Úředníci ministerstva školství nemohou udělat hodnocení Akreditační komise, které po nich chce premiér Jan Fischer. Komise je nezávislá a podobné zásahy ze strany státu jsou proto vyloučené.
Mezinárodní asociace akreditačních komisí navíc hodnocení české komise dělala od loňského června až do letošního dubna, na posudek je tedy třeba mnoho měsíců. Fischer však chce po ministryni školství hodnocení ještě předtím, než vláda projedná návrh na nové členy Akreditační komise včetně možného znovuzvolení současné šéfky komise Vladimíry Dvořákové.
Ministerstvo ovšem tvrdí, že se Fischerovi bude snažit vyhovět. "Ministerstvo školství udělá vše pro to, aby byly požadavky pana premiéra uspokojeny a aby mohl být návrh na jmenování nových členů Akreditační komise co nejdříve předložen," sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Gabriel.
Akreditační komise přitom pracuje nezávisle na vládě nebo ministerstvu školství. Pokud by ministerstvo školství začalo hodnotit její činnost a zasahovat tak do jejího fungování, mohla by být komise vyloučena z mezinárodních asociací. "Vnější hodnocení Akreditační komise proběhlo v období červen 2009 - duben 2010 pod záštitou ministerstva," upozornil navíc tajemník komise Jiří Smrčka. Posudek českých i zahraničních expertů nenašel ve fungování komise žádná větší pochybení.
V srpnu končí mandát třetině členů komise, do druhého funkčního období je mimo jiné navržená současná šéfka komise Dvořáková. "Personální nominaci bude předcházet dosavadní zhodnocení činnosti Akreditační komise a debata o tom, jaké by mělo být nadále poslání Akreditační komise, její úkoly a tak dále," uvedl minulý týden Fischer. Pokud by však vláda nestihla projednat kandidáty na členství v komisi včas, komise by nemohla pracovat a usnášet se třeba ohledně akreditací pro vysoké školy.