Absolventi Vysoké školy ekonomické berou průměrně 51 tisíc korun, absolventi uměleckých a zemědělských škol polovinu. Vyplývá to z nového průzkumu Střediska pro vzdělávací politiku Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Podle něj se české vysoké školy zlepšily v posledních dvou letech hlavně v oblasti vědy. Statistiky z let 2010 a 2011 také ukázaly, že nejsnáze najdou práci lékaři, právníci a učitelé.
"Absolventi ekonomických, informatických a právnických oborů mají zhruba čtyři roky po absolvování průměrně kolem 40 tisíc korun měsíčně. V průměru až o 17 tisíc méně vydělávají naopak absolventi uměleckých a zemědělských oborů," konstatuje zpráva.
Roli ale hraje i to, z jaké školy mladý odborník vyšel a ve kterém městě si hledá práci. Například začínající právník z Univerzity Karlovy bere podle průzkumu 44 tisíc korun, absolvent práv z Olomouce necelých 28 tisíc.
Co se týká zaměstnanosti, nejhůře na tom jsou zemědělské a přírodovědecké fakulty. "Mezi jejich absolventy míra nezaměstnanosti přesahuje osm procent. Mnohem jednodušší to tradičně mají absolventi, kteří hledají místo v Praze nebo na jihu Moravy, než ti hledající na severu a východě České republiky," uvádí zpráva.
V průzkumu se také školy srovnávaly podle úspěchů ve vědě, spolupráci s podniky, městy a zahraničními univerzitami, dále podle podílu magistrů a doktorandů a nabídky celoživotního vzdělávání. "Nejvyšší nárůst o 10,9 procenta za poslední dva roky zaznamenalo české vysoké školství ve výzkumné a umělecké funkci," stojí v materiálu.
Absolventi VŠE si vydělají 51 tisíc, umělci a zemědělci polovinu
Domácí
20. 2. 2012 16:44
Statistiky ukázaly, že nejsnáze najdou práci lékaři, právníci a učitelé (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Profimedia