2015: na vysokou bude moci každý. Bude více míst než maturantů

Domácí
31. 10. 2011 05:25
Za 4 roky bude více maturantů než míst na vysokých školách (ilustrační foto).
Za 4 roky bude více maturantů než míst na vysokých školách (ilustrační foto).

Jste prvním rokem středoškolák? Tak si můžete gratulovat. Podle statistických prognóz totiž za čtyři roky - tehdy byste měli řádně odmaturovat - bude vůbec poprvé na vysokých školách víc míst, než jaký ten rok bude počet čerstvých maturantů. Teoreticky se tak každý, kdo bude chtít, dostane na vysokou školu. Má to ale háček: univerzity plánují, jak si z malého počtu studentů vybrat jen ty nejlepší a nesnížit tak svou prestiž.

V září nastoupilo do prvních ročníku středních škol přes 85 tisíc mladých lidí, kteří své studium ukončí maturitní zkouškou. Průměrně se přitom na veřejné i soukromé vysoké školy každým rokem dostane kolem sta tisíc studentů. Pokud se nic zásadního v českém školství nezmění, tak se v roce 2015 každý maturant dostane na nějakou vysokou školu.

Vysoké školy však plánují, že vezmou jen některé žadatele a nesníží si tak prestiž (ilustrační foto)."Je to výsledek dlouhodobého demografického trendu, který se projevuje již nyní a jehož vrchol bude právě za čtyři roky," vysvětluje pro on-line deník TÝDEN.CZ Bohumil Kartous ze vzdělávací společnosti Scio. Podle něho však již nyní není těžké dostat se na vysokou školu, nabídka je prý dostatečná. Pro vysoké školy bude ale stále těžší získat dostatečný počet uchazečů.

Nalákáme Slováky a třicetileté studenty

S tím souhlasí i mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová, podle které však univerzita nechce ztratit obraz výběrové a prestižní školy. "Jsme hodnocení jako nejžádanější vysoká škola v Česku, a proto chceme přijímat skutečně jen ty nejlepší - a to i ve slabších populačních ročnících. Chystáme se kvůli tomu obrátit i na Slovensko, abychom zajistili dostatečný počet kvalitních uchazečů o studium," dodává Fojtová.

Přihlášky v číslech:

Každým rokem se zvedá šance, že se maturanti dostanou na vysokou školu. zatímco v roce 2003/2004 mělo tuto naději jen necelých 65 procent lidí, v minulém roce se šance pohybovaly kolem 80 procent.

Každým rokem se na vysokou školu dostane kolem 80 tisíc čertsvých maturantů, dalších 20 tisíc studentů již dříve terciální stupeň studovalo, nebo se pokouší o přijetí již několikátý rok.

Zdroj: ÚIV

Podle Kartouse však visí otazník zejména nad obory, které nepatří mezi nejvyhledávanější. "Jsme si toho vědomi, ale rušit obory rozhodně neplánujeme. Spíše uvažujeme o snižování počtu uchazečských míst," dodává Fojtová.

Stejnou cestou se plánuje vydat také Západočeská univerzita, která podle vyjádření prorektora pro strategii a rozvoj Františka Ježka sníží nabídku míst o 10 až 15 procent. "Navíc se obracíme stále více na netradiční skupiny studentů, čímž chceme osobám ve středním věku posílit jejich šance na trhu práce při prodlužování doby odchodu do důchdou," vysvětluje Ježek.

V roce 2015 tu možná nebudeme

Se snižujícím se počtem maturantů počítá i ministerstvo školství, podle kterého se tento trend dotkne zejména pomaturitního studia. Jak vyplývá z jednání se zástupci jazykových škol, které má on-line TÝDEN.CZ k dispozici, za čtyři roky počítá ministerstvo, že všichni maturanti půjdou na vysokou školu a kurzy pomaturitního vzdělávání se stanou nadbytečnými.

Jazykové školy se však nyní zaměřují spíše na současný plán ministerstva odebrat pomaturitním žákům status studentů. "Nyní neřešíme, co bude za čtyři roky. Pro nás je klíčový rok 2013, od kdy má být zrušen status studenta pro mladé lidi v pomaturnitním studiu jazyků. To by totiž bylo likvidační," komentuje situaci mluvčí Asociace jazykových škol a agentur Petr Pasek.

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ