Jak vypadá výuka na střední škole? Stačí se podívat na internet

Domácí
30. 3. 2011 16:13
Učitelé i veřejnost se mohou podívat, jak vypadají hodiny kolegů.
Učitelé i veřejnost se mohou podívat, jak vypadají hodiny kolegů.

Zajímá vás, jakým způsobem probíhá výuka vašich dětí na středních školách? Chcete porovnat způsob výkladu vašich a cizích učitelů? Nebo jen hledáte inspiraci u svých kolegů? Pomoci by v těchto případech mohl projekt Kurikulum G, díky němuž se na internetu objevují videa přímo z vyučovacích hodin.

Klasickým hospitacím, kdy se na hodinu svého kolegy přijde podívat jiný učitel, zřejmě odzvonilo. "Většina profesorů na hospitace nemá čas, ale zejména u začínajících kantorů je to klíčový nástroj," tvrdí vyučující Šárka Kvasničková z pražského Gymnázia Na Zatlance. Právě toto byl jeden z důvodů, proč se v lednu zúčastnila projektu Výzkumného ústavu pedagogického, který zpřístupňuje hodiny učitelů na internetu.

Věcná kritika má smysl

"Původně tato myšlenka vznikla před lety se záměrem pomoci vyučujícím, umožnit jim diskutovat a hodnotit jejich hodiny," vysvětluje manažerka projektu Alena Hesová. Tým pracovníků Výzkumného ústavu pedagogického jezdí po gymnáziích po celém Česku a se souhlasem všech zúčastněných natáčí vybrané hodiny. Ty se poté zveřejní na internetové stránce ústavu, kde k nim probíhá hodnocení od vysokoškolských pedagogů a on-line diskuse s ostatními kolegy. "Měli jsme strach, že učitelé odmítnou, ale máme velký úspěch," říká Hesová.

"Pro učitele je to přínosné, mohou se inspirovat, srovnat své metody, dozvědí se, kde mají mezery a jak lépe pracovat s žáky," vysvětluje Hessová, podle které tuto pomůcku využívají i vysoké školy při přípravě budoucích kantorů. Nejde prý o bezchybné hodiny, ale přiznává, že záměrně vybírali vyučující, kteří vedou své lekce interaktivně a zajímavě. "Snažili jsme se, aby hodina byla autentická, ale zároveň kvalitní a dobrá," dodává.

Kamera ve třídě

Přestože lze polemizovat, že přítomnost kamery mohla mít vliv na prezentaci hodiny i chování žáků; podle Kvasničkové to však vliv nemělo: "Ze začátku byli žáci trochu zkoprnělí, ale za chvíli viděli, že ani já si z toho nic nedělám, a začali se chovat úplně normálně."

V současné době je na internetu zveřejněno 25 videí a ústav plánuje do konce roku zpřístupnit dalších patnáct. Zda bude projekt pokračovat i v dalších letech, je ve hvězdách. Ministerstvo školství se totiž rozhodlo tuto činnost finančně nepodpořit.

Další čtení

Vedení, které způsobilo páteční blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
9. 7. 2025

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41
ilustrační foto

Na seznamu firem vyvážejících do Ruska je brněnský výrobce pil Pilous

Domácí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ