Rektoři nepodpořili stávající návrh zápisného na veřejných vysokých školách. Česká konference rektorů ve svém stanovisku uvedla, že zatím není jasné, jestli by bylo zápisné zavedeno jen na přechodnou dobu či natrvalo, před zavedením poplatků prý navíc musí fungovat systém finanční pomoci studentům. Ministr školství Josef Dobeš (VV) reagoval na odmítnutí rektorů tím, že návrh už není aktuální a že bude hledat jiné cesty, jak školám finančně přilepšit. Zápisné se mělo začít platit od září, jeho maximální výše měla činit 6000 ročně.
"Česká konference rektorů nesouhlasí s návrhem na zavedení zápisného v podobě, v jaké je prezentováno v předkládaném návrhu novely. Doporučuje zavedení zápisného až v návaznosti na realizaci systému státní finanční pomoci studentům vysokých škol a zejména po vyjasnění, že půjde o trvalé, nikoli krátkodobé řešení," stojí v prohlášení rektorů. Nelíbí se jim také, že ministerstvo provádí pomocí novel nekoncepční změny ve vysokém školství, to prý potřebuje celkovou reformu.
Škrty by stejně nepokrylo
"Již dříve ministr Dobeš avizoval, že zápisné bude na vysokých školách zavedeno pouze v případě, že tento návrh podpoří Česká konference rektorů. Vzhledem k jejímu zamítavému stanovisku tak v tuto chvíli není téma zápisného pro ministerstvo školství aktuální," sdělil úřad v tiskové zprávě. Ministr ale nevyloučil ani předložení nového návrhu, napřed však musí vše projednat s politickými partnery.
Podle úředníků byl však návrh dostatečně sociálně citlivý, na chudé studenty a premianty by se totiž poplatky nevztahovaly. Peníze ze zápisného by ale stejně nepokryly škrty v rozpočtech univerzit pro příští rok. I pokud by bylo zápisné zavedeno už od září, školy by si polepšily maximálně o 700 milionů. Kvůli škrtům však přijdou o 2,3 miliardy.
Peníze dostanou ti nejlepší
Již dříve rektoři uvedli, že plánované snížení peněz by mohlo v příštím roce vést například ke krácení semestru, pozastavování zápisů, přerušení výuky v topné sezoně nebo snižování počtu přijímaných studentů. Jedna z cest, jak chce ministerstvo řešit nedostatek peněz, je proto změna systému financování škol. Na lepší peníze by si měly přijít školy s dobrými výsledky ve vědě a výzkumu nebo ty, které podporují výjezdy studentů na zahraniční univerzity.
Zápisné, poplatek v maximální výši 6 tisíc korun ročně navrhlo ministerstvo školství s tím, že by jej studenti prvních ročníků mohli začít hradit už od příštího akademického roku. Studenti pobírající sociální dávky by přitom zápisné neplatili, hradil by je za ně stát. Zápisné mělo fungovat jen do zavedení školného, které je plánováno nejdříve od roku 2013.