Dobeš: Není to testování. Učitelé: Je to krok o 20 let zpět

Domácí
26. 11. 2010 07:00
Srovnávání dětských dovedností? Možná přijde již za dva roky.
Srovnávání dětských dovedností? Možná přijde již za dva roky.

Vracíme se zase o dvacet let zpět, varují čeští pedagogové a učitelé. Minulý týden vyvolal bouřlivou diskuzi plán ministra školství testovat dovednosti předškolních dětí. Učitelé se obávají, že projekt zničí možnost individuálního rozvoje dětí a stanou se z nich unifikovaní prvňáčci.

Ministr školství svou pozornost po středních a základních školách upřel na reformu nejnižšího vzdělávacího stupně českého školství. A znovu zvolil formu srovnávání. "Nikdy jsem neřekl, že budeme ty děti testovat a zkoušet klasickou formou," brání se ministr Josef Dobeš. Podle jeho představ by mělo jít spíše o upřesnění a konkretizování osnov a rámcových programů, kterými se učitelé v mateřských školách řídí. Jak by to tedy vypadalo v praxi?

Chceme jít jinou cestou

Učitel by se v posledním roce školky musel držet přesných pokynů - kolikrát týdně, jak dlouho a co s dětmi dělat, jakými činnostmi rozvíjet jejich schopnosti a na co se zaměřovat. "Současné programy jsou rozvleklé, nekonkrétní a záleží na individuálním přístupu pedagogů. Je třeba to změnit," tvrdí Dobeš.

Ministr Dobeš chce sjednotit práci učitelek v mateřských školkách. S pochybami se na tyto změny dívá pedagožka Eva Opravilová, mimo jiné spoluautorka Rámcového vzdělávacího programu z roku 2004. "Neříkám, že vše, co bylo napsáno, je dostatečné, reflexe je po tolika letech na místě, ale těmito novinkami bychom se vydali úplně jinou cestou, než jsme zamýšleli," tvrdí Opravilová. "Rámcový program poskytoval společnou filozofii, ale i prostor pro různé uchopení metodiky. Přesně daná náplň dne není citlivá k individualitě dětí, jak se v minulosti potvrdilo," namítá Opravilová. 

Každé dítě je jiné

S tím souhlasí i bývalá ředitelka mateřské školky v Kralupech nad Vltavou Marie Šišková. "Každé dítě je jiné, každé umí něco lépe a něco hůř, takhle je všechny uděláme stejnými, jako to bylo dřív," obává se Šišková. Podle Dobeše se ale na bezstarostnosti dětí nic nezmění, jen půjdou více připravené do první třídy. "Chci jim ulehčit přestup do školy, to je nejnáročnější období," namítá Dobeš.

Anketa:

Souhlasíte s plánem ministra školství hodnotit dovednosti dětí ve školkách?

Pedagogické výzkumy však dokazují, že se rozdílné schopnosti a dovednosti dětí projeví při vstupu do první třídy, po třech měsících se ale vše vyrovná. Tuto roli by podle Dobešova plánu převzal poslední rok ve školce, kde by se děti naučily vše potřebné, a v první třídě by se tak žádné rozdíly neobjevily. "Od toho přece máme první třídu, školka má jiné funkce," řekla Opravilová.

Místo testů komise

Odvedenou práci učitelek by navíc na konci roku přišla zkontrolovat komise, která by z pozorování dětí určila, zda jsou dostatečně šikovné, vnímavé a způsobilé na další školní režim. Podle Dobeše jsou toto pouze plány, které je třeba probrat s odborníky. Konkrétní podobu by tato idea mohla získat v roce 2012, kdy by ji Dobeš chtěl testovat v praxi.

Další čtení

ilustrační foto

Je Velký pátek, den, kdy ukřižovali Krista. Měl by platit půst, ticho a rozjímání

Domácí
18. 4. 2025

Google podle soudu v USA potlačuje konkurenci v on-line reklamě

Domácí
17. 4. 2025
Elon Musk

Průzkum: U většiny Čechů si to Trump pokazil. Ještě hůř hodnotí Muska

Domácí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ