Tisíce českých vysokoškoláků ročně cestuje za studiem do zahraničí. Využívají k tomu například výměnné programy jako Erasmus, stipendia nadací nebo se rozhodnou svoji zahraniční zkušenost financovat úplně z vlastních zdrojů. Ve školním roce 2011-2012 vyjelo v programu Erasmus za studiem do ciziny přes 7 tisíc Čechů. Celkem v daném školním roce studovalo v cizině víc než 250 tisíc vysokoškoláků.
Také zahraničních studentů na českých vysokých školách za poslední roky razantně přibylo. Zatímco v roce 2001 se na českých soukromých a veřejných vysokých školách vzdělávalo necelých 9 tisíc cizinců, v roce 2010 jich bylo takřka 38 tisíc a jejich podíl na celkovém počtu studentů byl v tomto roce necelých 10 %."Chci poznat svět, různé kultury a lidi. Také si chci, dokud jsem mladý, trochu užívat života a pak zkusit změnit naší společnost." Přesně taková slova si říkal čtyřiadvacetiletý Sven Borak v době než nastoupil ke studiu na vysoké škole. Sven žije od malička v České republice, ale má švédské kořeny, které lze odvodit už ze samotného jména. Je prototypem úspěšného mladého muže, který díky své cílevědomosti a píli dosáhl již v útlém věku pozoruhodných věcí. Absolvent bakalářského oboru Politologie a mezinárodní vztahy na CEVRO Institutu se díky svým jazykovým znalostem a právě možnostem, jenž tato prestižní vysoká škola nabízí, nejen seznámil se zajímavými lidmi a vytvořil si tak kontakty, ze kterých bude moci čerpat i v budoucnu, ale především se dostal na místa, o kterých se většině z nás může jen zdát.
Jedná se o školu, která se podle Svena zaměřuje na prolamování bariér mezi politickou, akademickou a podnikatelskou sférou. "Jedná se o problematiku, která je v dnešní době korupce a prospěchářství více než aktuální," vysvětluje hlavní důvod výběru Sven Borak.
"Vždy jsem si přál v životě dosáhnout něčeho velkého. Baví mě diskutovat nad různými názory. Zajímají mě mezinárodní vztahy a politika...". Toto Svenovo vyjádření možná nejlépe dokládá, proč se už v tak útlém věku dokázal prosadit a díky tomu mohl absolvovat odbornou stáž v prezidentské kanceláři na Pražském hradě, navštívit Evropský parlament nebo v rámci projektu Erasmus studovat dva semestry na Universität Mannheim v Německu.
Sven byl také jedním z hlavních organizátorů mezinárodního semináře o evropské integraci severských zemí, jehož je CEVRO Institut pořadatelem, a který dokonce v angličtině i celý moderoval. Díky tomu navázal kontakty přímo s velvyslanci Dánská, Finska, Norska a Švédska v ČR a také s velvyslancem Islandu v Rakousku, jenž speciálně na tento seminář do Prahy přicestoval. Tenhle mladík zkrátka nelení a ví, že cesta za úspěchem není jednoduchá a je jen na nás samotných, co jsme pro něj my sami ochotni udělat a zároveň si odepřít. Jak Sven sám říká, "CEVRO Institut to za mě neudělá, ale naučí mě, co mám pro to udělat já."
Čeští studenti čím dál častěji vyrážejí za studiem do zahraničí
Domácí
5. 8. 2013 11:35
Roste také počet zahraničních studentů, kteří se vzdělávají v České republice (ilustrační foto).
Autor: - red -Foto: Shutterstock , archiv