Číst cizí maily se smí, řekla policie a odložila ministrův případ

Domácí
12. 9. 2011 06:30
Ministr Josef Dobeš zažil kvůli kauze s e-maily horké chvilky.
Ministr Josef Dobeš zažil kvůli kauze s e-maily horké chvilky.

Případ sledování e-mailové korespondence a úniků dat z ministerstva školství zřejmě zůstane nedořešen. Podle policejního vyšetřování totiž nedošlo k trestnému činu, a tudíž bylo trestní oznámení odloženo. Zaměstnanci prý o kontrole pošty věděli z vlastních pracovních smluv. 

Začalo to tím, že do médií unikly zprávy o statisícových odměnách zaměstnanců ministerstva školství. Někteří z nich ve své funkci byli pouhé měsíce. V tu chvíli bylo jasné, že informace pocházejí z interní e-mailové komunikace. Na ministerstvu školství totiž fungoval účet, díky kterému bylo možné číst poštu zaměstnanců.

Ministr Josef Dobeš se od celé věci distancoval a v polovině února podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli porušení tajemství dopravovaných zpráv a neoprávněné nakládání s osobními údaji. Po půlročním šetření došla policie k závěru: trestní oznámení bylo odloženo, protože nedošlo k trestnému činu.

Je to zklamání

"Zjistili jsme, že zaměstnanci o sledování e-mailů věděli, protože tuto informaci obsahovala jejich pracovní smlouva, kterou podepsali," vysvětlilo pražské krajské ředitelství pro on-line deník TÝDEN.CZ. Ministr Dobeš tedy buď o sledování věděl, nebo jednoduše neví, co obsahují smlouvy s jeho zaměstnanci.

"Toho si nejsem vědom a nemyslím, že je to v pořádku. Mám informace, že je možné mít seznam lidí, kteří odesílají z ministerstva něco ven, ale dle mého soudu není možné a nedovedu si to představit, že by někdo mohl nahlížet do něčí pošty, aniž by o tom ten člověk věděl," odpověděl Dobeš. Rozhodnutí policie označil za "zklamání".

Práva a povinnosti

Může tedy zaměstnavatel číst poštu svým podřízeným? Podle zákoníku práce i oslovených právních expertů má právo monitorovat e-mailovou korespondenci svých zaměstnanců a v závažných případech dokonce i její obsah. "Pokud ale zaměstnavatel narazí na ryze soukromou korespondenci, nesmí v žádném případě e-mail číst. Porušil by tím soukromí zaměstnance," vysvětluje odborník na pracovní právo Petr Hůrka z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Na druhou stranu by zaměstnanci neměli používat firemní komunikaci k soukromým účelům. Záleží však na konkrétních interních předpisech a dohodách, které tuto oblast vztahů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem upravují. Přestože podle policie tak vedení ministerstva nechybilo, zůstává zde otázka, jaké závažné důvody jej vedly k několikaměsíčnímu sledování pošty kolegů.

Případ se znovu připomíná díky včerejšímu výroku kontroverzního úředníka ministerstva školství Ladislava Bátory, který se na Facebooku nevybíravě vyjadřoval o ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi. Podle Bátory se však někdo vloupal na jeho internetový účet, aby ho politicky zdiskreditoval. "Přestože jsem udělal personální opatření a vyměnil ředitele IT, útok zvenku do Facebooku pana Bátory ukazuje, že problém tady je, a pokud nepadnou nějaké přísné tresty, bude pokračovat," dodává Dobeš.

Další čtení

Sněhová Mapa republiky

Sněhová Mapa republiky se pořád drží. Morava už ale odtála

Domácí
13. 5. 2025

Pozor, klíšťata útočí: Tento týden rekordně nebezpečná sezóna

Domácí
13. 5. 2025

Výroba masa v Česku stoupá. Nejvíc vepřového a kuřecího

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ