ale i tak jsem JÁ TOTO NEČEKAL.

7 hlasů

Skartace měla za úkol to aby se po sametové revoluci mohla infiltrovat Stb do občanských iniciativ a hnutí.To co zbylo po řízené skartaci jsou jen nezajímavá dílčí fakta a mnohdy i úmyslně zanechané svazky.

10 hlasů

Pane Jane Novaku, udivuje me mnozstvi Vasich prizpevku v teto diskusi. To mate pripraveny? Nebo ze by jste byl za to placen? Uz jsem jednou o tom nekde cetl. Sam bych toho nebyl schopen v takovem mnozstvi napsat.
V kazdem pripade podivuhodne!

8 hlasů

Co tím chtěl básník říci?To je zřejmě ironie.Jinak to od vás nechápu.

6 hlasů

Ty ručičky na pomníku vypadají dojemně, možná by chtěly pripomínat snahu o nápravu společnosti... Teď už vím, že jde jen o ruce Kožených, Bakalů a spol., natahujících se po budoucí kořisti na úkor mnohých z nás, v tomhle ten "Listioad" fakt opravdu neselhal...

18 hlasů

Po třiadvaceti letech mě zločiny komunismu zajímají asi tak ,jako pyramidy......zejména ,když ty svazky nechal zničit lidovecký poslanec Sachr,jako ministr vnitra.Mě zajímají zločiny současné garnitury.Týden.cz se snaží........velmi trapné!

19 hlasů

Pyramidy jsou v tomto směru mnohem zajímavějsí aa pro nás, lidstvo, objevnější, pane Emerychu!

7 hlasů

To samozřejmě.....jsem zase zapomně l:-)

8 hlasů

PS:Mimochodem,v roce 1990 jsem byl zakládajícím členem České archeoastronautické společnosti a krátce na to Československé archeoastronautické asociace,takže o pyramidách vím svoje.....:-))))

3 hlasy

No tady také zajímavost.KDU pátá kolona pravice...plíživě se sune do parlamentu...jako třetí pravicová strana,místo VV nevěříte?....tady z projevu Bělobrádka na Kongresu ODS...

Nelze vyloučit, že by nás ČSSD možná pozvala do eventuální vlády a dala nám přednost před komunisty. To ale ještě neznamená, že budeme na tuto výzvu slyšet. A to platí i vůči ODS. Vždy bude záležet na tom, jaká bude programová shoda.

Já vám skutečně a ze srdce přeji, abyste překonali komplikovanou situaci jak uvnitř strany, tak i v rámci koalice. Na našem příkladu se ukazuje, že sebereflexe je velice důležitá a že může straně významně pomoct. Ve snaze o štíhlý, funkční a právní tát, ve snaze o zachování svobody a demokracie. Pro podporu v subsidiaritě a také zodpovědné solidaritě můžete v KDU-ČSL bezpochyby hledat spojence. Dovolte mi, abych vám poděkoval za pozornost a popřál zdar vašemu jednání.

předseda KDU-ČSL

9 hlasů

Opravte tu anketu! Otázka by měla znít: "Byl jste před 23 lety mladší a měl jste lepší paměť?"

13 hlasů

Netvrdím, že jsem se měla před rokem 89 lépe. Moje životní úroveň je přibližně stejná. Samozřejmě tehdy nepatřily k životnímu sandardu takové věci, jako je počítač nebo telefon. Svět se vyvíjí. Nejde ale jen o momentální životní úroveň. Jde i o to, jakou mám perspektivu do budoucnosti. Růžová určitě není. Až budu žít jenom z důchodu, až přijdou nemoci, až nebudu schopná pracovat... To jsou otázky, které mě trápí. A na světě nejsem sama. Jsou tu lidé, kteří na tom jsou opravdu špatně, ale i lidé, kteří se topí v penězích, které nezískali zcela legálním způsobem. Ne kvůli současné životní úrovni, ale kvůli těm věcem, které mě obklopují, nemohu být spokojená. Ztrátou paměti zatím netrpím.

14 hlasů

..pár lidí v Praze si z toho udělalo živnost a musí si takto vykazovat a dokazovat činnost vždy před koncem roku, pro přidělení finančních prostředků ze státních peněz...jinak to absolutně pro nikoho význam nemá...i kdyby se semtam něco našlo...což je stejně každým dnem obtížnější prokázat a vysvětlit...

9 hlasů

..neustále se tady dokazuje , že nějaké estébé, kágébé nebo jiné "temné síly", byly tak geniální, že to plánovaly , či co...vůbec nic takového nikdy neexistovalo ani neexistuje...tito lidé jsou prostě poplatní režimu a jedou a vezou se s režimem..s tím režimem, kteý právě je...

10 hlasů

..jeden z takových obrazných důkazů pro moje tvrzení je podán ve filmu Lidice ...na tom člověkovi, jak ho zavřeli před vypálením a on to přežil...když ho za dva roky po vypálení pustili..tak nevěděl, co si má počít...chtěl umřít jako ostatní...šel za tím vrchním gestapákem, co Lidice vypálil a řval na něho...že souhlasí s atentátem na Heydricha atd....ten gestapák se mu vysmál..a řekl...to už ale dneska nikoho nezajímá...a nechal ho vyhodit ven na mráz...

9 hlasů

Když estébáci předávali majetkovým pučistům veškerou moc,tak k ní přidali i 3 obálky s pokynem,aby až jim bude zle otevřeli, ve správném pořádí,vždy 1 obálku:
-v první obálce stálo "všechno zlé sveďte na komunisty.
-ve druhé obalce stálo "všechno zlé sveďte na koaliční partnery."
-ve třetí obálce stojí "napište 3 obálky".

16 hlasů

Různí dinzbírové a jiní sociálnědemokradičtí bolševici budou litovat, že nezabránli skartaci dokumentů stb, protože až čssd vyhraje volby, tak pěkně tučný svazek o tom, jak dotyčný dělal pro stb, bude nejlepším doporučením a průpravou na posty ve Straně a na misterstvech a taky dobrým doporučením pro dosazení dotyčného polpota do vedení nějaké ukradené (znárodněné) firmy. Takže všichni voliči čssd starší 30 let, honem si okopírujte své svazky stb, abyste se měli Straně čím prokázat :-) Jinak si budete muset zásluhy opět znovu vydobýt, ničením životů slušných lidí (alespoň budete mít zase nějakou zábavu, že, když v kapitalismu se musí vydělávat tvořením hodnot)

13 hlasů

V 89 jsem věřil,že bude lépe.Znal jsem ve svém okolí dost komunistů s průkazkama...9 z 10 byli slušní-prostě normální lidé,ale JEDEN z deseti byl hajzl.Jak to u nás lidí bývá.No a o těch dnes mluví protikomunistická propaganda.Oni totiž byli nejvíce vidět a slyšet.Já měl na pracovišti oboje.A když v PRACOVNÍ době odešla paní XY na poradu vyhražený jen členům KSČ a druhý den nám důležitě říkala,jak nám to v podniku nalajnovali-- lidé se mračili,protože zrovna ona velký pracant nebyla.Já se mračil také .Tito fanatici co lezli SSSR do zadku-(jako dnes ODS/TOP západu-) nebyli ochotni s nikým diskutovat..V obchodech bylo všeho dost,aby člověk nasytil sebe i rodinu a i se oblékl-bez Vietnamců a měl na to...TUZEX byl pro vyvolené,kteří měli buď příbuzné na západě nebo tam i pracovali na-tzv. BONY nebo valuty...také se s tím šmelilo a myslím,že hodně tzv.vexláků po sametu se stali mnozí díky vypraným prachům uctihodnými podnikateli a politiky.

48 hlasů

No, já mám zkušenost poněkud opačnou - tak jeden z deseti komoušů by se dal s výhradami považovat za slušného člověka (např. kolega z práce měl na vojně průšvih, tak ho zlanařili na kandidáta a pak už nebylo kam uhnout, ten kluk se tím po celou dobu trápil). Vám se možná zdálo, že bylo v obchodech všeho dost; no, mám zkušenoust dost odlišnou - všechno se SHÁNĚLO (blbou ledničku, automatku, barevnou TV nebo sedačku jste bez úplatku a lítání po krámech nesplašil). Na žigulíka (VAZ 21005 se ten zázrak tuším jmenoval) jsem měl ve spořce vinkulováno 50.000,- Kčs (to bylo v té době opravdu honě peněz) celé tři roky (a to jsem si před tím vystál třídenní frontu před Mototechnou na pořadník - měl jsem číslo 53). Ale je mi jasné, že peníze, barák, auto a spousta zbytečných drahých věcí člověka šťastným určitě neudělá.

15 hlasů

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Můj děda byl velkej antikomunista,měl jít sedět páč urážel stranu a členy,udal ho jeho švagr. Náčelník LM v našem okrese. Mě je nějakých 35 a nepamatuji se že bychom měli něčeho nedostatek,ani fronty na omezené množství banánů,ani fronty na telky,prostě se šlo a rovno se to kupilo. Bez front a uplácení,nechápu kde lidi stále berou ty fronty,mimochodem k té telce: Tesla Color 437 z roku 87 nám šlpala bez větších poruch 19 let!! což se od dnešních produktů čekat opravdu nedá. Auto je jedna z největších zbytečností pokud není součástí výkonu povolání, zadek si z pohodlnosti vozí v autě jen hlupák. Dnes nebo za komunistů,prostě blbečci tam tenkrát stáli fronty. Nevím co si kdo dokazuje autem. Dnes ho má kde kdo a je to jen ke škodě nás všech.
Vážím si lidí co využívaj svoje nohy a bicykly,MHD,vlaky,letdla.
K mýmu dědovi: ročník 1924,prošel totálním nasazením v Raichu,utekl,šel do Mauthausenu. Ke konci války se skrýval v Berlíně v kanálech a jedl syrový maso z koček. Byt ˇbyl antikomunista a chtěl po 48 pláchnout,zůstal. Pracoval do svých 67 let,za tu dobu co pracoval si koupil dva rodinné domy,byt,stavební parcelu co je dnes ke službě ségře,dotoval svých 7 sourozenců když se chtěli zabydlet,zřekl se dědictví po svých rodičích ve prospěch svých sourozenců,nikdy po nich nechtěl vrátit ani korunu.
A proč? Nikdy neměl auto,nikdy si nekoupil ani pivo. Pil po kapkách jen alkohol co dostal,jinej neměl. Hlavu si umýval pracím práškem aby ušetřil,na ruce byla jen solvina co fasoval a indulona,přesto rád utrácel za kvalitní oblečení, i když to byl frézař chodil do práce denně v kvádru a čerstvé košili navoňanej Pitralonem
Byl to elegán.
Do práce chodil pěšky nebo jezdil na kole,za celý svůj život (88let)ojezdil do rozpadnutí 3kola! Nikdy nebyl na dovolené
a místo dovolené pracoval na druhou píchačku.
Nikdy nebyl
Hrál závodně
fotbal
za župu s o 20 let mladšíma.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - !!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - !!!!!!!!!!!

Vždycky mi říkal: peníze se chlapče nevydělávají na to aby se utrácely.
A co si neyděláš,nemáš.
Nechápu jak někdo může utrácet za hlouposti typu auto,tv a nedejbože si koupit dovolenou.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - !!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - !!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - !!

8 hlasů

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
K tomu dědovi: ten fotbal hrál závodně do 57,čtyřikrát týdně trénink. V 89 tu zasranou změnu vítal a o pár let později říkal až do své letošní smrti že toto je horší než nacizmus.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nejvíc mne pohoršuje když mne pravicovej debil poučuje o tom co je to pracovitost,skromnost,disciplína a kázeň.
Myslím že jsem k ní byl vedenej.
Fakt je že dokud lidi budou utrácet jak pitomečci za chlast,dovolený,cigárka,autíčka a zábavu maj asi peněz dost.

To je můj názor.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

4 hlasy

Četl jste zřejmě špatně,co jsem psal!Já říkám,že V obchodech bylo všeho dost,aby člověk nasytil sebe i rodinu a i se oblékl-bez Vietnamců a měl na to!!O autech a jiných věcech jsem nepsal.Dnes sice je na trhu spousta aut,ale kdo si koupí nové ?A auto nepotřebuji pro základní lidskou potřebu--jídlo a oblečení.Myslím,že bychom mohli dlouze diskutovat o NOVOMANŽELSKÝCH PŮJČKÁCH o nichž si můžou dnešní mladí jen nechat zdát nebo o bytech za to,že jste nastoupil do podniku.Že se na úřadech dalo kafčo,aby byla protekce:-) a kvetla šmelinařina je také pravda.Však se to i točilo v českých komediích.Já jen tvrdím,že PRŮMĚRNÝ ČESKÝ člověk se měl líp než dnes.Žádný stres a obavy z propuštění např.nikdo neznal.Žádný exekutor vám nevybral byt,když jste zrovna někde mimo...Esenbáků se lumpové a chuligáni báli jak čert kříže a když ne,tak je lupl esenbák po letech:-)...dnes aby se polda bál na grázla vystřelit i v sebeobraně!Prostě také to nebylo dokonalé,ale to co dělá dnešní trojkolka je svinstvo-viz.RESTITUCE i přes nevůli 90% národa rozhoduje 7-8 takyposlanců spolku Peak!!o tom,že i naši vnuci budou platit!!Proto jsem proti pravici.Je to systém výhodný pro vybrané jednotlivce,který kašle na většinovou společnost...

22 hlasů

Považuji se za průměrného občana s dejme tomu trochu vyšším příjmem, než je ten průměr (ale mám svojí firmu, nejsem žádný politik nebo úředník, žádné dotace /byť zaměstnávám paní se ZTP/, všechny daně, odvody a mzdy vždy v termínu a plné výši odvedeny, v současné době už jen 14 zaměstnanců /tudíž na prvním místě zodpovědnost za uživení jejich rodin/). V době celosvěrové recese pochopitelně jdeme dolů s obratem, tudíž i ziskem. Přesto bych současný život NIKDY neměnil za pohodlnou flákárnu v projekci za komunistů (kafíčka, noviny, běhání a shánění čehokoliv v pracovní době). Jo, opravdový lump jsem asi nebyl (jen mánička, která ráda poslouchala dobrou muziku, četla zajímavé knihy a chodila s kámoši do hospody), přesto jsem se fízláků bál (zažil jsem tahání za pačesy po chodníku, zmlácení účastníků koncertu s jejich následným odvezením do lesa, o mlácení a kropení na pražských demonstracích ani nemluvím). Ale asi jsem byl kvůli svému vzhledu v té době pro vás, jak píšete, chuligánem (jo, to pitomé slovo už jsem dlouho neslyšel - tak nám říkali fízláci, milicionáři nebo komouši v hospodě). Tak se mějte.

7 hlasů

Souhlas ,já bych TO CO BYLO také nechtěl,ale vše prostě nebylo špatně a říkejte si co chcete.Já také soukromničil-hned po tzv.revoluci.Nechtěl jsem skákat pod nějakým vedoucím,ale žít podle svého a tak jsem si vzal půjčku a sám si určovat prac.dobu atd...měl jsem i později pár lidí u sebe v zaměstnání.Ano plně podporuji podnikatele jako jste vy a i komunisté by vám tu firmičku také nesebrali...Jim jde o ty lumpy,co rozkradli a rozprodali naši vlast a dnes sráží k zemi tou restituční grázlovinou.A to ještě plánují privatizaci posledních zbytků co má stát...Já jako příznivec a zastánce malých živnostníkům budu volit komunisty.Protože vím,že potom bude konečně právo a pořádek.Jo k těm chuligánům:-))) je fakt,že já dlouhé vlasy nenosil jako kluk sportoval a později chodil do rachoty a parta s kterou jsem o táhl také vesměs sportovala - NIKDY jsem s nějakou STB nebo esenbákama neměl problém...to,až dnes zírám co bylo bojovníků proti režimu:-) jako ten co dostal metál a chlubil se,že převáděl kdysi lidi přes hranice a ještě spolupracoval s tajnou služdou USA...a když jej zabásli je hrdnina:-) tož asi tak...

11 hlasů

Oprávněně se obávám, že jim jde opět jen o moc, tedy potažmo o majetek a nalajnování života občanů. Grebeníčkovi s Bubeníčkem a Exnerem nebo třeba Fischerovi nevěřím ani slovo. Kdyby jim šlo o pojmenování gaunerů, tak nelezou např. ve stř. Čechách do holportu se socany (nakonec to byli komouši, kdo Ratha a spol. v jejich zlodějnách podporovali). Ti umějí (a to velmi dobře) jen okrádat a následně posílat lidi do lágrů. Začnou nějakým Babišem, Dalíkem nebo Pitrem (dejme tomu, že oprávněně), posléze znárodní velké prosperující firmy a až jim dojdou prachy, pustí se i do nás, malých vykořisťovatelů. Stačí zaplatit policajty s armádou, předat moc do rukou pracujícího lidu a jedeme v tom znovu. Doporučuji rozhovor s tím hlupákem Bubeníčkem v aktuálním tištěném Týdnu. Z toho lehce zjistíte, jaká elita se nám tu chystá opět vládnout. Tak se mějte, já za chvíli letím na toho Berdycha se Štěpánkem!

9 hlasů

Kdyby,estébáci tehdá nedostali dostatek času na skartování některých,pečlivě přebraných dokumentů,tak jsme dnes neměli žádného,kladného(pro současnou propagandu)hrdinu Sametové revoluce, ani polistopadové politiky.

20 hlasů

Jo, máte pravdu - třeba takoví soudruzi Filip (kr. jm. Falmer), Paroubek (Roko), Exner (Vrba, Izák), Kavan (Kato), nebo třeba táta pracujícího lidu Falbr by o tom mohli vyprávět. Až to tu do svých špinavých pracek zase vezme KSČ, tak se svým udáváním spoluobčanů budou ještě chlubit.

11 hlasů

Pavlíku,máš to převrácené,jako každý chaotický fanatik.Právě dokumenty těchto soudruhů skartovány nebyly a proto je,zmatení fanatici,jako Pavlík Pospíšil,neustále vytahují,i když v nich nenajdou nic,co by jmenované mohlo diskreditovat.Pokud cheš hledat křiváky,kteří na své spolupracovníky a známe donášeli STB,tak to musíš hledat úplně jinde,musíš hledat mezi těmi politickými hvězdami,na které dosud ani normalizovaná média nic nevytáhla.

18 hlasů

Tak něco vytáhněte, když toho tolik víte, vy jeden konspirátore. Já jsem s tehdy ještě žijícím tátou (zakládajícím členem KANu) navštívil archiv StB. v Pardubicích. Když potom zjistíte kdo všechno (kolega z práce, sousedka, šatnářka z divadla, řezník, kámoš z hospody nebo z fotbalu) na vás (a hlavně jaké kraviny) donášel (i když jsem byl blbým strojařem, jen s buržoasněreakčním původem), je vám smutno. Jo, v baráku který komouši dědovi znárodnili st ti StBáčtí filutové dokonce zřídili konspirační byt. Byste čuměl, co se tam při rekonstrukci našlo pod omítkou podivných drátů. Oni odposlouchávali i sami sebe.

12 hlasů

Já jsem zase občas (před listopadem) hrával karty s jedním člověkem,jehož bratr,měl u STB na starosti starat se o bezpečnost Havla a potom ještě 2 dlouholeté kamarády,kteří se mě,po listopadu 89,přiznali,že pro ně pracovali.

11 hlasů

V hospodách se toho nakecalo, tam měli ti gauneři žně. Nakonec Paroubek (teď opravdu nic osobního, i když ho rád nemám) by asi mohl dost zajímavého povyprávět - on byl coby náměstek u schvalování míst vedoucích provozoven RaJe, kde se asi fízlovalo nejvíc.
Jo, na nás třeba donášel nějaký novinář Franta Roček (který v roce 1989 zakládal jakousi antikomunistickou stranu - patrně proto, aby měl koho fízlovat). No, po listopadu byl v seznamech, na redakční radě Průboje prý brečel a přísahal ostatním redaktorům, že na ně nedonášel). A tak v těch novinách zůstal a dodnes píše v rubrice krimi. Takže dám lehký oběd a jdu fandit našim tenistům. Na Národní se svíčkou se zastavím až večer, to už snad budou odboráři v hospodě a ne na ulici. Tak se mějte!

9 hlasů

Ten úřad měli dávno zrušit, je to zbytečná trafika pro zbytečné vyšetřování. Lidičkové volí bolševiky, mají demokracie dost, chtějí pevnou ruku totality, všem stejně, všechno znárodnit, zavírat, věšet.....

18 hlasů

ano a pak začnete vyšetřovat tunelařske rozkradačky v režii Klausovske ODS,ktere naši zemi připravily o prosperitu a rozkvět

11 hlasů

ani za dvacet let se nic vysetrovat nebude, stejne tak jako se ted nic nevysetruje z minulyho rezimu.

7 hlasů

Ještě bych doplnil,že Velkého Bratra zajímá čím doma topíme a kolik denně vykouřím cigaret a v některých obcích už zavádějí kamerový systém se zdůvodněním,že aby mohli lépe kontrolovat nepřizpůsobivé občany.

12 hlasů

A ta skartace? No ta přeci byla potřebná, jinka by ti vysoce postavení STBáci mohli přijít o významný vliv na řízení společnosti.

14 hlasů

A kam se hrabali komunisti ve sledování občanů na ty dnešní Velké bratry, hnus.

20 hlasů

Mimo jiné neměli takové technické možnosti, jako jsou dnes. Dnes už nepotřebují pracně získávat podpisy o spolupráci. Sledování se dá dělat nenápadněji. A bez důkazů.

5 hlasů

Nenadávejte pořád - jen se to trochu nepovedlo. Lež a nenávist prostě zvítězila. Je fakt, pravda se (zatím) může říkat, ale to je tak všechno. Krade a tuneluje se vesele v přímém přenosu a establishment shovívavě nejen přihlíží, ale napomáhá seč může.

21 hlasů

Trochu? Pravdou ovšem, že všechno je věcí občanů, dovolujeme těm "nahoře", aby se chovali tak jak se chovají, aby námi pohrdali a navážili nás.....40 let vlády komunistů udělalo své, 23 roků nekomunistických vlád udělalo také své, tak špatné mezilidské vztahy já nepamatuji, ba ani takovou aroganci politiků a nezájem o občany, jen některé lobby, pro ty udělají všechno, ale pro tuto zemi?

16 hlasů

Ten projev Havla by se měly povinně učit děti ve školách a studenti z toho dělat zkoušku.Aby si totiž uvědomili jak to vlastně začalo...lid český myslel,že bude mít jistoty zachovány jako za komunistů a po otevření hranic na západ všichni zbohatnou :-) .Komunisté nerozprodali loďstvo,hutě,doly,nemocnice,vodárny a jiné strategické podniky...nerozkradli miliardy ,díky tunelům...o to se k překvapení lidí postarala elita po 89 roce..UTAHOVÁNÍ OPASKŮ co to je?Divili se lidé-to v životě PŘED TÍM nikdo neslyšel,ale slib Kradtužky I. ,že do 10 let budeme STAR světa zapůsobil :-)...masivní podpora západu,natěšeného na odbytiště svého odpadu a vyhlídka,likvidace průmyslu konkurence jako bylo zbrojařství,sklářství,těžký průmysl dorazila lid.Komunisté sice koncem 80let povolili otěže,ale to bylo málo.Ti dědkové mají skutečně podíl na tom, co se potom stalo.Nedokázali myslet jinak...jak to dnes předvádí např.Zeman,který se opakuje vtipy studentům co říkal před 20lety:-)...bylo tady si cepovoleno podnikat v malém,ale to bylo málo.Měli včas odejít a pustit do vedení lidi jako je např.dnešní KSČM....to by potom mohl Havel s jeho kecy uspět maximálně na HRÁDEČKU...snad nám to VĚTŠINĚ těch 23 let otevřelo oči.

29 hlasů

ten projev se určitě učit budou, patří do Guinessovy knihy rekordů .. jediný prezidentský projev na světě, kde nebyla pravdivá jediná věta .. :))))

10 hlasů

Pan ombudsman Varvařovský tvrdí,že stát si o každém z nás vede různé agendy např.komu dlužíme,jak často a komu telefonujeme,jak často surfujeme na internetu a jaké navštěvujeme stránky popř. jaké píšeme příspěvky,dále stát zajímá jak často nakupujeme,kde trávíme volný čas,co jíme a kam jezdíme na dovolenou,jakého jsme vyznání a sexuální orientace,jakého politického přesvědčení a koho volíme.Abych to shrnul,tak dnešní špiclování prostřednictvím různých agentur je daleko sofistikovanější než před 23.lety.

29 hlasů

Tak a máme tady vypečený svátek jistě budou slavit rodiny které navštívil dobrý přítel exekutor 1 milion občanů a rádi se připojí i armáda 40.000 bezdomovců . Rozkradeno bylo zdravotnictví ,průmysl , vodárny a banksteři s politiky se jen smějí. Strašlivé jak se dá za 23 let zlikvidovat stát.

38 hlasů

Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapita¬lismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků... Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vy¬cházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. Sli¬buji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního ob¬dobí nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám od¬stoupím z funkce. V budoucnu se podle mého mínění musí prezidentský úřad vy¬mezit. Prezident nemůže mít tak velké pravomoci, jaké má dnes. Pro mě není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být da¬leko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialis¬mem. Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám:O republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí. Za svůj třetí úkol považuji podporu všeho, co povede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, nemocných, těžce pracujících, pří¬slušníků národních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní. Žádné lepší potraviny či nemocníce nesmí být výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíce potřebují. Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která ne¬přinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Svádět všechno na předchozí vládce nemůžeme nejen proto, že by to neodpovídalo pravdě, ale i proto, že by to mohlo oslabit naši povinnost samostatně, svobodně, ro¬zumně a rychle jednat... Všichni chceme republiku, která bude sta¬rostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady me¬zi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice víc než kdo ji¬ný. Náš stát by už nikdy neměl být přívažkem či chudým příbuz¬ným kohokoliv jiného. Musíme sice od jiných mnoho brát a mno¬hému se učit, ale musíme to po dlouhé době dělat zase jako jejich rovnoprávní partneři, kteří mají také co nabíd¬nout. Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražování? Mnohokrát a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl po¬kojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoliv sociálních krizí nebo podobně. Jestli se sem tam pohne cena cigaret nebo něčeho, to v téhle chvíli nevím, zatím je snaha, aby se nehýbalo nic, alespoň v nejbližších měsících. Žádné gigantické zdražování nebo dokonce nezaměstnanost, jak to pani¬káři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme. Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme. Podle mého mínění ne¬smí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury... Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátě základních sociálních jistot, musí naši ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné NEJDE TO.“ Václav Havel 1989

23 hlasů

upřímně řečeno, vy jste tomu věřil ? Bohužel dost lidí uvěřilo, protože lidi nebyli a nejsou dodnes zvyklí moc přemýšlet.

15 hlasů

V 89 jsem věřil,že bude lépe.Znal jsem ve svém okolí dost komunistů s průkazkama...9 z 10 byli slušní-prostě normální lidé,ale JEDEN z deseti byl hajzl.Jak to u nás lidí bývá.No a o těch dnes mluví protikomunistická propaganda.Oni totiž byli nejvíce vidět a slyšet.Já měl na pracovišti oboje.A když v PRACOVNÍ době odešla paní XY na poradu vyhražený jen členům KSČ a druhý den nám důležitě říkala,jak nám to v podniku nalajnovali-- lidé se mračili,protože zrovna ona velký pracant nebyla.Já se mračil také .Tito fanatici co lezli SSSR do zadku-(jako dnes ODS/TOP západu-) nebyli ochotni s nikým diskutovat..V obchodech bylo všeho dost,aby člověk nasytil sebe i rodinu a i se oblékl-bez Vietnamců a měl na to...TUZEX byl pro vyvolené,kteří měli buď příbuzné na západě nebo tam i pracovali na-tzv. BONY nebo valuty...také se s tím šmelilo a myslím,že hodně tzv.vexláků po sametu se stali mnozí díky vypraným prachům uctihodnými podnikateli a politiky.

11 hlasů

V 89 jsem věřil,že bude lépe.Znal jsem ve svém okolí dost komunistů s průkazkama...9 z 10 byli slušní-prostě normální lidé,ale JEDEN z deseti byl hajzl.Jak to u nás lidí bývá.No a o těch dnes mluví protikomunistická propaganda.Oni totiž byli nejvíce vidět a slyšet.Já měl na pracovišti oboje.A když v PRACOVNÍ době odešla paní XY na poradu vyhražený jen členům KSČ a druhý den nám důležitě říkala,jak nám to v podniku nalajnovali-- lidé se mračili,protože zrovna ona velký pracant nebyla.Já se mračil také .Tito fanatici co lezli SSSR do zadku-(jako dnes ODS/TOP západu-) nebyli ochotni s nikým diskutovat..V obchodech bylo všeho dost,aby člověk nasytil sebe i rodinu a i se oblékl-bez Vietnamců a měl na to...TUZEX byl pro vyvolené,kteří měli buď příbuzné na západě nebo tam i pracovali na-tzv. BONY nebo valuty...také se s tím šmelilo a myslím,že hodně tzv.vexláků po sametu se stali mnozí díky vypraným prachům uctihodnými podnikateli a politiky.

8 hlasů

V 89 jsem věřil,že bude lépe.Znal jsem ve svém okolí dost komunistů s průkazkama...9 z 10 byli slušní-prostě normální lidé,ale JEDEN z deseti byl hajzl.Jak to u nás lidí bývá.No a o těch dnes mluví protikomunistická propaganda.Oni totiž byli nejvíce vidět a slyšet.Já měl na pracovišti oboje.A když v PRACOVNÍ době odešla paní XY na poradu vyhražený jen členům KSČ a druhý den nám důležitě říkala,jak nám to v podniku nalajnovali-- lidé se mračili,protože zrovna ona velký pracant nebyla.Já se mračil také .Tito fanatici co lezli SSSR do zadku-(jako dnes ODS/TOP západu-) nebyli ochotni s nikým diskutovat..V obchodech bylo všeho dost,aby člověk nasytil sebe i rodinu a i se oblékl-bez Vietnamců a měl na to...TUZEX byl pro vyvolené,kteří měli buď příbuzné na západě nebo tam i pracovali na-tzv. BONY nebo valuty...také se s tím šmelilo a myslím,že hodně tzv.vexláků po sametu se stali mnozí díky vypraným prachům uctihodnými podnikateli a politiky.

8 hlasů

OMLOUVÁM SE ,ALE NĚJAK JSEM TO BLBĚ ODŤUKL A JE TO 3X ALE TO NEBYLO ZÁMĚRNĚ.

8 hlasů

Jenomže ta skartace se náramně hodila lidem jako Havel,Klaus atd!!To už nepíší!!

27 hlasů

Kdepak, nejvíce se hodila Novákům...

9 hlasů

Cinkám cinkám klíčema, aby měl Bakala 40 tisíc bytů. Cinkám cinkám klíčema, aby měl Kellner Léčivu.

26 hlasů

Tak jste si měl ty OKD koupit vy, dnes by jste byl na jeho místě a nějaký Bakala by nadával na Dvořáka...

9 hlasů

Zase ta závist, že neschopní a líní mají, co si zaslouží - prd a dluhy a ti druzí jsou ve vatě.

8 hlasů

ANO zavidim tem co muzou BEZTRESTNE krast.
ANO kdo nekrade a nepodvadi je lempl.
ze Vy jste jeden z nich, vyvolenych.

16 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.