Školy a školská zařízení by měly dostat možnost odmítnout inkluzi. V novele školského zákona to navrhli poslanci opozičního Úsvitu. Nynější podoba normy předpokládá zavádění společného vzdělávání od září, budí kontroverze. Ministerstvo školství opakovaně upozorňuje na to, že žádná zásadní změna nenastane, zlepší se jen financování.
O odmítnutí inkluze by mohl podle novely Úsvitu rozhodnout ředitel školy nebo školského zařízení. Podle nynějšího znění zákona by musel fakticky postupovat na základě doporučení školského poradenského zařízení, tvrdí autoři úpravy.
"Předkladatelé považují za největší problém inkluze ve školství to, že možnosti mnoha zařízení nejsou taková, aby vyhověla požadavkům současného zákona, aniž by to mělo zásadní vliv na kvalitu výuky," píšou v důvodové zprávě předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch a jeho klubová kolegyně Olga Havlová. Situaci nejlépe zná ředitel školy, proto novela nechává na jeho odpovědnosti, zda konkrétní zařízení k inkluzi přistoupí, dodali.
Cílem inkluze je začlenit do kolektivů v klasických základních školách děti s lehkým mentálním postižením, mimořádně nadané děti i školáky s dalšími omezeními. Výuka má být přizpůsobena jejich potřebám. Se zvládnutím různých potíží, odlišností či zdravotních omezení by měli pomoci asistenti, ale také nové školní pomůcky.
Poslanci Úsvitu navrhují, aby Sněmovna schválila jejích novelu zrychleně už v úvodním kole. Zákonodárci se budou moci začít zabývat předlohou potom, co k ní dá stanovisko vláda.
Školy by měly dostat možnost odmítnout inkluzi, navrhl Úsvit
Domácí
11. 4. 2016 21:53
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: archiv