Plzeňská práva: nové <span>odbory brání vyhazovům</span>

Domácí
23. 2. 2010 07:30
I přes skandál zájem studentů o právnickou fakultu v Plzni nepolevuje.
I přes skandál zájem studentů o právnickou fakultu v Plzni nepolevuje.

I přes skandál zájem studentů o právnickou fakultu v Plzni nepolevuje.Právníci Daniel Telecký a Oto Kunz ohýbají zákon, aby nepřišli o učitelské místo na plzeňských právech. Založili na fakultě odbory a pasovali se do funkcí předáků, kteří jsou zákonem chráněni před výpovědí. Děkan fakulty Jiří Pospíšil je tak nemůže vyhodit.

Děkan právnické fakulty v Plzni Jiří Pospíšil začal rozdávat výpovědi lidem spjatým s minulým vedením, které udělovalo studentům tituly v podezřele krátké době. Mezi těmi, kdo mají fakultu opustit, je i šéf akademického senátu Daniel Telecký a učitel z katedry mezinárodního práva Oto Kunz. Ti teď přišli na fintu, jak se ukončení pracovního poměru vyhnout - založili si odbory. Každý svoje.

ČTĚTE TAKÉ: Na VŠ se dostanou téměř tři čtvrtiny přihlášených
                        České školství na chvostu, nejsou na něj peníze
                        Registr úvazků omezí počet "létajících" profesorů

"Ačkoliv už na univerzitě odborová organizace existuje, pan Kunz a pan Telecký nám teď dali na vědomí, že založili dvě nové odborové organizace a stojí v jejich čele," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ děkan Pospíšil. Podle zákoníku práce jsou odboroví předáci chráněni před výpovědí. Zákon zároveň neříká, že by v jedné organizaci nesmělo existovat více odborů.

Učí zákon, přitom ho ohýbají

"Vyložili si zákoník práce tak, jak zákonodárce nepředpokládal. Tato situace komplikuje ukončení jejich pracovního poměru, na němž jsme se s nimi snažili dohodnout," popisuje Pospíšil. Ironicky dodává, že v domě plném právníků se není co divit, když se najdou tací, kteří se naučí využívat efektivně zákon. "To ´efektivně´ je samozřejmě v uvozovkách a místo termínu ´využívat´ jsem mohl použít tvrdší hodnocení," dodává hořce.

Děkan fakulty Jiří Pospíšil nemůže některé pedagogy vyhodit.Děkan se neobává, že by podobně postupovali další učitelé, s nimiž se chce fakulta rozloučit, a že by tak práva mohla být zahlcena několika desítkami odborových organizací. "Myslím, že s ostatními se dohodneme, s mnohými už jsme se dohodli," říká Pospíšil.

Napřed nemoc, pak odbory

Daniel Telecký nedávno dlouhodobě onemocněl, proto nebylo možné s ním pracovní poměr ukončit, a po návratu se z něj stal odborový předák. "Od pana doktora Teleckého jsem čekal větší sebereflexi, tímto svým jednáním pověst školy přímo poškozuje, i když samozřejmě ctím presumpci neviny," říká Pospíšil o muži velmi blízkém bývalému vedení fakulty, jež nyní prošetřuje policie.

"O rozvázání pracovního poměru dohodou jsme se dřív pokusili domluvit i s doktorem Kunzem, ale ten to odmítl," popisuje proděkan právnické fakulty Petr Bezouška. Kunz učí na katedře mezinárodního práva a v Praze vede advokátní kancelář. S Kunzem ani Teleckým se redakci nepodařilo spojit.

Děkan Jiří Pospíšil, dříve ministr spravedlnosti v Topolánkově vládě, věří, že se mu novou komplikaci podaří zvládnout. S týmem spolupracovníků analyzuje, jak se z patové situace dostat. "Rád bych ale upozornil, že i přes všechny naše problémy z minula zájem o právnickou fakultu v Plzni nepolevuje. Už  v polovině února jsme měli tisíc dvě stě přihlášek ke studiu," říká. Fakulta přijímá do prvního ročníku dvě stě padesát lidí.

Foto: Lucie Pařízková a ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ