Byznys s doučováním. Kolik stojí úspěch?

Domácí
10. 10. 2016 05:45
Čtěte TÝDEN.
Čtěte TÝDEN.

Klidně i desetitisíce korun utrácejí rodiče za doučování svých dětí. Nejvíce vydají za soukromé biflování maturantů a uchazečů o studium na vysoké škole. Ale táhnou i jazykovky nebo matematika.

Byznys s doučováním těží ze snahy rodičů udělat vše pro úspěch svých dětí. Je tomu tak od nepaměti, v posledních letech ale přišla doučovací exploze. Hlásí se vaše dítě na víceleté gymnázium, vysokou školu nebo chce ve studiu pokračovat mimo Českou republiku na některé z prestižních zahraničních škol? Ve všech těchto případech si připravte peněženku.

Příprava za deset tisíc

Jeden příklad z mnoha: paní Vlková chystala v loňském roce své nejstarší dítě k přestupu na víceleté gymnázium. Přijímací řízení sestávalo i z matematiky a tam potřebovala jedenáctiletá dcera pomoci. Vlkovi se obrátili na Matematickou pohotovost, kterou Na Březince v Praze 5 třikrát týdně provozuje Petr Husár. Za pár týdnů se ale ukázalo, že matematika nestačí. Přijímačky se psaly i z angličtiny a ani v té se dívka necítila příliš jistá.
"Dcera chodila zvlášť na matematiku a zvlášť na cizí jazyk. Ceny byly 300 a 400 korun za lekci. Docházela několik týdnů od Vánoc až do přijímaček," řekla TÝDNU paní Vlková a dodala, že za doučování utratila přinejmenším deset tisíc korun. "Nakonec to za to stálo, dostala se tam. Dnes už se ale samozřejmě nedozvíme, jestli by ji nepřijali i bez doučování."

Stres od deseti let

Ne že by byl byznys s doučováním velká novinka. S nějakou formou doučování se v průběhu života setkala nebo setkává většina z nás. Rozdíl je ale v tom, že tlak na výkon se objevuje u stále mladších lidí. Nyní se podle odborníků doučují i děti, které míří na druhý stupeň základní školy. "Už známky z páté třídy se počítají coby kvalifikační kritérium na víceletá gymnázia. Poprvé tak doučování, srovnávacím zkouškám a přijímačkám čelí už deseti- a jedenáctileté děti, když se hlásí na osmiletá gymnázia," říká Šárka Fajglová, učitelka prvního stupně základní školy v Židlochovicích.

Dostat své dítě na gymnázium je pro rodiče dlouhodobě prestižní záležitost. Zaklínají se tím, že chtějí pro děti to nejlepší. Za pravdu jim dávají i statistiky, více než 95 procent absolventů gymnázií pokračuje ve studiu na vysoké škole. Tam si nejčastěji vybírají z lékařských, právnických či ekonomických oborů, následně se uplatní v nejlukrativnějších profesích.

Snadno vydělané peníze

A právě ve chvíli, kdy se rozhoduje o budoucnosti dětí, se rodiče začínají obracet na některou ze společností, jež za patřičný obnos nabízejí pomocnou ruku. Data o tom, kolik firem a jednotlivců se na trhu s informacemi a doučováním pohybuje, bohužel neexistují. "Přesná čísla o počtu doučovaných a doučujících v celé republice nikdo neeviduje," řekla TÝDNU Denisa Bernardová, která zpracovávala analýzy doučování pro ministerstvo školství.
Čtěte TÝDEN.

* Kolik si lze doučováním vydělat?

* Kolik stojí diplomka "na klíč"?

* Co radí expert?

* A jsou náklady na doučování opravdu nutné?




CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 10. ŘÍJNA 2016.

Autor: Jakub Krainer, Vladimír BarákFoto: Profimedia

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ