Rektor UK přivítal ukrajinské studenty se stipendiem Václava Havla

Domácí
11. 11. 2014 16:40
Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima
Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima

Rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima slavnostně přivítal ukrajinské studenty, kteří mohou získat vzdělání na nejstarší české univerzitě díky stipendiu Václava Havla. Je určeno lidem, kterým represe totalitních, autoritářských a nesvobodných režimů ztěžuje nebo přímo znemožňuje studium.

Nový stipendijní program, který byl letos vyhlášen, má podporovat studenty z různých koutů světa. Mohou o něj žádat lidé ze zemí, v nichž dochází podle hodnocení humanitárních organizací k soustavnému porušování lidských práv a svobod. Po vyhrocení situace na Ukrajině se univerzita letos rozhodla všechna stipendia z tohoto programu udělit studentům z této země.

Z více než dvou stovek žádostí bylo vybráno sedmnáct stipendistů, celkem přitom na Univerzitě Karlově v současné době studují přibližně tři stovky ukrajinských studentů. Součástí přihlášek byly i životní osudy žadatelů. "Někdy jsem brečela, když jsem vaše osobní příběhy četla," svěřila se prorektorka pro evropskou problematiku Lenka Rovná.

Univerzita Karlova v PrazeSlavnostního přivítání se zúčastnilo 13 studentů. Mezi nimi i osmnáctiletá Ai-Nuru Umerovová, která studovala na Krymu právo, ale školu opustila, když se po ruské anexi Krymu stala Ruskou. Na Univerzitě Karlově bude studovat žurnalistiku a pak by se novinářské profesi chtěla věnovat v rodné zemi. "Chtěla bych se vrátit do Kyjeva nebo do Lvova. Na Krym se nechci vrátit, protože tam je Rusko. Chci žít na Ukrajině".

Stipendium ale získal i student z klidnější oblasti Ukrajiny, osmnáctiletý Valentin Balkovenko pochází z Čerkaské oblasti v centrální oblasti této země. Budoucí ekonom studium v zahraničí zvažoval již dříve. "Chtěl jsem studovat v zahraničí, protože jsem chtěl získat dobré vzdělání a vrátit se na Ukrajinu, změnit ekonomiku," Zatímco na Ukrajině rok studoval marketing, na Fakultě sociálních věd UK se zaměří na mezinárodní ekonomiku.

Stipendisté zařazeni v tomto programu budou studovat také medicínu, fyziku, politologii, informatiku, sociální geografii nebo ruštinu. Před samotným studiem většina z nich absolvuje přípravný kurz v Poděbradech nebo Mariánských Lázních zaměřený především na češtinu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Petrášek Radek

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ