Těžší variantu maturity si zvolila jen čtyři procenta studentů

Domácí
11. 4. 2012 11:49
S maturitou bude mít letos problémy více studentů. Změní se způsob hodnocení (ilustrační foto).
S maturitou bude mít letos problémy více studentů. Změní se způsob hodnocení (ilustrační foto).

Státní maturitu ve vyšší obtížnosti si vybrala jen čtyři procenta studentů, o málo méně než loni. Těžší verzi si volili spíš gymnazisté, z nich bude náročnější zkoušky skládat zhruba každý sedmý. Novinářům to ve středu řekli zástupci centra pro přípravu maturit Cermat. Maturanti se podle nich už tolik nebojí matematiky. Zatímco loni si ji jako druhý povinný předmět zvolilo 40 procent žáků a zbytek chtěl maturovat z cizího jazyka, letos je poměr matematiky a jazyků 44 ku 56 procentům.

Za měsíc půjde k maturitě celkem 103 114 žáků. V konečném součtu je to sice o pět procent víc než loni, přes sedm procent z celkového počtu letošních maturantů ale tvoří repetenti, kteří propadli při loňském prvním ročníku státních maturit. Dětí maturujících v řádném termínu tak proti loňsku téměř o 3 500 ubylo.

Těžší verzi bude skládat 4,09 procenta maturantů, loni to bylo 4,28 procenta. Větší zájem o těžší zkoušky zaznamenal Cermat jen v matematice, 4,15 procenta oproti loňským 3,29 procenta.

Maturita na úkor jazyků

Studenti povinně maturují z češtiny, u druhého předmětu si mohou volit mezi cizím jazykem a matematikou. Ze zájemců o jazyk bude 83 procent dětí maturovat z angličtiny, přes 13 procent z němčiny. Oproti loňsku posílila pozice angličtiny, ale také ruštiny.

"Matematika posiluje na úkor cizích jazyků," konstatoval také šéf Cermatu Pavel Zelený. Matematice dali přednost hlavně studenti nástavbových oborů, ale také gymnázií a ekonomických nebo podnikatelských škol. Podle Zeleného je důvodem to, že zkouška z matematiky představuje jen jeden test, zatímco maturita z jazyků se skládá z testu, písemné práce a ústní zkoušky. Studenti podle něho věří, že matematiku zvládnou snáz.

Zkoušky budou začínat 2. května písemkami a testy. Oproti loňsku budou letos písemné práce hodnotit kantoři z jiné školy, než z jaké je žák. Potrvají do 14. května, výsledky dostanou studenti den poté. Od 16. května se pak budou konat ústní zkoušky jednotné maturity, ale také ústní zkoušení klasických školních maturit. Maturitní vysvědčení dostanou žáci v půlce června. Pokud student propadne v některé části zkoušky, nově nebude muset opakovat celou maturitu z daného předmětu, ale právě jen tu část, v níž neuspěl.

Projekt státních maturit

Státní maturity Byly loni spuštěny po 14 letech příprav, projekt přišel na 680 milionů korun. U nových zkoušek v minulém roce propadlo 14,4 procenta studentů, v předchozích letech se neúspěšnost pohybovala kolem 2,5 procenta. Při spuštění jednotných zkoušek si ministerstvo školství plánovalo, že by maturity mohly v budoucnu sloužit jako vstupenka na vysokou školu. Letos výsledky zkoušek zohlední při přijímání zhruba desítka fakult, v příštím roce by jich podle Zeleného mělo být kolem 30.

Od roku 2013 budou středoškoláci povinně maturovat z češtiny a cizího jazyka, u třetího předmětu si budou volit mezi matematikou, informatikou a společenskovědním základem. Právě povinný cizí jazyk bude ale podle Zeleného představovat problém zvlášť pro žáky odborných škol, očekává se nárůst neúspěšnosti z průměrných deseti procent na 15 až 18 procent. U informatiky je prý zase riziko, že si ji děti zvolí jako únikový předmět. "Maturita z informatiky není o Facebooku, jde o odborný předmět, zkouška bude mít svoji teoretickou i praktickou část," varoval Zelený.

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ