Maturity by mohly mít tři úrovně, jinou pro gymnázia, střední odborné školy a učiliště. Určitou úroveň znalostí, které by měl mít každý maturant bez výjimky, by pak zajišťovaly testy. S tímto návrhem přišel senátor a odborník ČSSD na školství Marcel Chládek po veřejném slyšení v Senátu na téma nové maturity. S odborníky ze škol i pedagogických fakult se prý shodli na tom, že povinné předměty by měly být tři, kvůli povinné matematice se ale musí zlepšit příprava budoucích kantorů na univerzitách.
K povinné maturitě z matematiky ministr školství Petr Fiala nedávno řekl, že nejdřív může být až v roce 2020. Výjimkou by mohla být jen gymnázia, která vyučují matematiku více hodin než ostatní typy škol. Proto by je povinné zkoušky z tohoto předmětu mohly čekat už v roce 2017.
"Jedna úroveň maturit pro všechny školy není možná," shrnul Chládek výsledky slyšení v Senátu. Kromě toho, že by měla být jiná náročnost maturit pro gymnázia a střední odborné školy, bylo by prý na zvážení i to, zda mají učni vůbec maturitu dělat. Stačilo by prý třeba jen absolutorium, po dvou nebo třech letech praxe by si pak řemeslník mohl udělat mistrovské zkoušky.
Státní maturity byly zavedeny kvůli sjednocení úrovně znalostí. Tu by podle Chládka mohl zajistit test, po jehož složení by pak všichni studenti mohli postoupit k maturitě podle typu školy, kde studovali.
Zatímco v současnosti jsou povinné dva předměty, kromě češtiny si u druhého předmětu studenti volí mezi matematikou a cizím jazykem, v budoucnu by prý měly být povinný jazyk i matematika. "Ne všichni umí matematiku dobře učit," upozornil ale Chládek, podle kterého je třeba zlepšit dovednosti kantorů při výuce jednoho z nejméně oblíbených předmětů. Zároveň by se prý mělo zavčas nastavit, co bude součástí maturity z matematiky, a tyto požadavky už v budoucnu neměnit.
ČSSD: Maturity ať jsou jiné pro gymnázia a jiné pro učiliště
Domácí
11. 6. 2013 15:45Maturity možná budou mít tři úrovně (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková