Lék pro školy: ministerstvo chce pro všechny žáky stejně peněz

Domácí
5. 2. 2013 15:07
Dočká se české školství pozitivních změn?
Dočká se české školství pozitivních změn?

Ministr školství Petr Fiala (nez.) představil v úterý společně s premiérem Petrem Nečasem (ODS) deset kroků, které mají vést ke zkvalitnění českého školství. Patří mezi ně nový systém rovnoměrného rozdělování peněz do školství, posílení zájmu o matematiku a přírodní vědy, úbytek byrokracie a kariérní systém pro učitele.

"Kvalitní vzdělávací soustava je taková, která umí pracovat s úspěšnými i méně úspěšnými dětmi a která pomůže dětem uskutečnit jejich plány," shrnul v jedné větě Fiala cíl deseti kroků, které ministerstvo připravuje. "Cesta ke kvalitnímu vzdělávacímu systému vede přes kvalitní učitele, méně administrativy, více času na žáky a studenty, podporu matematiky a technických předmětů a lepší podmínky pro strategický rozvoj vysokých škol," upřesnil.

Premiér Petr Nečas (vpravo) a ministr školství Petr Fiala.České školství má sice výhodu kvalifikovaných kantorů a sítě dostupných škol, avšak podle průzkumu výsledky dětí i spokojenost učitelů v posledních letech v mezinárodním srovnávání zaostávají. Učitele chce ministerstvo motivovat k práci novým kariérním systémem, který by měl být uveden do praxe v roce 2015. Ministerstvo počítá s tím, že by kvalitní učitelé, kteří se svému povolání věnují poctivě řadu let, měli dostávat více peněz.

Nově chce Fiala v České republice zavést rovnoměrný systém rozdělování peněz ve školství. "Naším cílem je dosáhnout toho, aby státní příspěvky na žáka byly stejné v Plzni i v Ostravě," uvedl ministr. Jednání o změně systému financování regionálního školství již začala. Ministr o změnách jedná také s opozicí. "Soustava našich regionálních škol musí projít optimalizací," dodal premiér Petr Nečas. "Problémem českých škol jsou dlouhodobě klesající výsledky žáků v matematice a čtenářské gramotnosti. Rostou rozdíly v kvalitě škol a mezi vzdělávacími systémy jednotlivých regionů," podotkl.

Posílit by se měl především zájem dětí o matematiku a technické obory (ilustrační foto).Aby Česko obstálo v mezinárodní konkurenci, potřebuje podle ministerského předsedy posílit zájem studentů o matematiku a technické obory. Do této oblasti proto ministerstvo nasměruje dvě miliardy korun z evropských fondů, které půjdou zejména na vybavení učeben a laboratoří. "Domácí trh trpí nedostatkem kvalifikované pracovní síly, průmysl a stavebnictví přitom tvoří 40 procent našeho HDP," vysvětlil Nečas. Ministerstvo proto zahájí pilotní ověření úzké spolupráce škol a firem, které se zaměří na takzvané duální vzdělávání. Pracovní skupina odborníků také zapracuje na přípravě státní maturitní zkoušky po roce 2015 i na jejím ekvivalentu - standardizované učňovské zkoušce.

Změny se nevyhnou ani terciárnímu vzdělávání. Stát nastaví vysokým školám podmínky, aby se mohly jasně profilovat a nastavit si standardy pro tři typy studijních programů: profesní, akademické a výzkumné. "Není dlouhodobě udržitelné, aby osmdesát procent absolventů bakalářského studia pokračovalo v magisterském programu. Je nutná větší diverzifikace vysokých škol," myslí si Nečas.

Autor: Karolina BrožováFoto: archiv , ČTK

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ