Romů ve zvláštních školách ubývá, prý díky vyhlášce

Domácí
8. 8. 2012 13:57
Podíl romských žáků vzdělávaných jako mentálně postižení za poslední dva roky klesl (ilustrační foto).
Podíl romských žáků vzdělávaných jako mentálně postižení za poslední dva roky klesl (ilustrační foto).

Podíl romských žáků vzdělávaných jako mentálně postižení za poslední dva roky klesl. Zatímco dřív tvořili malí Romové vzdělávaní v programu pro postižené 35 procent žáků, nyní je to 26,4 procenta. S těmito závěry přišla Česká školní inspekce, která prověřovala praktické, dříve zvláštní školy, v nichž by měli končit právě jen školáci s diagnózou lehkého mentálního postižení, často se tam ale dostávají děti kvůli špatnému sociálnímu zázemí. Od minulého školního roku musejí se zařazením dítěte do praktické školy souhlasit i rodiče.

"Z šetření České školní inspekce vyplývá, že se zvyšuje snaha škol zařazovat romské děti do hlavního vzdělávacího proudu," uvedla Kateřina Savičová z tiskového odboru ministerstva.

Netýká se to ale jen romských dětí. Před dvěma lety vzdělávaly zvláštní školy celkem 68 procent žáků jako postižené, v současnosti je jich 49 procent. Mezi jednotlivými kraji jsou ale velké rozdíly, například v Pardubickém, Jihočeském nebo Karlovarském kraji činí rozdíl desítky procent, naopak v Ústeckém, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji se počet dětí vzdělávaných v tomto speciálním režimu zvýšil.

Přibylo také škol, které kromě programu pro lehce mentálně postižené mají i klasickou výuku pro základní školy. Jejich podíl vzrostl ze 17 procent na více než 36 procent.

Úředníci si to vysvětlují novými vyhláškami, které platí od minulého školního roku. K zařazení žáka do zvláštní školy totiž musejí kromě potvrzené diagnózy z poradny dát informovaný souhlas i jeho rodiče. Stávalo se totiž, že někteří rodiče preferovali pro své dítě zvláštní školu, aniž si uvědomovali, že jejich potomek tak ztratí šanci na vyšší vzdělání a lepší budoucí uplatnění.

"Šetření však ukázalo, že se stále vyskytují případy, kdy si rodiče nepřejí převést své dítě do hlavního vzdělávacího proudu, přestože jeho převedení doporučí školské poradenské zařízení," konstatovali inspektoři. Od roku 2009 se tak 38 žáků v 15 kontrolovaných školách vzdělává na přání rodičů ve zvláštním režimu, ačkoliv jde o zdravé děti.

Podle ministerstva se legislativní změny ještě víc projeví od září, kdy budou moci být žáci zařazováni do praktických škol nejvýše na rok. "Po této době proběhne opět diagnostika, zda žák zařazení do tohoto typu školy odpovídá. V případě žáků se sociálním znevýhodněním se tato doba zkracuje na pět měsíců," sdělila Savičová.

Inspekce v minulém školním roce prověřila celkem 187 bývalých zvláštních škol.
Za odsouvání malých Romů do zvláštních škol je Česká republika dlouhodobě ve světě kritizována. Podle rozsudku štrasburského Evropského soudu pro lidská práva z listopadu 2007 Česko porušilo právo na vzdělání u 18 romských dětí tím, že je neoprávněně zařadilo do zvláštních škol.

Také veřejný ochránce lidských práv Pavel Varvařovský označil situaci romských žáků za nepřímou diskriminaci. Podle výzkumu jeho kanceláře je totiž počet romských dětí ve speciálních školách mnohonásobně vyšší, než jaké je zastoupení romské populace ve společnosti. Ministerstvo proto připravuje s ombudsmanem a vládní zmocněnkyní pro lidská práva další kroky na zlepšení rovného přístupu ke vzdělání. Konkrétní opatření představí úředníci v září.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními lidmi z celé ČR

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Mentálně retardovaný autista vzal nůž a jel zabít advokátku. Dostal podmínku

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ