Úroveň znalostí
Školáky v celé zemi čeká velký test. Zatím nanečisto
21.03.2012 17:37
Za dva měsíce začne generální zkouška testování v 5. a 9. třídách. Po státních maturitách je to další plošné testování, které má podle ministra školství Josefa Dobeše sjednotit úroveň znalostí. Do testování se zapojí více než 4000 základních škol a nižších gymnázií. Testy z matematiky, češtiny a cizího jazyka budou děti vyplňovat na počítačích. Testy mají být naostro spuštěny od roku 2014. Tříletý projekt přijde na 300 milionů korun.
Generálka se bude konat od 21. května do 8. června, je na uvážení škol, kdy testy uspořádají. Každému dítěti systém vygeneruje jiný test, není tedy možné, aby například děti ze školy, která dělala testy dřív, prozradily otázky spolužákům ze sousední školy.
"Není vůbec třeba se obávat dopadů výsledků testování. Jedná se o první generální zkoušku, navíc doplňkového nástroje pro hodnocení kvality školy. Primárním cílem je zpětná vazba žákům, rodičům, učitelům a škole," uklidňuje Česká školní inspekce, která testování organizuje.
Výsledky školy by měl dostat jen ředitel, kraje pak dostanou souhrnné výsledky podle typu škol. Testování se musejí povinně zúčastnit všechny základní školy a nižší gymnázia, dobrovolná je jen pro školy praktické nebo školy při ozdravovnách. I školám, které vyučují děti se zvláštními vzdělávacími potřebami, ale Česká školní inspekce účast doporučila. Od roku 2013 by pak měla být vytvořena verze testů i pro tyto školáky.
Čeština, matematika a angličtina
Školáci budou skládat testy z češtiny, matematiky a angličtiny. Pokud se anglicky dítě vůbec neučí, má na výběr mezi němčinou a francouzštinou. Žáci mohou mit u sebe pero, kalkulačka je zakázána. První část testů je lehčí a odpovídá standardům, které by měl školák v daném předmětu zvládnout. "Druhá část testu pak bude automaticky pokračovat ve stejné nebo vyšší úrovni podle úspěšnosti žáka v první části testu," sdělila školní inspekce.
Testování školáků už sklidilo kritiku, odborníci ze spolku EDUin se například obávají, že testy povedou namísto rozvíjení potenciálu školáků jen k biflování požadovaných znalostí. S některými výhradami se ztotožňuje i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle její nedávné zprávy hrozí, že se školy budou soustřeďovat výhradně na to, co bude obsahem testů, a ostatní předměty budou zanedbávat. Problém by také mohl být v technickém vybavení škol, protože většina má staré počítače.
Ministerstvo se ale hájí tím, že chce s pomocí testů zastavit propad znalostí českých žáků. V budoucnu by měly testy měřit i takzvané klima školy, tedy to, jaká ve škole panuje atmosféra. První pokusné testování se uskutečnilo loni v prosinci, neobjevily se žádné technické potíže.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.