Téměř každý druhý student, který si při maturitní generálce vyzkoušel test z matematiky by u skutečné zkoušky neuspěl. O mnoho lépe na tom nebyli ani ti, kteří si místo počtů zvolili jako volitelný předmět cizí jazyk. Podle ministra školství Josefa Dobeše za výsledky nemůže úroveň zkoušky, ale nedostatečné znalosti a nízká motivace maturantů. Ministr se proto rozhodl dát studentům další šanci, díky které mohou své znalosti bez obav otestovat.
Výsledky maturitní generálky ukázaly, že třetina studentů by si u "ostré" zkoušky propadla. Nejhůře dopadli žáci středních odborných učilišť a soukromých škol, u kterých vzbuzuje skutečná maturitní zkouška obavy. "Nikdo se předem nemusí bát, pokud u něj během čtvrtého ročníku proběhne řádná příprava a k maturitě přijde s větší motivací," vzkázal Dobeš.
Ministr se ale rozhodl podpořit studenty, kteří se cítí díky výsledkům z "generálky" nejistí a slíbil, že v březnu zveřejní nové testy, na kterých si maturanti bez nervozity otestují svou přípravu. "Chceme studentům vyjít vstříc a tímto gestem je chceme podpořit," řekl Dobeš, který slíbil, že další testy se objeví na stránkách společnosti CERMAT první březnový den.
Úspěšnost žáků podle krajů: |
Nejlepší výsledky: 1. Kraj Vysočina 2. Jihočeský kraj 3. Pardubický kraj
Nejhorší výsledky: 14. Karlovarský kraj 13. Ústecký kraj 12. Moravskoslezský kraj
|
Ve středu 3. listopadu dostanou maturanti "vysvědčení" z maturitní generálky, které bude kromě jejich osobních výkonů obsahovat i tabulku hranic úspěšnosti, se kterou se budou moci porovnávat. Podle ministra by je statistické údaje mohly motivovat k důkladnější přípravě. "Bude velmi zajímavé zjistit, kolik studentů si nakonec vybere těžší verzi státní maturity," podotkl Dobeš. Otázkou však zůstává, proč by si studenti měli lámat hlavy s těžší verzí. Pokud se totiž nezmění přístup vysokých škol, které těžší verzi nehodlají nijak zvýhodňovat, zůstane letošním maturantům z náročnější zkoušky jen dobrý osobní pocit.