Stávka učitelů? Chtějí zvýšit platy o desetinu

Domácí
20. 5. 2016 13:25
Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (uprostřed) vystoupila 20. května v Praze na tiskové konferenci po skončení celostátního mítinku Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství (ČMOS PŠ) na podporu kampaně Konec Levných Učitelů.
Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (uprostřed) vystoupila 20. května v Praze na tiskové konferenci po skončení celostátního mítinku Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství (ČMOS PŠ) na podporu kampaně Konec Levných Učitelů.

Pětiprocentní zvýšení platů pracovníků ve školách, o němž hovořil ministr financí Andrej Babiš (ANO), považují školské odbory za naprosto nepřijatelné. Trvají na desetiprocentním růstu platů učitelů i nepedagogických pracovníků v roce 2017. Pokud při vyjednáváních neuspějí, přikročí ještě v červnu k důraznějším akcím. Na páteční tiskové konferenci to řekla Markéta Seidlová, místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství.

Odbory v pátek uspořádaly celostátní setkání, na němž diskutovaly s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD), učiteli z celé země i zástupci rodičů a středoškoláků. "Pět procent je pro nás v tuto chvíli naprosto, naprosto nepřijatelné. V tuto chvíli další kroky nebudeme zveřejňovat. Diskuse ale byla velmi bouřlivá, zazněla i slova jako stávka," uvedla Seidlová.

Následující dva týdny mají odbory vyčleněny na vyjednávání. Jejich zástupci se sejdou s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), mají zájem i o schůzku s Babišem. V boji za vyšší platy pod hlavičkou kampaně Konec Levných Učitelů je veřejně podpořili Česká středoškolská unie, Fórum rodičů i Národní parlament dětí a mládeže.

Znovu se na jejich stranu postavila také ministryně Valachová. Na růst platů a další potřeby pro zlepšení podmínek ve školách požaduje rozpočet na regionální školství navýšit o 13 miliard korun. "Vnímám i požadavky ostatních kolegů ve vládě. Budu se snažit přesvědčit ostatní, proč jsou tyto požadavky o něco důležitější než ostatní," řekla.

Platy učitelů a dalších pracovníků škol rostly loni pomaleji než v jiných sektorech ekonomiky. Zatímco průměrné hrubé platy v nepodnikatelské sféře se zvýšily o 3,5 procenta na 26 787 korun, pracovníkům škol a školských zařízení rostly platy o 2,2 procenta na 23 579 korun. Učitelům i nepedagogickým pracovníkům se sice zvýšila tarifní složka platu, ale klesly odměny.

Vedle peněz na platy bude ministryně obdobně jako pro letošek požadovat také peníze na náklady spojené s růstem počtu žáků. "Jinak nebudeme schopni zajistit, že cokoliv zvýšíme na tarifech, uvidí opravdu učitelé ve svých peněženkách. Pro příští rok se jedná o 1,4 miliardy," uvedla.

Ministryně je přesvědčena o tom, že regionální školství je "katastrofálně podfinancované". Proto se musí pracovat nejen s rozpočtem na příští rok, ale také s výhledy na léta následující. Žádá po pěti procentech navíc do školského rozpočtu v letech 2018 a 2019, což vidí jako reálné.

Pro kvalitní výuku s individuálním přístupem by podle ní mělo být ve třídách maximálně 25 dětí. Počítá s tím nový systém financování regionálního školství, který by měl začít platit od roku 2018. Ve středu ho podpořila tripartita, ještě do prázdnin by ho měla schvalovat vláda.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ČTK/Doležal Michal

Další čtení

ilustrační foto

Většina rybníků je v pořádku, ale někde už platí zákazy koupání

Domácí
10. 7. 2025
ilustrační foto

V Kyjevě zabili plukovníka tajné služby. Vrah měl pistoli s tlumičem

Domácí
10. 7. 2025
ilustrační foto

Brazílie je připravena na americká 50procentní cla reagovat stejnou mincí

Domácí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ