Odbory kritizují škrty v rozpočtu školství. Dotýkají se podle nich nejenom platů pedagogů a dalších zaměstnanců škol, ale i rodičů. Stát podle nich letos na učebnice a další běžné výdaje dává jenom třicet procent toho, co v roce 2007. "Rozdíl pak doplácejí rodiče," říká místopředsedkyně školského odborového svazu Markéta Vondráčková.
Kritizujete rozpočtové škrty ve školství s tím, že se negativně projevují. Jakým způsobem?
Pociťují to například rodiče, na které se už nyní klade velká zátěž v podobě připlácení. Ono se říká, že základní vzdělávání je bezplatné, ale například za pracovní sešity už dnes rodiče vydají 100 až 300 korun. Výuka bez nich přitom není plnohodnotná, takže by za ně podle našeho názoru měl platit stát. Podobně si rodiče musejí připlácet za jazykové učebnice, pokud chtějí, aby děti používaly ty kvalitnější. Stát letos na tyto a další běžné výdaje dává jenom třicet procent toho, co v roce 2007. Rozdíl pak doplácejí rodiče.
A co učitelé? Pociťují to nějak na platech?
Školství nejsou jenom platy zaměstnanců školství, ale například pro letošní rok jsme měli dostat čtyři miliardy do platů a dostali jsme jenom dvě miliardy. A vláda se k tomu nepostavila tak, aby řekla, nemáme peníze, tak nenaplníme vládní prohlášení. Oni ho radši přepracovali.
O tom, že platy ve školství nejsou vždy odpovídající, se mluví delší dobu. Jak na to reagují učitelé?
Ona většina našich kolegů má školství jako své poslání. Ale to poslání je musí nějakým způsobem uživit. Takže spousta mladých kantorů, kteří přicházejí do škol a mají dvacetitisícové platy a vědí, že při odchodu do důchodu budou mít jenom o čtyři tisíce více, chvíli zůstane a potom odejde. A my jsme připraveni, že jestli škrty v rezortu budou i pro příští rok, tak přistoupíme k tomu, k čemu naši kolegové na Slovensku (na 13. září je na slovenských školách kvůli výši platů vyhlášena jednodenní stávka - pozn. red.).
V pátek jste jednali o rozpočtu školství pro příští rok s ministrem školství Petrem Fialou. Prý vypadá nadějně...
Nadějně vypadá v tom, že je o něco málo navýšen oproti rozpočtu v letošním roce po vázání výdajů (dodatečné škrty v rozpočtu - pozn. red.). A pro nás by byl nadějný v tom, kdyby byl v té samé výši, co na začátku roku 2012. To znamená před tím vázáním.
Takže jestli to správně chápu, bude rozpočet školství pro příští rok o něco navýšen, ale pořád to bude podle původních plánů méně, než bylo plánováno pro letošní rok?
Přesně tak.