Práva v Plzni chtějí zvýšit právní povědomí Čechů o pohybu v EU

Domácí
29. 12. 2013 14:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Plzeňská právnická fakulta připravila projekt, v němž chce občanům Plzeňského a Karlovarského kraje poskytovat praktické rady pro pohyb v zemích EU. Seznámí je třeba s právy kupujících i cestujících v dopravě. Fakulta získala od českého zastoupení Evropské komise téměř 20 tisíc eur (asi 530 tisíc Kč) a díky nim veřejnosti nabídne do září 2014 tři konference a 21 praktických diskusí.

"Projekt Braň svoje práva, euroobčane! zvýší povědomí Čechů o výhodách, které mají jako občané EU," řekl Tomáš Křivka z katedry evropského práva.

"Chceme, aby lidé chápali, že z Bruselu nepřicházejí jen věci, o nichž se mluví v televizi, ale že jako občané EU z toho mají konkrétní a užitečná práva a je jen na nich, jestli je využijí," uvedl.

Sedmičlenný tým učitelů zpracoval řadu témat od spotřebitelských práv až po schengenský systém. Akce budou zaměřeny i na různé skupiny občanů včetně seniorů. Diskutovat se bude o aktuálních tématech spojených s občanstvím EU a jejich dopady na každodenní život.

Lidé se například podle Křivky bojí nákupu za hranicemi, protože nevědí, jak je to tam se zárukou a s uplatňováním reklamací. "Jakési eurozáruky fungují jen na dobrovolné bázi. To znamená, když si koupím telefon, tak výrobce se může dobrovolně zavázat, že záruka, již na to dává, je uplatnitelná v celé EU. Jinak ale žádná zákonná eurozáruka neexistuje a člověk přejímá pravidla země, kde zboží kupuje," uvedl. Ačkoli jsou směrnicemi EU stanovena minimální společná pravidla odpovědnosti za vady výrobků, členské státy si mohou samy v národní legislativě zavádět nadstandardní regule platné jen v dané zemi.

Grant pokryje 80 procent nákladů, zbytek uhradí fakulta.

Autor: ČTK

Další čtení

Andrej Babiš

Babiš chce vyšachovat prezidenta ze summitu NATO. Prý pojede s Macinkou

Domácí
18. 3. 2026
Prezentace aktuálních témat k projektu nové multifunkční hokejové arény v Pardubicích (MHAP). Vystoupí: Petr Dědek, investor projektu, majitel skupiny D+D GROUP (součástí skupiny je MHAP), Patrik Melka, finanční ředitel D+D GROUP a MHAP.

Stavba pardubické arény pro 22 300 lidí začne letos. Bude stát 12,5 miliard

Domácí
Aktualizováno: 18. 3. 2026 20:43
Protipěchotní minu a protipancéřový náboj přinesl na policii muž z Písecka. Policisté vyzývají veřejnost, aby s municí nikdy nemanipulovala.

Bývalý voják z Písecka přinesl na policii historickou munici

Domácí
18. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ