Očima odborníka
Šance na přijetí na víceleté gymnázium závisí na rodině

18.06.2016 06:00

Děti ze vzdělaných a dobře finančně zajištěných rodin mají vyšší šanci na přijetí na víceletá gymnázia než jejich vrstevníci se stejnými studijními předpoklady, kteří nemají takové rodinné zázemí. Při dnešní debatě o víceletých gymnáziích to na základě výsledků výzkumů uvedla Jana Straková, odbornice na nerovnosti ve vzdělávání z Univerzity Karlovy v Praze.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Odbornice na nerovnosti ve vzdělání, katastrofa českého školství. Nemluvte do výchovy alespoň rodičům, jimž na vzdělání a celkové výchově dětí záleží. Není jich zase tak mnoho jak by mělo být. A snahu učinit z výborného žáka "tahouna" zástupu ignorantů považuji za idiocii. Dítě, které se má vzdělávat má pomáhat neschopným učitelům? A že jich na základkách je!

0 hlasů

9-ti letá základní škola, možná obvyklé v jako venkovských oblastech aby starší brácha koukal s mladším dojít do školy ale jinak docela unikát oproti systému kde druhý stupeň všeobecného vzdělání oddělený od kdy se čmáralo pastelkami a podobně, ne?

Každopádně, já měl 8-letý gympl ale vzhledem k tomu, že jíž před maturitou jsem byl jak bezdomovec natož po a bez peněz, tak přechod na vysokou byl pro mě docela vzdálený, a že v zemi kdy se mnohý během střední jíž vyučuje povoláním tak to ani pracovně nebylo slavné (210+ hodin měsičně za minimální měsiční mzdu). Jakože pokud se nepřejde k tomu aby se zaměřilo na více než 9 let všeobecného vzdělávání pro všechny, byť možná v druhém stupni trochu rozdělené dle jako intelektuálních výsledků, tak z mé osobní zkušenosti stejně takové, že bych na tom byl a býval byl lépe co se týká možností pracovního uplatnění kdybych býval rovnou na obchodní nebo průmyslovou nebo podobně.

0 hlasů

A jistěže, pokud existuje jako finanční podpora nebo půjčka ke studiu na vysoké, či podobně, tak zas ne tak relevantní body. Ale například v Německu, pokud dítě možná nicmoc výkony při druhém stupni střední školy jakože ne hned s maturitou a to ale možná prostě protože doma docela hrozné prostředí které psychický záhul, tak i v dospělosti ještě možno jako dodělat střední na jako vyšší rovině, jakože v mém pohledu poněkud snadnější se dopracovat na vysokou i pokud se přišlo z docela hrozných poměrů, co se týká bodu ohledně argumentu pro změnu pojetí všeobecného vzdělávání jak současně je.

Co se týká bodu toho že z chudých rodin málokdo na gymplu, když rodina i sebenadšenější ohledně vzdělávání (byť sami možná neměli rodiče ve straně) a dostatečně finančně zajištěná, že se není o hladu ale vlastně by se nemělo na další nájem když není nutně zajištěné místo na koleji s místem na vysoké, a podobně, tak to prostě nutně není o nějakém, že by se tomu nedávalo význam či podobně, ale jak jsem se snažil zmínit prostě že se má přístup ohledně reálných možností v systému který argumentativně systématicky omezujícím klukům a holkám z českého venkova aby se učastnili přípravy do funkcí rakousko-uherského státu.

0 hlasů

A ne, že bych já nechápal, že vznik první republiky která netrvala moc dlouho jakože se ani nestihlo mít vlastní intelektuály místo arugmentativně převážně interpretů spisů z Vídně než přišla hospodářská krize a Hitler i Stalin, jakože se nedivím, že některé věci jakoby uvízly od těch časů, ale když to mnohým není zřejmé tak to zřejmě není zřejmé, no...

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov