Rektor Salač: Pro nový zákon o Policejní akademii není důvod

Domácí
3. 3. 2016 09:52
Policisté z Policejní akademie.
Policisté z Policejní akademie.

Ministerstvo vnitra připravuje nový zákon o vzdělávání na Policejní akademii ČR. Rektor dotčené státní vysoké školy Josef Salač řekl, že pro zvláštní zákon neexistuje ani právní, ani věcný důvod. Ministerstvu vnitra, které školu financuje, podle něj dává současná legislativa dostatek možností k ovlivnění chodu školy.

V polovině února se poprvé sešla pracovní skupina, která má přípravu zákona na starosti. Podle vyjádření, které poskytlo ministerstvo vnitra, je jejím úkolem shromáždit podklady, navrhnout a posoudit možné varianty nové právní úpravy. "Doporučení pracovní skupiny nelze v tuto chvíli předjímat a je předčasné vyjadřovat se i k budoucí podobě návrhu připravovaného zákona," doplnila mluvčí ministerstva Hana Malá.

Už v dubnu by ale měl být zákon předložen do vnitřního připomínkového řízení, v červenci se počítá s meziresortním připomínkovým řízením a v říjnu by ho měla projednávat vláda. Na prvním jednání pracovní skupiny se podle rektora zástupci Policejní akademie, kteří se ho mohli zúčastnit jako pozorovatelé, nic podstatného nedozvěděli.

Rektor dodal, že ze způsobu příprav zákona je na rozpacích. "Obecně se v legislativním procesu dělá nejprve věcný záměr, který se podrobně prodiskutuje. Byl předložen pouze několikastránkový podkladový materiál, který není možné považovat za věcný záměr," poznamenal.

Rektor je navíc přesvědčen, že zákon není nutný. Případné požadavky ministerstva vnitra na úpravu obsahu studia je možné řešit rozšířením akreditace, k níž se resort vyjadřuje. Podle novely vysokoškolského zákona by ministerstvo vnitra mělo rozhodovat i o všech uchazečích při přijímání ke studiu. "Nástroje pro řízení akademie tady nepochybně jsou. Ministerstvo má také právo kontrolovat přidělené prostředky," řekl Salač.

V legislativním plánu je uvedeno, že účelem návrhu je sjednocení právního postavení státních vysokých škol. To bylo také odůvodněním pozměňovacího návrhu poslance Jiřího Miholy (KDU-ČSL) k nedávno projednávané novele vysokoškolského zákona. Návrh, který byl nakonec stažen, měl z Policejní akademie udělat součást ministerstva vnitra obdobně, jako je Univerzita obrany součástí ministerstva obrany.

Kritici

Tehdejší návrh napadla nejen sama škola, ale i akademická obec v čele s Radou vysokých škol. Kritici upozorňovali na skutečnost, že zatímco na Univerzitě obrany se vzdělávají jen příslušníci armády, Policejní akademie má multiresortní charakter. Vedle několika uniformovaných složek, které spadají pod různá ministerstva, vzdělává i civilní studenty. "Ty školy jsou sice státní, ale věcně nejsou stejné," zopakoval rektor.

Policejní akademii vede Salač od července 2012. Ve funkci by měl pokračovat další čtyři roky, protože ho akademický senát v únoru zvolil kandidátem na rektora.

Policejní akademie měla s ministerstvem vnitra, které ji financuje, už dříve spory. Vedení školy obviňovalo některé úředníky resortu z nestandardních kroků ohrožujících nezávislost školy. Ministr Milan Chovanec (ČSSD) opakovaně odmítl, že by jeho úřad chtěl Policejní akademii uškodit. Usiloval prý jen o prověření hospodaření školy.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ