Ředitelé: Vstupu cizích osob do škol úplně zabránit nelze

Domácí
14. 10. 2014 14:55
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Školy v Čechách a na Moravě používají různá zabezpečení vstupu do svých budov, řada z nich má vedle posílené služby školníka elektronické zabezpečení, žáci užívají pro vstup čipy. Těmi jsou vybaveni i studenti školy ve Žďáru nad Sázavou, kde dnes ráno zřejmě psychicky nemocná žena pobodala tři mladé lidi, z nichž jeden zemřel. Prostor pro vylepšení ostrahy ředitelé škol vidí. Současně si však myslí, že ani maximální zabezpečení stoprocentně vstupu cizích lidí mezi děti nezabrání.

Myslí si to i ředitelky ostravských škol, v jejichž kraji se obdobná tragédie stala před dvěma lety. V Havířově tehdy zřejmě stejná útočnice vzala jako rukojmí sedmiletou žačku a napadla vychovatelku. "Možnost vniknutí cizí osoby se snažíme co nejvíce vyloučit. U hlavního vchodu máme vrátnici, ráno se zdvojeným dozorem, a to je právě proto, že by mohl někdo vniknout do šaten," řekla ředitelka ostravské základní školy Františka Formana Ivona Klímová.

Podle ředitelů některých škol ani kamery nezabrání vstupu cizích osob (ilustrační foto).Služba na vrátnici pak funguje až do 15.30, kdy končí poslední vyučovací hodina, návštěvy se musí zapisovat. Při vstupu do infocentra, které je součástí školy, funguje napojení na kamerový systém a o obdobné zabezpečení škola chce pořídit i u vchodu do družiny, kde zatím za vpuštění zodpovídají vychovatelky.

"Kdyby nastala stejná situace jako dnes ve Žďáru, kdy paní prošla se studenty, tak to by se mohlo stát i u nás. To nevyloučíme. Máme 588 studentů a přichází v podstatě během 20 až 25 minut, tak to nejde uhlídat," uvedla ředitelka gymnázia v Ostravě-Hrabůvce Šárka Staníčková. Útočnici navíc je jen šestadvacet let a mohla tak vypadat jako studentka. Podle Staníčkové je při vstupu do školy zvýšený dohled, stejně tak kantoři hlídají šatny. Ředitelka uvedla, že škola uvažovala o vstupu na čipy, což by ale příchod žáků do školy časově velmi prodloužilo. Podle ní po tragédii v Havířově byli učitelé i studenti proškoleni, jak se při napadení, zachovat.

Na ZŠ Sirotkova v Brně střeží ráno vstup do budovy školník nebo vrátná. Odpoledne se k nim přidává ještě další dospělý, který předává děti jejich rodičům nebo jiným pověřeným osobám. Opatření se týká zejména žáků prvního stupně, škola k němu přistoupila před časem i na základě zpráv v médiích, řekl zástupce ředitele Lukáš Ulč. Vrátného má také brněnská ZŠ Krásného, přes noc je navíc budova elektronicky zabezpečena, uvedla ředitelka Anna Velanová.

Spousta škol přechází na čipový systém (ilustrační foto).Gymnázium v Brně-Řečkovicích pořídilo čipový systém. Vstup také stále střeží vrátná, která by neměla pustit dovnitř nikoho cizího. Během asi 20 minut před 08 hodinou přichází do budovy gymnázia v rychlém sledu 500 studentů. Ani vrátná není při takovém provozu schopná zaručit, že neprojde někdo, kdo vypadá jako student, řekl ředitel Peter Krupka. Řešením by mohl být turniket.

I ředitel Obchodní akademie v Liberci Jaroslav Počer si nemyslí, že se dá vstupu cizích osob do škol zcela zabránit. "Máme sice kameru u vchodu a zvoní se na bzučák. To znamená, že dotyčný, který pouští, většinou vidí, kdo vstupuje. Ale v momentě, když půjdou třeba tři lidi, tak už je problém," nastínil. Řešením by podle něj mohla být jedině stálá služba u vstupu. "Musel by to být asi nějaký nepedagogický pracovník, ale otázkou je z čeho ho zaplatíte," uvedl.

Systém vstupu na otisk palce v minulosti zavedla Hotelová škola Plzeň, následně jej ale zrušila. "Neosvědčilo se to, protože když máte teplejší nebo chladnější ruce, hrozně dlouho se to načítalo, třeba i minutu a tvořily se fronty," uvedla ředitelka školy Jitka Sochorová. Nyní je systém nastaven tak, že ráno hlídá vstup služba, po 8 hodině návštěvníci školy musí zvonit a hlásit se přes recepci.

Zavádění systému čipových karet nebo podobné opatření vidí jako problematické Jaroslav Černý, ředitel Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni. Jako kontrola ve škole funguje pouze vrátná, kolem níž se prochází. Podle Černého by se v případě čipových karet tvořily u vstupů fronty, nedalo by se zabránit jejich půjčování mezi žáky. "U takto velkých škol jako jsme my, je zabezpečení problém," uvedl s tím, že do školy dochází velmi často i rodiče.

Hotelová škola Plzeň v minulosti zavedla systém vstupu na otisk palce, následně jej ale zrušila (ilustrační foto).Ministr školství Marcel Chládek vyslal do Žďáru Českou školní inspekci, aby prověřila, jestli nebyla porušena bezpečnost na škole. "Řada škol používá kamerový systém u vchodu, já to i podporuji. Nemyslím si, že je to narušení soukromí," uvedl řekl ministr školství Marcel Chládek České televizi. Školu chce sám osobně navštívit. Podle mluvčí Kláry Bílé si je Chládek vědom toho, že drtivá většina škol je zabezpečena dobře. Přesto žádá vedení všech škol, aby bezpečnostní opatření ve svých školách prověřili.

Šéf České školní inspekce Tomáš Zatloukal ČT řekl, že inspekční tým zkontroluje postupy, které ve škole mají z hlediska bezpečnosti probíhat. "Budeme zjišťovat, jak je zajištěna bezpečnost a ochrana zdraví žáků. Generální odpovědnost má ředitel školy," uvedl s tím, že ředitel k tomu musí mít vytvořeny podmínky, které vytváří zřizovatel, tedy v tomto případě kraj. Když inspektoři odhalí pochybení, navrhnou řešení úprav, musí na ně zřizovatel přistoupit. O vybavení škol kamerovými systémy si Zatloukal myslí, že situace je velmi dobrá. "Ředitelé mají nastaveny parametry velmi dobře. Pro povinné zavedení kamer bych nebyl, to záleží na zřizovatelích. Někde ta opatření jsou na místě," míní.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ