Dobeš: Akademici chtějí stávku? Holt nelze vyhovět všem

Domácí
6. 1. 2012 12:27
Ministr školství Josef Dobeš.
Ministr školství Josef Dobeš.

Při přípravě reformy vysokých škol nelze zohlednit všechny připomínky akademiků. V prohlášení tak ministerstvo školství reagovalo na čtvrteční jednání předsedů akademických senátů vysokých škol, na němž odmítli dva reformní zákony a vyzvali k protestům. Úředníci ale oponují tím, že zákony nevycházejí z požadavků zájmových skupin. Reformu prý s akademickou obcí konzultovali dostatečně. Proti materiálu se postavilo 20 z 26 senátů veřejných vysokých škol.

"Věcný záměr zákona o vysokých školách byl po celou dobu jeho přípravy intenzivně konzultován s vysokými školami prostřednictvím jejich reprezentace, kterou je Česká konference rektorů a Rada vysokých škol," hájí se ministerstvo a dodává, že před předložením materiálu na vládu si ještě vyžádalo připomínky akademiků. "Tyto připomínky byly zváženy a v řadě případů akceptovány, nebylo však možné akceptovat všechny z nich," uvádí úřad.

Podle akademiků se však ministerstvo "procedurálním trikem" vyhnulo vypořádání jejich 11 zásadních připomínek. O připomínkách by jinak ministr školství Josef Dobeš musel informovat všechny členy vlády. Zástupci univerzit proto dnes na Úřad vlády doručili dopis, v němž upozorňují na výtky akademické obce. Zároveň vyzvali školy, aby zvážily protesty a stávky, pokud nebudou jejich požadavky respektovány.

"Podle ústavy našeho státu jsou zákony přijímány parlamentem a vycházejí z vůle občanů vyjádřené demokratickým hlasováním ve volbách, nikoli z požadavků zájmových skupin," komentovala tuto výzvu mluvčí ministerstva školství Kateřina Savičová.

Dva reformní zákony by měly být dokončeny v tomto roce. Školám vadí hlavně nepřipravenost zákona o finanční pomoci studentům i některé plánované změny. Nově by třeba mělo v akademických senátech zasedat méně studentů. Titul profesora a docenta by už také neměl mít celorepublikovou platnost, ale byl by vázán vždy na konkrétní univerzitu, která jej udělila. Akademici odmítli i školné, jež by mělo být zavedeno v roce 2013, maximální výše by měla být 10 tisíc korun za semestr. Návrh počítá i se systémem spoření a půjček na vzdělání. Za půjčky by přitom bankám ručil stát.

Reforma se připravuje už šest let, kvůli nesouhlasu akademiků ale změny nikdy nebyly schváleny.

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ