Psát maturitu na počítačích? Školy nemají dost přístrojů

Domácí
17. 10. 2011 17:45
Pouze třetina škol se dokáže zapojit do on-line testování (ilustrační foto).
Pouze třetina škol se dokáže zapojit do on-line testování (ilustrační foto).

Pouze třetina základních a středních škol se dokáže zapojit do on-line testování. Pro zbytek znamená využití počítačů v praxi výraznou komplikaci či dokonce nepřekonatelný problém. Potvrzují to statistiky vzdělávací společnosti Scio a poznatky České školní inspekce. Ministr školství Josef Dobeš přitom plánuje, že do tří let zavede státní maturitu i srovnávání pátých a devátých tříd v on-line podobě.

"V jednom ročníku je 90 dětí. Přestože máme počítačové učebny na obou stupních, dohromady máme k dispozici 55 počítačů. Jednoduchou matematikou lze dojít k tomu, že otestovat všechny třídy najednou nejde," odpovědělo na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ vedení brněnské základní školy, které nechtělo být jmenováno.

Místo učení běháme mezi počítači

Problém s počítačovou technikou hlásí i školy zapojené do každoročního testování žáků společností Scio. Ve druhém pololetí loňského roku se testování účastnilo 30 538 žáků, přičemž počítačů využilo pouze 10 118 z nich. "Některé školy odmítají on-line testování, přestože je to pro ně z hlediska administrace, zpracování dat a jejich rychlosti výhodnější. Prý je to pro technicky nepřekonatelná překážka," uvádí Bohumil Kartous ze společnosti Scio.

Počítače v číslech:

Podle Českého statistického úřadu připadlo v roce 2010 13,5 počítače na 100 žáků. Oproti předchozímu roku se toto číslo zvedlo o jeden počítač na 100 žáků.

Nejlépe jsou na tom vyšší střední školy. Nejhůře technologicky vybavené jsou střední školy v Moravskoslezském kraji, kde připadá 14,6 počítačů na 100 žáků.

Do statistiky se přitom počítají i stroje z kabinetů či dětem nepřístupných prostor. Nezohledňuje se také, v jakém stavu počítače jsou.

Zdroj: ČSÚ

Potvrzuje to i zástupce ředitele na pražském Gymnáziu Jaroslava Heyrovského Břetislav Zubík: "Vím od spousty kolegů z různých částí republiky, že učení se díky starým počítačům často mění v běhání mezi nimi a přesazování žáků k funkčním strojům."

Přestože by podle plánů ministra školství Josefa Dobeše měla být státní maturita za tři roky zcela on-line, je těžké zjistit, kolik funkčních počítačů vlastně ve školství je. Podle České školní inspekce takové číslo neexistuje. "Na každé škole sice nějaké počítače jsou, ale otázka je, jak jsou funkční a k čemu se používají," vysvětluje Libor Vacek z inspekce. Na mnoha školách se tak o jeden počítač dělí i několik žáků. "Neumím si představit, že by mohl celý maturitní ročník zasednout k počítačům, aby měl každý žák svůj plně funkční stroj," dodal Vacek.

Kam umístit 90 počítačů?

Navíc významnou roli hraje také rozdílná úroveň kvality spravování výpočetní techniky a místo, kam by mělo vedení škol mohlo nové počítače umístit. Na mnoha místech počítačové učebny nepojmou více než 30 počítačů a volné prostory školám nezbývají. "U srovnávání základních škol není potřeba, aby se všechny třídy testovaly najednou. Je to o zjišťování, zda žáci umějí základ. Ale při maturitě je nutné, aby psal celý ročník v jednu chvíli. Kam tedy umístit těch 90 počítačů?" ptá se Vacek.

Podle ředitele CERMAT Pavla Zeleného ale není důvod se znepokojovat. Podle něho není situace tak vážná a navíc se za tři roky může výpočetní technika výrazně posunout. "Podívejte se, jak to vypadalo před třemi lety a kde jsme dnes. Všechno může být jinak," tvrdí. Zda se tedy podle něho podaří v roce 2014 psát státní maturitu na počítačích, ale raději nechtěl spekulovat.

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ