Maturanti projdou zkouškou dospělosti začátkem června, na maturitní vysvědčení si však budou muset počkat další dva týdny. A do té doby za ně budou střední školy zodpovědné. Ředitelé z toho nemají žádnou radost. "Co se studenty, které už nebudeme mít co učit?" lámou si hlavu.
První červnový týden čeká maturanty poslední část státní maturity - písemné zkoušky. Jak si v nich vedli a jestli zkouškou dospělosti vůbec prošli, se však dozvědí až dva týdny poté. Školy totiž obdrží výsledky od CERMATU, který státní maturitu připravuje a vyhodnocuje, až 17. června. A podle pokynu této instituce, jež spadá pod ministerstvo školství, budou až do předání maturitních vysvědčení za studenty zodpovědni ředitelé středních škol. Ti z toho nejsou vůbec nadšení.
"Ano, je to pro nás problém," shodli se ředitelé středních škol, které on-line deník TÝDEN.CZ v minulých dnech oslovil. Studenti složením maturity splní všechny studijní podmínky a školy už je nebudou mít co učit.
„Předpokládám, že ve většině případů to dopadne ryze formálně, že si studenti napíší nějaký důvod, proč se nemohou vyučování zúčastnit. Tou dobou budou hlavně jezdit po přijímacích zkouškách, takže do školy chodit nebudou," domnívá se ředitel Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové Jan Štěrba.
"Rozbili by školu"
Jiří Herman z Gymnázia Brno si také nedělá iluze, že by odmaturované studenty dokázal ve škole ukáznit. A tak se s nimi formálně rozloučí a ukončí jim školní docházku ještě před takzvaným "svatým týdnem", během kterého se studenti připravují na maturitu.
"Nechám je doma, nechci, aby mi rozbili školu. Co by tu taky po maturitě dělali, že," vrtí Herman hlavou nad pokynem CERMAT. Na maturitu a pro maturitní vysvědčení tedy čtvrťáci přijdou už jako nestudenti
Střední odborná učiliště vyřeší problém přesně opačně. "Budu je držet na škole, nikam je nepustím," má jasno ředitelka pražského SOU gastronomie a podnikání Zdeňka Matoušová. "Dám je na praxe. Jsou tu obory obchodní a v hotelnictví, tak je zaměstnám a částečně budou mít vyučování v odborných předmětech," plánuje, jak zabavit studenty před předáním maturitního vysvědčení.
Co vlastně v praxi znamená nařízení mít za studenty zodpovědnost dva týdny po maturitě? "To bych taky rád věděl," říká suše ředitel Štěrba. CERMAT prý ředitelům vzkázal, že to je jejich problém. Na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ nicméně úřad pro přípravu státních maturit odpověděl, že o žádném takovém pokynu neví. "To mě nepřekvapuje, ti toho neví spoustu," okomentoval to jeden z ředitelů.
Prázdninový režim
Školy se proto obrátily i na ministerstvo školství a to začalo problém po množství připomínek řešit. "Právě se tím zabýváme. Připravujeme laický výklad paragrafů školského zákona, který míru zodpovědnosti v tomto období vysvětluje," sdělil webu TÝDEN.CZ mluvčí resortu Václav Koukolíček. Ředitelům středních škol ho prý ministerstvo rozešle v nejbližších dnech.
Podle výkladu bude záležet na řediteli, aby určil, jestli má student do školy i po maturitě docházet, nebo ne. Pokud určí, že ano, bude za něj zodpovědný. Pokud ne, odpovědnost za něj neponese. "Je to podobné jako o prázdninách nebo když student školu opustí v rámci odpolední přestávky na oběd," vysvětluje mluvčí Koukolíček. "Z důvodu právní jistoty žáků, doporučujeme ve školním řádu uvést, že v období školního vyučování, kdy je již výuka v posledním ročníku vzdělávání ukončena , již žák školu nenavštěvuje," dodává.