Řešení přecpaných školek? Lesní třídy. Ale má to háček

Domácí
30. 8. 2013 17:20
Děti pobývající častěji na čerstvém vzduchu jsou prý méně nemocné (ilustrační foto).
Děti pobývající častěji na čerstvém vzduchu jsou prý méně nemocné (ilustrační foto).

Nedostatek míst ve školkách by mohly pomoci řešit i takzvané lesní třídy, tříd nebo školek založených na celodenním pobytu dětí venku je ale zatím v republice jen kolem 70. Zájem o ně přitom mají obce i rodiče, stávající legislativa ale se specifickými podmínkami lesních školek nepočítá. Jejich zřizování tak není snadné.

Lesní školky začaly v Česku vznikat zhruba před třemi lety, ministerstvo školství povolilo lesní třídy letos na jaře po dvouletém ověřování.

Podle Libuše Borské z ministerstva zdravotnictví přitom není pro zřízení lesních tříd při klasických mateřinkách potřeba žádná zvláštní hygienická vyhláška. Speciální zákonná úprava není ani pro samostatné lesní mateřské školy, které nyní nespadají pod školský zákon ani hygieniky.

Předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová upozorňuje, že vzdělávání v přírodě fungují jinak než klasické školky. Je potřeba větší dohled učitelek, zároveň ale není potřeba tolik řešit počty záchodů a umyvadel. Protože neexistují jasné hygienické normy, obce si prý netroufnou se do zřizování tohoto typu vzdělání pouštět.

"Výsledkem toho je, že se (u klasických školek) nerozvinuly ty lesní třídy, ty školky nemají podle čeho navyšovat kapacity, tudíž prostě nemůžou zakládat lesní třídy, tak jak by mohly," tvrdí Valkounová. Většina lesních školek tak funguje pod hlavičkou neziskových organizací.

Protože lesní školky nemají příspěvek od státu, platí provoz rodiče. V Praze to může být měsíčně kolem 7000 korun, v regionech může být částka poloviční. Děti si navíc zpravidla nosí jídlo z domova. Asociace proto kromě vzniku příslušné legislativy bojuje i za to, aby lesní školky dostávaly příspěvek od státu tak jako klasické školky.

"Zároveň by to velmi pomohlo obcím, protože ty by v tu chvíli mohly zřizovat lesní třídy při školkách, které už mají, nemusely by hledat nějaké jiné možnosti," dodala Valkounová s tím, že mají ohlasy z různých koutů republiky, že obce i rodiče o tento typ předškolního vzdělávání zájem mají.

Obce už několik let kvůli vyšší porodnosti řeší nedostatek míst ve školkách. Náklady na zřízení lesní třídy školky přitom podle asociace nepřekročí půl milionu. Kromě blízkosti lesa stačí jen jurta nebo chatka, kam se děti mohou jít schovat při nepřízni počasí, a dva záchody, pro děti a pro učitelky. Voda se prý dá na místo přivážet, stejně lze domluvit dovážku teplého jídla. Nutné je také speciální vzdělání učitelek, to ale zajistí kurzy asociace.

Z průzkumu ministerstva školství ve dvou lesních mateřských školkách vyplynulo, že děti pobývající celý den v přírodě byly mnohem méně nemocné. Předškoláci měli navíc srovnatelné znalosti jako děti z obvyklých školek. Například v Německu jsou podle Valkounové lesní třídy zřizovány skoro při každé školce.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ