<span>Emoce ve sněmovně:</span> školský zákon se nelíbí

Domácí
24. 9. 2008 14:25
Opozici se nelíbil návrh na přezkušování žáků.
Opozici se nelíbil návrh na přezkušování žáků.

Ministr školství Liška začal schůzi ve sněmovně emotivním projevem.Novela školského zákona vyvolala na středeční schůzi poslanecké sněmovny velký rozruch. Diskutovalo se především o nových návrzích, podle nichž by se mělo platit za poslední rok v mateřské škole. Některým poslancům se nelíbil návrh nového komisionálního přezkušování. Nicméně po emotivním jednání pustili zákonodárci novelu do dalšího kola. Projednávat by se mohla v říjnu.

Debata byla přestřelkou názorů dvou stran: sociální demokracie a občanských demokratů. Hádali se převážně o to, kdo může za malý počet školek. Emoce odstartoval ministr školství Ondřej Liška (SZ), když poslance žádal, aby novelu nezamítli.

Anna Čurdová (ČSSD) ministrovi doporučila, aby se do některých školek zajel podívat. Do rozpravy se připojil také vicepremiér Petr Nečas (ODS), který řekl, že za osmileté vlády sociální demokracie jsou stresované děti, rodiče i učitelé. "Osm let jste ignorovali, že klesá počet tříd v mateřských školách," reagoval na Čurdovou Nečas. Poslankyně sociální demokracie Vlasta Bohdalová zase mluvila o tom, že jsou stresováni všichni kromě ODS a jejích voličů. Vicepremiér Petr Nečas námitky obou poslankyň označil jako ignorantství faktů.

Ředitel by mohl změnit známku

Opozici se nelíbil návrh na přezkušování žáků.Opozici vadil také návrh, který se týkal nových pravidel přezkušování žáků a toho, že by měl mít ředitel školy pravomoc nakázat učiteli, aby žákovi změnil známku.

Po tomto návrhu ve sněmovně proběhla vzrušená diskuze. Poslankyně sociální demokracie Ladislava Zelenková se proti návrhu ohradila. Nelíbí se jí, že by ředitel školy měl to privilegium, aby učiteli přikázal, že může žákovi změnit známku. "Jinými slovy, ředitel může kantorovi říci zlepšete, pane kolego, žákovi XY známku. To, pane ministře, navrhujete vy dnes. A já to považuji za velmi špatné a velmi nebezpečné," řekla ve sněmovně Zelenková.

Neakceptovatelné pro Zelenkovou je otevřít prostor k tomu, aby ředitel mohl nařídit svému učiteli, že musí změnit známku k lepšímu, protože někdo z rodičů se známkou, s hodnocením nesouhlasí. "Na druhé straně jsem upozornila i na to, že sám ředitel se dostane do velmi obtížné situace, jestliže na něho bude vyvíjen tlak, aby zařídil v uvozovkách žákům změnu klasifikace," řekla v rozpravě Zelenková.

Jenomže na to opět zareagoval ministr Liška. "Takhle zjednodušeně řečeno to samozřejmě zní líbivě, ale já jsem přece také řekl, že to, co chceme zavést, se v praxi neosvědčilo a učitelé sami volají po změně," reagoval Liška. Podle něj by ředitel mohl změnit známku pouze tehdy, pokud by shledal závažné porušení pravidel hodnocení.

Bude se poslední rok školky platit?

Budou rodiče za poslední rok ve školkách platit?Předložená novela školského zákona také počítá s tím, že by se za poslední rok v mateřské škole zase mohlo začít platit. Nyní rodiče hradí první dva ročníky školky. Placení posledního roku se zrušilo v roce 2005 na návrh tehdejší ministryně školství Petry Buzkové (ČSSD). Opatření mělo do školek přivést i děti z rodin s nízkými příjmy. Podle ministra školství Ondřeje Lišky účel nesplnilo a pětiletých ve školkách nepřibylo.    

Novela obsahuje podle Lišky celkem 56 změn. Návrh normy také například ruší i omezení nejnižšího počtu dětí v malých školách a upřesňuje podmínky pro uznání zahraničních vysvědčení. Počítá se také například se zavedením přípravných tříd u speciálních základních škol. Zákon ruší omezení, které stanovuje nejnižší počet dětí ve škole. V malých obcích tak budou moci zůstat. Podle normy by do škol mohly nastoupit i děti mladší šesti let. Rozšířit se mají možnosti nástavbového studia. Vyučení lidé budou moci získat další výuční list ve zkrácené výuce.

Foto: Lucie Pařízková, archiv Týdne, Robert Sedmík

Autor: - kb -

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ