Pokud ministerstvo školství přistoupí k plošnému testování žáků 5. a 9. tříd, mělo by postupovat opatrně a neustále kontrolovat, zda školy na úkor testovaných předmětů nezanedbávají ostatní výuku. Ministerstvu to doporučila mezinárodní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která české základní školy zkoumala. Testy by podle OECD neměly sloužit k vyčleňování žáků. Informují o tom Lidové noviny. Ministerstvo se ke zprávě OECD vyjádří v pondělí.
Plošné testování má být spuštěno v roce 2014, děti budou prověřovány ze znalostí češtiny, matematiky a cizích jazyků. Ministerstvo školství tím chce zastavit propad znalostí českých žáků. Projekt za 300 milionů korun má však řadu kritiků, vyčítají mu, že je předražený, že nerespektuje odlišné podmínky škol a složení žáků a že hrozí redukce učiva jen na testy.
OECD se s některými výhradami kritiků ztotožňuje. Podle národní manažerky projektu OECD Jany Strakové hrozí, že se školy soustředí výhradně na to, co bude obsahem testů, a ostatní předměty budou zanedbávat. Také podle zkušeností ze zahraničí se žáci zlepšovali pouze v tom, co bylo předmětem testů, nikoliv v celkových znalostech. Proto OECD doporučuje spíše testy na vzorku žáků.
Ještě před spuštěním testování by ministerstvo školství také mělo vypracovat takzvané standardy, které budou detailně popisovat vzdělávací cíle všech předmětů. "Netestovatelné cíle by měly být ověřovány v rámci výběrových šetření," řekla Straková.
Resort by měl také stanovit, k čemu mají testy sloužit. Podle OECD by se rozhodně neměly stát nástrojem vyčleňování, neměly by se tedy používat jako přijímací řízení na střední školu, o čemž resort uvažoval.
Zprávou OECD se chce zabývat i školský výbor sněmovny.
Plošné testování žáků je velký risk, varuje Dobeše OECD
Domácí
11. 2. 2012 12:01
Ministr školství Josef Dobeš.
Autor: ČTK Foto: ČTK