200 nejlepších univerzit Evropy: jediná z Česka je 170.

Domácí
10. 3. 2016 19:19
Budovy univerzity v Cambridge.
Budovy univerzity v Cambridge.

Žebříčku nejlepších evropských univerzit sestavenému specializovanou publikací Times Higher Education dominují britské školy. Na prvních třech místech žebříčku pro rok 2015-2016 jsou Oxfordská univerzita, univerzita v Cambridge a Imperial College v Londýně. Čtvrté místo patří švýcarskému institutu ETH v Curychu a na pátém je University College London (UCL). Británie má na seznamu 46 škol. Jako jediný zástupce z České republiky je na seznamu na 170. místě Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava.

"Z výsledků mezinárodních žebříčků máme samozřejmě obrovskou radost, i když jejich význam nepřeceňujeme. Výborné umístění Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava je důkazem rozvoje, kterým univerzita v poslední dekádě prošla. Provozujeme čtyřicátý nejvýkonnější superpočítač světa, vznikla u nás řada nových studijních programů navázaných na praxi, ve spolupráci s průmyslem jsme si jen za loňský rok vydělali 116 milionů korun, naše vědecká centra mají výsledky," řekl rektor univerzity Ivo Vondrák.

Měřítkem srovnání byla pro autory žebříčku úroveň výuky a výzkumu, množství citací použitých ve výzkumech, příjmy a mezinárodní pověst.

Na seznamu je 200 škol a vysoké hodnocení se dostává také německým univerzitám. Na seznamu je jich 36 a téměř třetina z nich se umístila ve skupině prvních padesáti. Nejlepší německou univerzitou je Mnichovská univerzita (LMU), která je na desáté příčce.

Itálie má na seznamu 19 škol a mezi prvních 50 se dostala jenom jedna, a to vyšší škola v Pise.

Na proslulé koleji Christ Church na Oxfordské univerzitě studuje asi 450 lidí. Je mezi nimi i jediný Čech Jan Václav Nedvídek (na archivním snímku), který zde studuje filozofii, politologii a ekonomii.V přepočtu na množství obyvatel mají na seznamu dobré zastoupení skandinávské země, zejména Švédsko a Finsko, reprezentované 11, respektive šesti institucemi.

Horší zastoupení mají východoevropské země. Mezi nejlepšími 200 evropskými univerzitami je jen pět institucí z Ruska, přičemž pouze jedna - Moskevská státní Lomonosovova univerzita - se umístila do 100. místa. Rusko má v přepočtu na obyvatele a HDP vůbec nejhorší zastoupení z 22 států, jichž se srovnání týká; hned po něm si nejhůře vedlo Španělsko, které má na seznamu jen pět univerzit.

Times Higher Education srovnává vysoké školy také na celosvětové úrovni. V tomto žebříčku je 800 institucí a mezi nimi figurují také další české školy, které se do 200místného evropského seznamu nedostaly. VŠB-TUO je na tomto seznamu mezi školami řazenými od 301. do 350. místa. Vysoké učení technické v Brně a pražská Univerzita Karlova jsou ve skupině od 401. do 500. místa. V kategorii škol mezi 501. až 600. místem pak jsou ČVUT, Masarykova univerzita a Palackého univerzita v Olomouci, od 601. do 800. místa pak Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Univerzita Pardubice a Západočeská univerzita.

Celosvětový žebříček

Celosvětový seznam srovnává univerzity v 70 státech. Ve skupině 200 nejlepších figuruje 63 amerických univerzit a za vůbec nejlepší je považován Kalifornský technologický institut (Caltech). Na druhém místě je pak britská Oxfordská univerzita a za ní Stanfordova univerzita v USA. Oproti minulému roku si celosvětově polepšily evropské země, zejména Británie, která má mezi 800 institucemi 78 univerzit a z nich 34 je mezi prvními dvěmi sty.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šupová Tereza, PA, Nick Ansell

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ