Postiženým studentům pomůže najít stáž či první práci databáze

Domácí
7. 9. 2017 13:54
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Najít stáž či první práci může od nynějška studentům vysokých škol se zdravotním postižením pomoci nová databáze firem, které přijímají lidi s handicapem. Tyto společnosti a instituce zas mohou snadněji vyhledat vhodné lidi do svých týmů. Projekt ve čtvrtek na tiskové konferenci představila šéfka Nadačního fondu na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) Hana Potměšilová. Do budoucna by databáze neměla obsahovat jen stáže, ale i běžná pracovní místa.

"Studenti se zdravotním postižením mají často problém najít brigádu, praxi, přivýdělek ve svém oboru. Naše databáze je má propojit s firmami, které to s nimi myslí vážně," řekla Potměšilová. Další databáze s možnostmi běžného zaměstnání by pak podle ní fond chtěl mít za půl či tři čtvrtě roku.

Na fond se obracejí dvě až tři firmy či živnostníci týdně. O praktikanty s handicapem stojí, mnohdy ale nevědí, jak by je mohli získat. Databáze, které shromažďují potřebné údaje, vytvořil tým z české pobočky mezinárodní studentské dobrovolnické sítě 180 Degrees Consulting. Do jednoho seznamu se zapisují zájemci o stáž, do druhého firmy. Uvést musejí požadované informace o dovednostech, vzdělání, náplni práce, handicapu či o možnostech upravení pracovního místa. "Cílem je ušetřit spoustu času při komunikaci a párovat studenty s firmami," řekl člen autorského týmu Juraj Urbančík.

Díky filtrování se zobrazí nejvhodnější nabídky, fond pak dohodne spolupráci mezi studentem a firmou. "Nejsme pracovní agentura. Zprostředkováváme komunikaci mezi zdravotně postiženými a firmami. Firmy učíme a školíme," zdůraznila projektová manažerka Petra Horáková.

Fond databáze testoval o prázdninách, nyní začíná běžný provoz. V seznamu je už 29 studentů a osm menších i větších podniků. "Člověk s postižením nemá být otvírač dveří na vrátnici či recepci, aby firma ukázala, že dává příležitost lidem s postižením. Osoby s handicapem jsou kolem nás - mezi lékaři, učiteli, kavárníky, sportovci, státními úředníky," řekla Potměšilová. Podotkla, že většina lidí nemá viditelný handicap, znatelný je asi u 30 procent postižených.

Zaměstnávání postižených chce fond podpořit svým projektem Srdcerváči. Ten každý rok představuje úspěšné lidi s handicapem, kteří mají zajímavou práci či studují. Letošní kampaň ukazuje ve westernovém spotu "sedm statečných". Mezi nimi je třeba nevidomý šéf obchodního odboru Národního divadla Jiří Adamík či armádní psycholožka a podplukovnice v záloze Zuzana Němčíková, která bojovala s rakovinou. Letošní ročník kampaně odstartuje v pátek odpoledne na náměstí Václava Havla v Praze.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ