Kvůli sociálně slabým
Povinná školka? Nesmysl za stovky milionů, tvrdí analýza
17.07.2015 06:15 Původní zpráva
Od roku 2017 by měly mít děti povinný poslední rok předškolní docházky. Podle plánu ministerstva školství to má pomoci především sociálně znevýhodněným dětem, které tak získají učební návyky, a nebudou potom ve škole zaostávat. Podle analýzy zpracované odborníky to ovšem bude stát ročně 380 milionů korun a ničemu to nepomůže.
Důvodem, proč ministerstvo k podobnému kroku chce přistoupit, je, že sociálně slabé rodiny své potomky do školky často neposílají a ti pak ve srovnání s vrstevníky zaostávají. Jsou pak při začátku povinné školní docházky oproti svým vrstevníkům handicapováni například v úrovni rozvoje myšlení, komunikace a sociální kooperace v třídním kolektivu a podobně.
Podle analýzy dostupné na webu Svazu měst a obcí je prý však tento argument pro zavedení povinné předškolní docházky nesmyslný. "Pokud odečteme od jedenácti tisíc dětí, které do školky v pěti letech nyní nechodí, 1500 sociálně znevýhodněných, a vynásobíme tento počet ročním normativem ve výši 39 tisíc korun, zjistíme, že neúčelné roční výdaje, bez započítání dalších nákladů, dosáhnou přibližně 380 milionů korun," konstatuje se v analýze, na které spolupracovali například odborníci z organizace Člověk v tísni. "To je více než 250 tisíc korun na každé ze znevýhodněných dětí, jejichž podpora je důvodem zavedení opatření," dodávají.
Důvodů, proč je návrh nesmyslný, je podle ní několik. Například absence na základních školách, kterou mají několikanásobně vyšší než děti z ostatních rodin. "Je nereálné, aby roli, ve které selhávají základní školy, zvládaly při stávajících personálních kapacitách v rámci jednoho školního roku školy mateřské," konstatují autoři analýzy.
Represe vůči rodinám podle nich nic nezmohou. "K vymáhání docházky se u velkého procenta rodin přidá vymáhání dlužných částek za obědy, na které nejchudší rodiny nebudou mít. Cílové rodiny jsou však často už zatíženy více takovými represivními vlivy (exekuce, přestupky)," konstatují. Další represe tak může vyvolat opačný účinek, než jaký opatření zamýšlí.
Řešením, které pomůže dětem ze sociálně slabých rodin uspět ve škole, je podle autorů analýzy motivace rodičů pro docházku například v podobě bezplatného školního stravování nebo změn v sociálních dávkách.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.