Reakce
Rektoři se postavili Zemanovi, ministr odložil jmenování profesorů
06.05.2015 10:25 Aktualizováno 06.05. 13:45
Jmenování nových profesorů se ve čtvrtek neuskuteční. O odložení slavnostního aktu rozhodl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) kvůli sporům akademiků s prezidentem Milošem Zemanem, který odmítl jmenovat trojici profesorů. Podle ministerstva školství přitom splnili všechny podmínky nutné ke jmenování. Chládek nyní usiluje o setkání se Zemanem a některými rektory.
Zeman odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů, jde o docenty Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Důvodem je podle Hradu minulost kandidátů. Akademici rozhodnutí prezidenta označují za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod. Prakticky všichni rektoři 23 tuzemských veřejných vysokých škol proto byli připraveni bojkotovat čtvrteční slavnostní předávání profesorských dekretů. Množily se také omluvenky nových profesorů, kteří měli dekrety přebírat. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se kvůli tomu rozhodl ceremoniál odložit.
Chládek se o Zemanově rozhodnutí dozvěděl na úterní schůzce, žádné konkrétní podklady, které by odmítnutí jmenovat profesory zdůvodnily, ale prý od hlavy státu nedostal. "Požádal jsem o individuální schůzku pana prezidenta za účasti rektorů Karlovy Univerzity a Vysoké školy ekonomické, aby si tam vyslechli konkrétní důvody, a zároveň jsem rozhodl, že zítřejší (čtvrteční) termín pro jmenování profesorů odsuneme," řekl Chládek během jednání vlády.
Ze seznamu 45 kandidátů na profesuru, který na začátku dubna schválila vláda, mělo dekrety přebírat dvaačtyřicet. Předávat jim je měl ministr Chládek, protože prezident Zeman měl na 7. května již dlouho naplánovanou návštěvu oslav konce druhé světové války v Polsku.
Česká konference rektorů (ČKR) doporučila, aby rektoři veřejných vysokých škol vyjádřili svůj nesouhlas bojkotem slavnostního ceremoniálu v Karolinu. Prakticky všichni tak chtěli učinit. Slavnostní akt by tím přišel o působivou část, protože zpravidla začíná příchodem rektorů v historických talárech.
Vůči Zemanovi se vymezil také rektor Českého vysokého učení technického Petr Konvalinka. "Prezident republiky, ať jím je kdokoli, nemá právo rozhodovat o tom, kdo bude nebo nebude jmenován profesorem," uvedl na svém facebookovém profilu. Neúčast doporučil také novým profesorům nominovaných touto univerzitou.
K výzvě předsednictva ČKR se připojil i rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček. Vědecké rady vysokých škol podle něj navrhují kandidáty na jmenování profesorem po komplexním posouzení jejich odborných kvalit. "Jde o výsostné právo akademické obce, které by nemělo být nikým zpochybňováno. Krok pana prezidenta proto vyvolává pochybnosti, zda respektuje autonomii vysokých škol a jejich zásadní společenské poslání," řekl. Rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig připomněl, že v nepříjemné situaci se ocitli také profesoři, kteří mají dekrety převzít. Na tento akt, který měl být vyvrcholením jejich pedagogické i vědecké práce, totiž pozvali své rodiny. Pokud by se ceremoniál uskutečnil navzdory bojkotu ze strany rektorů, ztratil by část své vážnosti.
Jmenování by se podle ministra Chládka mělo uskutečnit až po setkání s prezidentem. Kdy k němu dojde, ale zatím neví. Ministr se sejde s dvojicí rektorů vysokých škol, na nichž trojice profesorů působí. O případné změně vysokoškolského zákona, který jmenování profesorů upravuje, se podle něj bude teprve diskutovat.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček řekl, že prezident ještě nebyl oficiálně osloven. Zatím tak nesdělil, zda a případně kdy se schůzka uskuteční. "Až se tak oficiálně stane, poskytneme vyjádření," doplnil.
Chládek je přesvědčen, že všech 45 kandidátů, kteří jsou navrženi, splnilo podmínky stanovené zákonem a "není tam podle našeho názoru žádný zákonný důvod, proč nejmenovat tyto profesory." Zeman mu ke svým důvodům prý řekl, že jsou zásadní. Údajně dostal čerstvé informace od bezpečnostních složek. Chládek ale neví jaké. Žádné podrobnější informace, než se objevily v médiích, prý nemá.
U Eichlera, který působí na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE a v Ústavu mezinárodních vztahů, považuje Zeman podle Ovčáčka za problém to, že prý před rokem 1989 působil v propagandistických útvarech československé armády, a u Ošťádala zase údajné kontakty s komunistickou Státní bezpečností (StB). Chládek uvedl, že podle informací od rektorů mají kandidáti na profesory čisté lustrační osvědčení.
U Fajta byly podle mluvčího Hradu důvodem odmítnutí jmenování informace Mladé fronty Dnes, která loni napsala, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu.
Šéfkomunista Filip: Zeman popírá sám sebe!
Zemanovo rozhodnutí vnímají politici jako nepochopitelné, jako projev arogance moci nebo snahu o změnu vysokoškolského zákona. Tvrdá kritika hlavy státu přichází z pravicových i levicových stran a také z řad akademické obce.
Krok Zemana kritizují komunisté, kteří přitom s hlavou státu vycházejí dlouhodobě spíše v dobrém. "Prezident Miloš Zeman asi hledá další způsob, jak se více zviditelnit a upozornit na sebe," uvedl v prohlášení šéf KSČM Vojtěch Filip, podle něhož je krok hlavy státu nepochopitelný.
Kritický hlas přidal i šéf ODS a exministr školství Petr Fiala, podle něhož prezidentův vzkaz týkající se údajně divné minulosti trojice kandidátů na profesory přišel příznačně před Zemanovým odjezdem do Moskvy. "Zajímavé je, že u ministrů mu problematická minulost nevadí. Ale nejde o argumenty. Jde o aroganci moci, která nerespektuje pravidla a dělá si, co chce," napsal Fiala.
Školská expertka TOP 09 Anna Putnová je přesvědčena, že Zemanovi jde ve skutečnosti o to, aby se zbavil pravomoci jmenovat profesory, o což už usiloval v minulosti. "Prezident udělal razantní krok a očekává a těší se na reakci, která bude ze strany vysokých škol, odborné i laické veřejnosti. Těší se, že vybudí emoce a vzdor," míní. Politici by podle ní mohli reagovat tak, že prezidenta jmenování profesorů nezbaví, ale naopak zpřesní a zpřísní jeho povinnosti v tomto ohledu.
Filip také uvedl, že minulost kandidátů na profesuru prezident neřeší věcně, ale na základě neověřených informací. "Miloš Zeman, který sám považuje média za 'ostrov negativní deviace' a doslova pohrdá novináři, což jim také neustále dokazuje svým chováním, se opírá o neověřené, chcete-li bulvární novinové články a informace 'jedna paní povídala'," je přesvědčen šéf komunistů.
Filip má také za to, že se Zeman buď nepoučil z kauzy Peroutka, nebo má okolo sebe našeptávače, kteří mu chtějí za každou cenu odehnat příznivce a podporovatele.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.