Studium v zahraničí: s kým a <span>kde získat stipendium</span>?

Domácí
9. 8. 2008 12:00
Zkušenost na univerzitě v zahraničí je k nezaplacení.
Zkušenost na univerzitě v zahraničí je k nezaplacení.

Studenti by se o zahraniční univerzitu měli zajímat půl roku předem.Na zahraniční univerzitě může student strávit dobu, která mu zaručí hezkou kolonku v životopisu a také nezanedbatelnou zkušenost. Jestliže zájemce o zahraniční studium nemá dostatek financí, může využít několika studijních programů, které jsou spojeny se stipendii.

Ve škole bohužel nestačí jen to, že uchazeč vyjádří přání studovat v zahraničí a instituce mu se vším pomůže. Od studenta se totiž očekává, že si sám zjistí podmínky k přijetí, pohlídá si termíny a zařídí jiné organizační věci.

Informace by zájemce měl nejdříve shánět na škole, kterou studuje a hlavně včas. "Ideální je určitě tak půl roku až rok předtím, než by chtěl student vyrazit," řekla Jitka Valchářová z Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.

 

Erasmus vede

Nejrozšířenější program Erasmus je zaměřen na vysokoškolské vzdělávání a na odborné vzdělávání na vysokoškolské úrovni. Program je určen především pro studenty, pedagogy a zaměstnance vysokoškolských institucí, ale i pro školitele z podniků a dalších subjektů. Podle Valchářové by každá škola měla mít svého koordinátora, který studentovi s programem Erasmus pomůže.

 Stipendijní programy

Země Evropské unie 

ERASMUS: program zaměřený na vysokoškolské vzdělávání a odborné vzdělávání na vysokoškolské úrovni

CEEPUS: stipendia pro VŠ studenty, kteří ukončili minimálně 2. semestr řádného studia, v zemích programu

 

Nizozemí

Huygens Programme - Nuffic (Netherlands Organization for International Cooperation in Higher Education) stipendium pro zahraniční studenty s min. bakalářským titulem, určeno na 3-10 ti měsíční studium na některé z holandských univerzit

 

Německo

DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst): množství stipendií DAAD pro studijní pobyty v Německu

 

Rakousko

Stipendia programu Aktion - AKTION Česká republika: stipendium je určeno především pro přípravu diplomové, doktorské či habilitační práce na rakouských univerzitách v délce 1 - 4 měsíců pro pregraduální studenty

 

USA

Fulbrightovo stipendium pro (post)graduální studium - Komise J. W. Fulbrighta: stipendium je určeno českým studentům, kteří již dokončili vysokou školu a získali minimálně bakalářský titul.

 

Celý svět

Vládní stipendia (kulturní dohody) - Dům zahraničních služeb - AIA
stipendijní pobyty jsou nabízeny Českou republikou na základě mezinárodních smluv, ze kterých vyplývá délka pobytu, počet míst, požadavky na uchazeče apod.

 

Jednotlivci, kteří chtějí využít tento program, se musí informovat na vysokoškolské instituci, kde studují nebo pracují. Program vyžaduje české občanství nebo trvalý pobyt, řádné studium v bakalářském, magisterském nebo doktorském programu a řádně ukončený minimálně první ročník studia. Další podmínky si stanovují samy školy, které jsou do programu zapojené.

Největší zájem je o země Velké Británie, Německa nebo Francie. Obecně ale platí, že čím méně známá destinace, tím větší máte šanci na přijetí. Skromné měsíční živobytí v zemích projektu Erasmus vyjde zhruba na 550 eur. Levnější měsíční pobyt pro studenta je například v Bulharsku, Litvě nebo v Rumunsku. Tam se částka stipendijního programu pohybuje kolem 300 eur.

Stipendia Erasmus pokryjí od 60 do 90 procent nákladů. Student si pak musí připlatit i z vlastní kapsy. To se týká například vlastní dopravy na místo studia.

Studium za velkou louží

Pokud se student rozhodne vyrazit na studium do Spojených států, je třeba začít s přípravami minimálně rok a půl dopředu. Je zapotřebí zvládnout výběrové řízení v angličtině a připravit se na zpracování poměrně náročné přihlášky, jejíž součástí jsou i doporučující a motivační dopisy.

Podporu pro studium v USA by měl student hledat u takzvané Fulbrightovy komise, která nabízí administrativní zajištění studia na všech amerických univerzitách. Získat její stipendium není úplně jednoduché, ale pokud se vám to podaří, pokryje vám náklady na studium i živobytí dostatečně.

Největší zájem podle Jitky Valchářové je z fakult Karlovy univerzity. „Je to pravděpodobně dáno tím, že je to univerzita s největším počtem fakult. Každoročně přijímáme právě z této univerzity stovky přihlášek oproti jiným školám," řekla Valchářová.

Ilustrační foto: profimedia.cz

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ