První rodiny přišly kvůli záškoláctví o dávky

Domácí
9. 9. 2010 16:07
Rodiče musejí dohlížet na docházku, jinak přijdou o dávky (ilustrační foto).
Rodiče musejí dohlížet na docházku, jinak přijdou o dávky (ilustrační foto).

Prvních pět rodin přišlo v Brně o sociální dávky kvůli tomu, že rodiče nedohlédli na školní docházku svých dětí. Kvůli záškoláctví začal příjemcům strhávat peníze magistrát. Změnu přístupu iniciovala radnice městské části Brno-střed, kde se nacházejí sociálně vyloučené lokality a kde žije nejvíc problémových rodin.

Podle starosty Libora Šťástky (ODS) řešili kurátoři záškoláctví jako nejčastější potíž s dětmi a mládeží. Situace byla neudržitelná, sdělil dnes v tiskové zprávě. "Naše oddělení sociálně právní ochrany dětí řešilo v loňském roce 101 případů zanedbávání školní docházky. Je to přes padesát procent všech případů s nezletilými a mladistvými," uvedl. V městské části je 11 základních škol s necelými pěti tisíci žáky.

Sociální pracovnice ze sdružení IQ Roma servis Martina Klečková nový přístup k záškoláctví přivítala. Podle ní mohou úřady kvůli zanedbávání školní docházky odebrat rodičům sociální dávky už dlouho. Možnosti však dosud v Brně nikdo nevyužíval. Ve své praxi se dosud setkávala spíš s tím, že školy i úředníci množství neomluvených hodin přehlíželi.

"Podkopávalo nám to práci," řekla s tím, že rodiče výtky sociálních pracovníků na záškoláctví pomíjeli s argumentem, že škole ani úřadům to nevadí. V přístupu k neomluveným hodinám se podle Klečkové možná projevila i konkurence škol. Mírnějším přístupem se některé snažily rodiče nalákat, aby děti dali k nim. "Když bude fungovat dohled, aby školy i úředníci přistupovali ke všem stejně, budeme rádi," dodala.

Návrh na odebírání dávek představili ministři Dobeš (vlevo) a Drábek.Radnice Brno-střed navrhla, aby magistrát využíval možnosti snížit dávky rodičům, kteří jsou za školní docházku svých dětí odpovědni. Navrhoval, aby přišli o celé životní minimum. Možné je to podle zákona u lidí, kteří dostali za záškoláctví svých dětí trest v přestupkovém řízení. O peníze mohou přijít na tři měsíce. "Rodič by mohl přijít (o částku) v rozmezí od 2600 korun až do 5480 korun měsíčně, což by měl být dostačující nástroj pro to, aby dospělí své povinnosti nezanedbávali," uvedl Šťástka.

Před čtyřmi lety podobný postup začala uplatňovat břeclavská radnice. Postupovala však podle zákona, který byl později zrušen, proto s praxí skončila. Podle tajemníka radnice Dalibora Neděly bylo takto potrestáno asi 12 rodin a mělo to výsledky. "Byl to jakýsi bič. Rodina, která je zvyklá žít ze sociálních dávek, si dala pozor na to, aby dítě do školy chodilo," řekl.

Vedoucí sociálního odboru břeclavské radnice Zdeněk Janíček dodal, že rozruch před lety v Břeclavi způsobil i trest uložený rodičům za záškoláctví dětí soudem. "Trochu to zahýbalo vědomím obyvatel," uvedl s tím, že asi rok či dva poté si rodiče problémových dětí dávali na jejich školní docházku pozor. Podle něj nyní ve městě pravděpodobně podají trestní oznámení na druhou rodinu.

Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková, ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Ekonom Ševčík rezignoval na funkci proděkana. Posuzuje to jako nátlak

Domácí
28. 3. 2025

Tvarůžky zavanou Olomoucí. Slané, sladké, nakládané i jako zákusky

Domácí
27. 3. 2025

Ostravskou podvodnici dopadli až na Tenerife. Okradla Čechy o miliony

Domácí
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ