Univerzita Jana Amose Komenského v Praze (UJAK) má vážné potíže a hrozí jí zánik. Akreditační komise na ní mimo jiné odhalila vysoké množství rychlostudentů, někteří dostali bakalářský titul i po půl roce studia. Jak se zachová ministr školství Marcel Chládek (ČSSD)? Objasňuje to v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Akreditační komise navrhla odebrat státní souhlas pražské Univerzitě Jana Amose Komenského, a tak jí hrozí zánik. Jak to se školou nyní vypadá?
Ten podnět je nyní posuzován na odboru vysokých škol ministerstva. Od úředníků dostanu informaci, zda Akreditační komise postupovala v souladu s legislativou, či ne. A na základě všech podkladů nakonec rozhodnu, zda škola přijde o státní souhlas. Rád bych ale podotkl, že všichni aktéři, tedy škola, ministerstvo i Akreditační komise, vnímají, že potíže nejvíce dopadají na studenty, kteří je nezpůsobili.
Škola oznámila, že hodlá zažalovat úředníky, kteří daný podnět sepsali. Jde o zaměstnance ministerstva. Zastanete se jich?
Nechává mě to naprosto chladným. Univerzita ať si soudí, co chce a koho chce. Není to první ani poslední případ, protože soudů už u nás proběhla celá řada. Tohle vnímám jako naprosto běžnou záležitost, o které rozhodne nezávislý soud.
Je skutečně reálné, že by se škola se šesti tisíci studenty musela zavřít?
Pokud Akreditační komise rozhodla v souladu s právem a bude mít pravdu, tak rozhodně nemám důvod, proč nepotvrdit její rozhodnutí. Věc ale nyní podrobně zkoumají úředníci na ministerstvu.
S novelou vysokoškolského zákona vznikne nový úřad, který bude mít vysoké školy na starosti. Současná Akreditační komise zanikne. Počítáte s některými jejími členy i do budoucna?
Současná předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková již oznámila, že nechce být součástí nově vzniklého úřadu. Nicméně jsem velmi rád, že nám přislíbila pomoc při transformaci z komise na úřad v jeho začátcích. Kdo nakonec bude stát v čele úřadu, je věcí dalšího vývoje. Každopádně musí jít o respektovaného odborníka.
O škole "celebrit" |
Dříve na UJAK studovalo zároveň i deset tisíc studentů. Nyní jde zhruba o pět tisíc. Z důvodu velkého počtu studentů dostala přezdívku "tiskárna vysokoškolských diplomů", hovoří se o ní jako o "škole celebrit". V minulosti ji absolvovaly například modelky Iva Kubelková a Iveta Lutovská, moderátorky Ivana Gottová a Kateřina Kristelová či olympijská vítězka Kateřina Neumannová a manželka expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová (nyní Nečasová). Akreditační komise, hlídající ze zákona kvalitu vysokoškolského studia v Česku, na únorovém zasedání rozhodla o neprodloužení akreditace klíčového učitelského předmětu. Univerzita prý trpí závažnými nedostatky, které mají vliv i na kvalitu samotného studia. Má například velmi nízký počet kvalifikovaných pedagogů na extrémní počet studentů. Vzhledem k tomu, že problémy se na škole kupí, rozhodli se navíc komisaři, že na ministerstvo školství zašlou podnět, v němž žádají o odebrání státního souhlasu UJAK působit v Česku coby vysoká škola. V něm se o univerzitě hovoří jako o "hangárové škole", kde jejímu vedení nejde o kvalitu vysokoškolského vzdělání, ale pouze o "okamžitý profit". K tomu si prý dopomáhá extrémně vysokým množstvím platících studentů, které však personálně nezvládá. |