Dobešovy novinky
Rok 2011 je rokem reforem. Školství změní svou tvář
27.12.2010 16:50 Původní zpráva
Rok 2011 bude pro české studenty zlomový. Středoškoláci si vyzkouší poprvé na ostro státní maturitu, sníží se počet soukromých škol a naopak se na podporu mohou těšit technické obory a učiliště. Novinky se nevyhnou ani dětem na základních školách.
Celý květen a začátek června bude na středních školách zasvěcen první české státní maturitě. Žáky čtvrtých ročníků čeká ústní a písemná zkouška ze čtyř předmětů, kterou budou skládat v jednu chvíli. Povinný zůstal český jazyk, ale místo dříve nutného cizího jazyka si maturanti mohou zvolit i matematiku. "Systém školství byl bezbřehost a tohle je první obruč, která něco svazuje, a navíc nám dá jednoznačnou zpětnou vazbu vzdělávacího systému," vysvětlil důvody zavedení maturitní zkoušky ministr Josef Dobeš.
Po listopadové generálce, při které propadla třetina studentů, plánuje ministerstvo 1. března zveřejnit ještě jedny cvičné testy, na kterých si maturanti mohou vyzkoušet svou připravenost. "Rozhodně nebudeme snižovat nastavenou úroveň. Očekávám, že neúspěšnost žáků se u ostré verze bude pohybovat do 20 procent, a to je v normě," upřesnil Dobeš. Navíc mají slabší žáci podle něho možnost zvolit si jednodušší formu testu.
Srovnávání žáků základních škol
Změnu chystá ministr i pro žáky 5. a 9. tříd. V červnu příštího roku spatří podle plánu světlo světa pilotní verze srovnávacích zkoušek, které by podle Dobeše měly poukázat na kvalitu škol a úroveň vědomostí žáků. "Bude to jednodušší než státní maturity. Navíc je to ukazatel pro pedagogy a děti, nebudu dělat žádné žebříčky," tvrdí Dobeš.
Přesto by se ale prý nebránil, kdyby se časem úspěch u srovnávacích testů stal základem pro přijetí na střední školu. Ty však nejsou této myšlence nakloněny. "Jsou to ale zatím jen plány, první ostrá verze by mohla proběhnout v roce 2013," tvrdí Dobeš.
Nová středoškolská síťNejistá budoucnost čeká i na provozovatele středních škol. Podle dohody mezi ministrem Dobešem a hejtmany vznikne od příštího školního roku nová síť středních škol. Statistiky ministerstva tvrdí, že ubylo žáků a třídy jsou naplněné jen ze šedesáti procent. Redukce nenaplněných škol by navíc pomohla ušetřit státní rozpočet. "Na provoz škol se rozpadá velké množství peněz a tohle tomu zabrání," dodává Dobeš.
O podporu nepřijdou technické obory a učiliště. Naopak vznik soukromých zařízení politici podporovat nebudou. "Konkrétní změny samozřejmě záleží na daném kraji a jeho potřebách a možnostech," doplnil Dobeš. Navíc by se na každou školu, kde lze složit maturitu, měly konat přijímací zkoušky. Ministerstvo si od tohoto kroku slibuje, že přibude studentů v málo vytížených a potřebných oborech a v učilištích.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.