Plošné testování páťáků a deváťáků. Spasí české školství?

Domácí
7. 4. 2013 19:45
Žáky pátých a devátých tříd letos čeká další testování zhruba od poloviny května (ilustrační foto).
Žáky pátých a devátých tříd letos čeká další testování zhruba od poloviny května (ilustrační foto).

Projekt ministerstva školství na plošné testování žáků základních škol za desítky milionů korun vzbuzuje u rodičů, učitelů i psychologů stále více obav. Velké problémy působí třeba školám waldorfského typu, kde kladou velký důraz na osobnost a individualitu dítěte. Odpůrcům se nelíbí škatulkování na jedničkáře a propadlíky ani rozdělování škol podle výsledku jednoho testu. Informovaly o tom Hlavní zprávy TV Barrandov.

Petr Chaluš je aktivní rodič. Jeho syn byl loni při první testovací vlně v páté třídě. Plošné testy vidí jako srovnávací šikanu a bojuje proti nim. "Když jsem to probral se svým synem, tak pochopil, že to může být nespravedlivé vůči některým jeho spolužákům, ale že on sám by ten test zvládl. Ale ptal se: co když to třeba někdo nezvládne?" říká.

A proto v testovací den svého syna ve škole omluvil. Test si tehdy vyplnilo přes 161 tisíc školáků. Podle odborníků je však určování úspěšnosti dítěte podle jediného testu přehnané. "To plošné testování nepodává opravdu konkrétní a nosnou informaci o tom, jak na tom to dítě je. Je to jednorázová zkouška, kde dítě z různých důvodů podá zkreslený výkon," tvrdí psycholožka Lucie Dobešová. A jak se k této problematice staví ministerstvo školství? 

"Cílem je zjistit úroveň vědomostí těchto žáků a dát zpětnou vazbu jak jim, tak i učitelům a ředitelům škol. Rozhodně nechceme vytvářet nějaké žebříčky či srovnávání," vysvětluje mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.

Někteří učitelé však varují, že podobné testování neukáže, co děti umějí, ale jen to, že se na test takzvaně nabiflovaly. Argumentují i zkušenostmi z ciziny, například ze stáží v Americe. Plošné testování trápí i školy waldorfského typu, kde kladou důraz na dovednosti a individualitu žáků. Ani velmi nadané dítě prý nemusí v testu uspět.

"Celý ten systém plošného testování a jeho realizace, myslím, jsou naprosto nepřipravené, nezapadá to do systému českého školství. A v tomto smyslu by bylo obrovskou chybou ho realizovat," říká učitelka waldorfské školy v Semilech Ivana Zejdová.

Žáky pátých a devátých tříd letos čeká další testování zhruba od poloviny května. Naostro by se pak zkoušky měly rozjet v roce 2014.

Autor: Martina ŠmejkalováFoto: ČTK

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ