Komise o UJAK: Diplom se dal získat za půl roku studia

Domácí
30. 4. 2015 14:05
Budova Univerzity Jana Amose Komenského.
Budova Univerzity Jana Amose Komenského.

Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) porušuje podle Akreditační komise ČR zákon a měla by skončit. Komisaři to konstatují v podnětu, podle kterého by mělo ministerstvo školství největší soukromé univerzitě v Česku odebrat státní souhlas. Škola prý učí po hangárech, jde jí jen o peníze a o kvalitním vzdělávání si mohou její studenti jen nechat zdát.

Závažné nedostatky shrnuje Akreditační komise ve svém zápisu z posledního dubnového zasedání. Podle komisařů jsou problémy dlouhodobé a už je nelze dál tolerovat. Odvolávají se přitom na hodnotící zprávu z roku 2010 a dále na akreditační spisy. Z šetření vyplynulo, že škola jen dlouhodobě nabírá vysoké množství studentů, ale už podle toho neupravuje složení svého učitelského sboru. V současnosti na univerzitě studuje přes pět tisíc posluchačů.

"Vedení školy projevuje neschopnost omezit počet přijímaných studentů vzhledem k reálným možnostem studium kvalitně zabezpečit po stránce personální, přístrojové a materiální," píše se v podnětu. Škola prý rozhodně není "vrcholným centem vzdělanosti", jak vyžaduje vysokoškolský zákon.

"Vysoké školství není podnikání jako každé jiné. Je ve veřejném zájmu, aby úroveň vzdělávání byla vysoká. Proto postupujeme tímto způsobem," řekla pro on-line deník TÝDEN.CZ předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.Je to hangár

Dosavadní hodnocení komise ukázala, že vedení školy jen cílí na okamžitý ekonomický profit, ale systematické budování vzdělávací instituce je jí ukradené. Dokonce prý kvůli novým studijním oborům neváhali lhát. "Například do magisterského studijního programu Pedagogika (pro studijní obor Andragogika) vysoká škola v žádosti o akreditaci deklarovala, že bude v cílovém stavu přijímat 200 studentů do ročníku, v současnosti studuje ve dvou ročnících tohoto programu téměř tisíc studentů a dříve jich bylo dokonce 1500," děsí se komise, podle které na tolik posluchačů škola jednoduše nemá učitele, dokonce ani prostory.

"Působí v prostorách hangárového typu v obci Starý Hrozenkov, kde výuku zabezpečují vyučující, kteří nejsou uvedeni v akreditačním spise s minimální kvalifikací, bez zázemí adekvátní knihovny. Zde získávaly vzdělání v bakalářském i magisterském programu stovky studentů převážně ze Slovenska. Ale ani v sídle nebyly vytvářeny standardní podmínky pro vysokoškolské prostředí," má jasno komise. UJAK dokonce chybějí i takové samozřejmosti, jako řádné zázemí pro vyučující či rozsáhlá knihovna.

Diplom za půl roku studia

Kontrolory překvapilo i to, že se několik let po skandálním odhalení na plzeňských právech znovu potýkají s problémem rychlostudentů, tedy absolventů, kteří dostudují za dobu výrazně kratší, než je standardní doba studia.

"V letech 2011-2014 absolvovalo na UJAK 1718 studentů za dobu kratší než dva roky, z toho 1491 za dobu jednoho roku a z toho někteří absolventi dokonce za dobu kratší než půl roku. Z uvedených zjištění vyplývá, že každý čtvrtý absolvent získal vysokoškolské vzdělání za nestandardně krátkou dobu, což je vysoce neobvyklé a může to svědčit o existenci dalších závažných systémových pochybení v činnosti vysoké školy," píše se v zápise. Komisaři s tím ale nemohou dělat nic jiného, než na nedostatky upozorňovat. A to činili opakovaně už od roku 2010. Nyní prý již pohár přetekl.

Ministr školství Marcel Chládek.

"Jsme si vědomi toho, že se případné odejmutí státního souhlasu dotkne studentů. Avšak nelze tolerovat tento stav a připustit, aby jakákoliv vysoká škola vykonávala činnost, která dlouhodobě nenaplňuje poslání vysoké školy," vyplývá ze závěru, ve kterém komisaři apelují na ministerstvo, aby rozhodlo ve veřejném zájmu, protože UJAK vážně ohrožuje pověst českého vysokoškolského studia.

Je to na Chládkovi

Konečné slovo bude mít ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Ten rozhodnutí, zda školu, v níž dříve vystudovaly například modelky Iva Kubelková a Iveta Lutovská, moderátorky Ivana Gottová a Kateřina Kristelová, olympijská vítězka Kateřina Neumannová nebo manželka bývalého premiéra Petra Nečase Jana Nagyová (nyní Nečasová), zavře, nechtěl předjímat. Již dříve se však vyjádřil, že proti doporučením komisařů nepůjde. Sami komisaři si datum rozhodnutí netroufají odhadovat. "Je na uvážení ministerstva, jak s našimi závěry naloží. Jde o první podnět tohoto typu. Jak dlouho to může trvat ale zákon neurčuje," řekl pro TÝDEN.CZ tajemník Akreditační komise Jiří Smrčka. Sama škola již dříve oznámila, že připravuje žalobu. "Neexistují relevantní důvody pro takovýto postup. Celou situaci vnímáme jako snahu o poškození UJAK. Nadále budeme postupovat právní cestou," uvedl mluvčí univerzity Jan Červenka.

Autor: Vladimír BarákFoto: ČTK , Horázný Josef, Doležal Michal, Šulová Kateřina

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ