Učitelství nemá prestiž, úroveň uchazečů na pedagogické fakulty je nízká a studium je nedoceněné. Ukázal to průzkum České studentské unie a studentské komory akademického senátu plzeňské pedagogické fakulty mezi 109 studenty a pedagogy z fakult připravujících budoucí učitele. Ohroženy jsou hlavně přírodovědné předměty a matematika, které prý za chvíli nebude mít kdo učit. Studenti chtějí na tyto problémy upozornit ministra školství Petra Fialu vlastním kalendářem.
Současné vzdělávání učitelů na fakultách ohodnotilo 60 procent respondentů trojkou, více než čtvrtina pak čtyřkou. Téměř tři čtvrtiny oznámkovaly čtyřkou nebo pětkou přístup státu k této problematice. Přes 70 procent dotázaných si navíc myslí, že v příštích 20 letech se kvalita vzdělávání pedagogů ještě zhorší.
Za nejzávažnější problém 72 procent oslovených označilo nízkou prestiž učitelského povolání, 64 procentům vadí nízká úroveň uchazečů o studium pedagogiky a podle 63 procent je význam přípravy budoucích kantorů nedoceněný. Na 53 procent účastníků průzkumu pak kritizovalo nedostatek peněz.
"Situace především u fyziky, chemie a matematiky je skutečně vážná, tyto obory díky nízkému počtu zájemců o studium a vysokým nákladům v některých případech balancují na hraně udržitelnosti. Počet absolventů učitelství těchto oborů na magisterském stupni se v posledních deseti letech snížil zhruba o 50 procent a hrozí další propad," tvrdí mluvčí studentské unie Jiří Kohout.
"Jsme přesvědčeni, že současná situace v oblasti přípravy učitelů reálně ohrožuje celé české školství, které se v nedaleké budoucnosti může začít potýkat s nedostatkem kvalitních pedagogů na základních i středních školách," upozornila předsedkyně studentské komory senátu pedagogické fakulty Západočeské univerzity Alena Kašáková. Ministra proto na tyto problémy chtějí upozornit kalendářem, v němž studentky netradiční formou představují přírodovědné a technické obory.
Učitelství nemá podle průzkumu prestiž, studium je nedoceněné
Domácí
11. 12. 2012 10:50
Ohroženy jsou hlavně přírodovědné předměty a matematika (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Profimedia