Právnické fakulty jsou plné, přesun studentů z končících plzeňských práv na jiné školy by tak přinesl řadu problémů. Podle děkanky brněnských práv Naděždy Rozehnalové vyžaduje situace studentů z Plzně systémové řešení, na němž se budou podílet jak Západočeská univerzita, tak ministerstvo školství. O případných přestupech prý nelze jednat s jednotlivými studenty.
Práva se v Česku vyučují kromě Plzně ještě v Praze, Brně a Olomouci. Školy mají rozdílné studijní plány. Pokud budou kvůli tomu studenti zařazeni do nižších ročníků, tak překročí standardní dobu studia a budou muset platit. Další problém spočívá v tom, že počet studentů na všech právnických fakultách v Česku je už nyní vysoký. Na plzeňských právech přitom studuje na dva tisíce lidí.
"Řešení bude muset být systémové a vzhledem k problémům, které s sebou nese, si nelze představit, že by přes 1000 studentů mohly jen tak pojmout ostatní právnické fakulty," uvedla Rozehnalová.
Finanční a organizační podmínky pro dostudování plzeňských studentů na jiných fakultách prý musí vytvořit ministerstvo. "Nejlépe tak, že bude uznán jejich stávající studijní plán, na základě kterého dostudují," uzavřela.
Dalším problémem mohou být uchazeči hlásící se ke studiu na plzeňských právech. Zájemci už totiž odeslali přihlášky a zaplatili za ně kolem 500 korun. Podle rozhodnutí akreditační komise bude mít ale magisterský program akreditaci jen do konce října.
Zprávu v ruce nemáme, zlobí se fakulta
Vedení Západočeské univerzity teď žádá stanovisko akreditační komise, z něhož se chce dozvědět podrobnosti o nepříznivé budoucnosti školy. Informace má totiž jen z médií. Zprávu by akreditační komise mohla univerzitě poskytnout za deset až čtrnáct dnů, řekl tajemník akreditační komise Jiří Smrčka.
Na pondělí také svolává rektorka mimořádné společné jednání vedení univerzity, vedení práv a předsednictva senátů obou subjektů.
Za záchranu školy je připraven bojovat její nedávno zvolený děkan Jan Pauly. Uvedl, že se pokusí využít všechny možné právní prostředky. "Máme předběžnou analýzu, chci to probrat s těmi největšími kapacitami, které máme, už se mi kdekdo ozývá, každý chce na tom spolupracovat," řekl. Fakulta podle něj bude muset kroky vážit tak, aby byly co nejefektivnější. Konkrétnější zatím být nechtěl.
S rozhodnutím komise nesouhlasí studentská komora akademického senátu fakulty, proti je i akademická obec fakulty. Na poledne je naplánováno shromáždění studentů práv před budovou fakulty.
Na plzeňské studenty nemáme kapacitu, hlásí české právnické školy
Domácí
2. 2. 2012 11:33Plzeňským právům vážně hrozí zánik. Co bude se studenty?
Autor: ČTK Foto: ČTK