Průzkum OECD
Učitelé se cítí nedocenění. A kdyby měli kariéru volit znovu?

28.07.2014 14:55

Téměř devět z deseti českých učitelů si nemyslí, že by si společnost jejich povolání vážila. Zhruba tři čtvrtiny respondentů však uvedly, že by si toto povolání vybraly znovu. Vyplývá to z výsledku mezinárodního průzkumu TALIS 2013, který se uskutečnil v březnu až květnu loňského roku.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Jan Novák (1 hlas) 28.07.2014 16:02

    Školy musí být soukromé, aby existovala zpětná vazba a soutěž (Není...

  • Maéstro Oré (1 hlas) 28.07.2014 16:13

    Soukromé školství samo o sobě nic moc neřeší, naopak přidelává další...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Dobrý učitel prestiž má. Budou-li i nadále vyučovat hloupé osoby bez sebemenšího citu pro věc, ale hlavně odříkat učivo dle metodik a tradá domů, tak se nic nezmění.

0 hlasů

A co mají říkat důchodci co celý život pracovali a mají důchod jen na přežití.Asi to něco napovídá o učitelích,jejich inteligenci a morálce a hlavně o našem školství a o těch co učí naše děti.Asi každý se cítí nedoceněný ale nikdo kolem toho nenadělá tolikhumbuku jako učitelé nebo třeba státní změstnanci všeobecně.

0 hlasů

Takže učitelům chybí inteligence a jsou amorální, jestliže nejsou spokojení s tím, že spolu se zaměstnanci z oblasti kultury mají mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi stále nejnižší průměrný plat.

0 hlasů

Ta soutěž spočívá často v tom, čí tatínek má víc peněz, aby mohl škole poskytnout sponzorské dary. Takového studenta, jehož otec je štědrý, se přece nemůže škola nemůže zbavit, i kdyby nedělal vůbec nic.
Ano, ať jsou všechny školy soukromé. Studovat půjde pouze "elita", "socky" vzdělání nepotřebují.

0 hlasů

Školy musí být soukromé, aby existovala zpětná vazba a soutěž (Není důvod myslet si, že vzdělávání je výjimkou, a stát je tady efektivnější než soukromý sektor.)

Víc peněz možná učiní pár učitelů méně stresovanými, ale jak se přesvědčili i v US (ať už je nenávidíte nebo zbožňujete), znásobení rozpočtu kýžený výsledek nepřinese

1 hlas

Soukromé školství samo o sobě nic moc neřeší, naopak přidelává další problémy jako je omezení akademické svobody. V USA a Velké Británii je bežné, že ředitel má v přepočtu stotisícové platy, tyto platy nejsou dané ani tak jeho přínosem, ale jsou funkcí společenského postavení. Důvodem růstu platů ředitel v GB je, že v USA ty platy takto rostou taky, a to je dáno tím že je pro studenty snadné získat půjčku na školné, protože toto právo mají garantované a nemusí dokládat příjmy. Ve vzdělání tak vzniká další "hypoteční bublina", studenti mají problém školné splatit, a ti kteří se nechtějí zadlužovat nemají šanci studovat.

Jinak zrovna školství je něco, kde je výstup obdobný bez ohledu na to jestli je státní a nebo soukromé, soukromé školství může navíc podléhat tlaku na úspěšnost studentů, takže nějaké státní zkoušky by musel vzniknout. V našem českém prostředí by to všechno zase byl jeden velký tunel, nižší kvalita při trojnásobných nákladech...

1 hlas

Jako vždy je problémem nedostatek peněz, byrokracie a přebujelá legislativa. To vše se projevuje tím, že učitelé nemají mnoho času k tomu aby se sami vzdělávali a hledali nové učební postupy, nízký plat potom vede ke společenskému nedocenění.

Potřebujeme 2-3x tolik učitelů, tak aby mohli dělat na zkrácený úvazek a měli čas věnovat se i jinému povolání a nebyli odtrženi od reality, protože potom nejsou plně schopni připravit děti k existenci na pracovním trhu. Je to problém času a peněz. Učitel který dlouhou dobu nepracoval v soukromém sektoru může být poměrně mimo co se běžné reality týče, takže neví co je opravdu důležité. Lidé z praxe se ale na učitelství logicky nehrnou, právě kvůli penězům.

Třeba už taková angličtina na ZŠ je často nepovedená, učitelky nutí děti učit se nazpaměť slovíčka, v lepším případě je seznam slovíček znám předem na celý rok, v horším to diktuje co týden. Všichni kdo se kdy sami snažili zlepšit svoji angličtinu potvrdí, že tento způsob učení se je zcela neefektivní, daleko, daleko lepší je učit se nazpaměť celé věty, nejlépe v nějakém kontextu. Člověk se musí naučit anglicky myslet, když si čte článek na internetu anglicky tak to v hlavě nepřekládá, prostě tomu rozumí. Stejně tak v praxi velkých firem není až tak podstatné dodržování grarmatiky, při komunikaci se zástupcem zákazníka na nějakém service desku je třeba hlavně vyřešit problém, nikoliv se zasekávat na gramatice. A tak děcka v 9. třídě nejsou chopné ani sesmolit jeden blbý text, protože je za celou dobu nikdo k tomuto nevede. Když se učitelce vytkne, že by to měla učit jinak, tak na to řekne že ona ví jak učit a že to bude učit podle sebe. Taková učitelka si věru zašlouží být nedoceněná!

Situace na středních školách také není ideální, kvalita kantorů je kolísavá a někdy se učí hodně postaru. Ani na VŠ nemusí být kvalita výuky dobrá, protože ti co učí jsou často spíše výzkumníci než pedagogové, a tahle nepříjemná povinnost je na ně uvalena. Na co škola potřebuje lidi kteří musí publikovat, když mnohde by stačila "továrna na pracovníky s VŠ titulem", která zaručí že studenti umí vše pro uspokojení potřeb trhu práce?

Velký problém je, že se stále učí tak aby žák/student uměl pokud možno 99+% učiva při písemce/zkoušce, ale už se zapomíná na to, aby se získaná znalost uchovala. Často se pak stane, že díky "zapomínací křivce" si žák/student měsíc po písemce/zkoušce nepamatuje více jak 10% učiva. Jinak řečeno ztracený čas (a peníze!) a jediné co se ověřilo je že se student dovede našprtat na zkoušku.

Přitom jsou metodiky kdy je možné naučit se nějakých 70% látky tak, aby v hlavě zůstala třeba i po roce. Jedná se o ony postupy kdy nějaká počítačová aplikace klade otázky a vyhodnocuje odpovědy, přičem ty na které student neznal odpověď opakuje častěji než ty ostatní. Tenhle dril trvá několi měsícu! Tím je možno dosáhnout vysoké míry zapamatování, důležitý je i model pravděpodobnosti s jakou je otázka kladena. Protože dnes téměř každý blbec má tablet a nebo smartphone, je s podivem že se tohle ještě neujalo. Aplikaci naprogramuje kdejaký programátor za pár měsíců včetně nějakého malého výzkumu modelu pravděpobnosti a způsobu jak zadávat učivo aby to bylo dost flexibilní. Ne všechny typy učiva by se na to hodily, ale hodně by se dalo ohnout, včetně té tolik nenáviděné matematiky. Takové věci by měli vytvářet učitelé.

Kde mají učitelé vzít prestiž, když neexistuje veřejná kontrola kvality jejich práce? Testování žáků/studentů nic neříká, protože nemusí existovat příčinná souvislost mezi kvalitou učitele a výsledkem testu, navíc i nekvalitní učitel může kvalitně připravit na napsání testu, což se taky děje v zemích kde se hodně testuje.

No na druhou stranu, měli by učitelé mít někdy právo použít rákoskou, ono taky učit bandu degenů asi není žádný med. No a nejhorší je když se sejde nekvalitní matroš před i za katedrou...

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov