Mnoho romských dětí neumí pořádně česky, proto ve škole neprospívají. Učitelé podceňují jazykovou odlišnost češtiny a romštiny a dětem není věnována odpovídající individuální péče.
Na dnešní mezinárodní konferenci o vzdělávání romských žáků to v Senátu řekla Eva Šotolová z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
Romské rodiny prý ale zároveň nedostatečně připravují děti na školu, ty pak třeba nemají ani základní hygienické návyky.
ČTĚTE TAKÉ: Agentura pro začleňování? Malé ministerstvo za 400 milionů
"Ty děti nezvládají v odpovídající míře vyučovací jazyk," uvedla Šotolová. Romské rodiny prý mluví doma kromě romského jazyka směsicí romštiny, slovenštiny, maďarštiny a češtiny. Děti pak mají ve škole problémy třeba s používáním tvrdého y, protože to romština nezná. Odbornice upozornila, že základní odlišnosti romštiny a češtiny si může kantor přečíst i v útlých brožurách a nic mu tak nebrání se lépe vzdělat pro práci s romskými dětmi.
Chybějí návyky ze školky
Problém je prý i v tom, že do prvních tříd často přicházejí romské děti, které ještě nejsou na školu zralé. Rodiče je totiž nenaučili základním věcem a do školky, kde by to mohly dohnat, chodí Romů jen málo. Děti tak třeba nemají vyvinutou jemnou motoriku rukou, takže nedokážou ani pořádně držet tužku.
Vzdělávání prý ani nezaujímá v hodnotovém žebříčku Romů nejvyšší místo. "Romové jsou orientováni hmotně," řekla Šotolová, která o vzdělávání Romů napsala knihu.
Na nerovné startovní podmínky romských dětí upozorňují odborníci dlouhodobě. Minulý týden třeba vystoupili zástupci třinácti neziskových organizací s kritikou vůči ministerstvu školství, které se podle nich nesnaží řešit diskriminaci romských žáků.
Ministerstvo přidalo peníze
Ministerstvo školství přidalo peníze na asistenty pedagogů. Od září také dostanou školy a poradny metodické pokyny, jak pracovat se znevýhodněnými dětmi. Navíc v nejrizikovějších regionech, třeba na Ústecku nebo Ostravsku, bude ministerstvo v příštích měsících pořádat vzdělávací workshopy proti segregaci. Koncem roku by měl mít úřad hotový plán, jak začlenit víc dětí do běžných škol.
Ministerstvo se touto problematikou musí zabývat na základě rozsudku Evropského soudu pro lidská práva. Ten v roce 2007 rozhodl, že Česko porušilo právo na vzdělávání u osmnácti romských dětí tím, že je neoprávněně zařadilo do zvláštních škol. Podle studie, kterou si nechalo letos ministerstvo vypracovat, končí až třetina romských dětí v praktických, dříve zvláštních školách. Ty jsou přitom určeny pro lehce mentálně postižené a z běžné populace tam chodí jen osm procent dětí.
Foto: ČTK, Karel Šanda, Lucie Pařízková